Пейзаж. Табиғатпен өзара үйлесімділік. Ауа перспективасы



бет1/3
Дата22.11.2022
өлшемі3,69 Mb.
#51739
түріСабақ
  1   2   3

Пейзаж. Табиғатпен өзара үйлесімділік. Әуе перспективасы.

Оқу мақсаттары

Оқу мақсаттары

  • 5.1.1.1 Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік)
  • 5.2.1.1 Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану
  • Сабақтың мақсаты 

    Пейзаж жанры туралы жалпы түсінік алып, әуе перспективасы мен түстер үйлесімділігін қолдана отырып көркем шығарма орындау. .

Ұйымдастыру кезеңі

  • «Көңілді әуен»

Ұйымдастыру кезеңі

  • Түгендеу. Топқа бөлу.
  • “Менің сүйікті құралым...”

Үй тапсырмасын сұрау

«Мозаика» әдісі

  • Дескрипторлар:
  • Оқушылар сұрақтарға жауап береді;
  • Сұрақ артында жасырылған сүрет бөлшегінің орнын тауып орналастырады.

Жаңа тақырып

  • Пейзаж – (Paysage) француз тілінен алынған сөз болып, табиғатты немесе жергілікті жерді бейнелеуге арналған өнердің бір жанры. Пейзажды сүреттеу барысында сүретші табиғатты тек қана көшіріп қоймай, оны саралау арқылы өз сезімін білдіруге, көз алдында тұрған көріністі өзінше , ерекшелікпен білдіруге тырысады.
  • Пейзаж жанр ретінде Қайта өрлеу дәуірінде қалыптасты. Табиғатты мейілінше шынайы суреттеу мақсатында Қайта өрлеу дәуірінің суретшілерісызықтық және әуе перспективасы заңдарын ойлап тапқан.

Алдынғы планда тұрған барлықзаттар көлемі жағынан үлкен және түстері қанық болады.

Алдынғы планда тұрған барлықзаттар көлемі жағынан үлкен және түстері қанық болады.

  • Ортаңғы пландағы заттардың көлемі біртіндеп кішірейіп, түсі де бұлынғырлана бастайды.
  • Артқы пландағы көрініс көлемі жағынан кішірейіп, мұнарланып, бұлынғырланып кетеді.

Перспектива – бұл жазықтық бетінде кеңістіктің тереңдігін бейнелеу тәсілі.
Әуе перспективасы кез келген пейзажда болады. Әуе перспективасының заңдылығы :


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет