Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
3-бөлім
Адамзат дамуының жаһандық мәселелері
|
Мектеп:59 мектеп-гимназия
|
Сабақ: 2
Пәні: қазақ тілі
Күні:21.01.2021 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:10 «А»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Адамзат дамуы және әлемдік саясат
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.1.4.1 Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Мәтіндегі көтерілген мәселеге баға бере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Адамзат дамуы,саясат,жаһандану
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Әлемдік саясат,жаһандық мәселе,сөз әдебі
Талқылауға арналған сұрақтар:
Саясат сөзін қалай түсінесің?
|
Ойлау дағдылары
|
Білу және түсіну
Қолдану
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазіргі заманда адамзат баласының алдында тұрған ғаламдық мәселелерді түсіндіру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиет,география
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Адамзат дамуы және әлемдік саясат.
1-сабақ
|
Сабақ барысы
Сабақтыңжоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Ұйымдастыру
Қызығушылығын ояту кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау
6-тапсырма.
Тыңдалым мәтініндегі ақпараттың дұрыстығын тексер.
Сөз әдебі - тіл қатудың, сөз жұмсаудың қоғам қабылдаған, жұртшылық ұйғарған, ұлттық сипатқа ие ережелері мен тәртібі.
Тіл қатудың тәртібі қарым-қатынас жағдайына қарай жұмсалатын арнайы сөздер мен тұрақты сөз орамдарының жүйесі арқылы жүзеге асады.
Қоғам мүшелерінің арасындағы әрбір қарым-қатынас жағдайын қамтамасыз ететін тілдік құралдар арқылы жүзеге асады. Қоғам мүшелерінің арасындағы әрбір қатынас жағдайын қамтамасыз ететін тілдік құралдар және олардың синрнимдік қатарлары болады.Тілдесуші жақтардың білім, тәрбие деңгейін, мекенін, жыныс, жас айырмасын тұрақты, тұрақты емес т.б әлеуметтік рөлдеріне тән белгілерін есепке алып отыру cөз әдебінің әлеуметтік қырлары болып табылады.
Әлеуметтік -тұрмыстық қатынастағы сөз әдебі
Әлеуметтік-тұрмыстық саладағы қарым-қатынас, негізінен, үй ішінде , сондай-ақ ағайын- туыс, жора-жолдас, құрбы-құрдастар арасында жүзеге асады. Қарым-қатынастың бұл түрі еркін, бейресми жағдайда өтеді. Әлеуметтік -тұрмыстық қатынас тілі , негізінен отбасында , туыстар арасында , дос-жаран, құрбы -құрдастар ортасында қолданылады. Көшеде, қоғамдық көліктерде таныс, бейтаныс адамдар арасындағы сөз де әлеуметтік -тұрмыстық қатынас тілінде жатады. Әлеуметтік-тұрмыстық қатынас тілінде:
Қарапайым сөздер еркін қолданылады
Эмоционалды сөздерді, қосымшалармен демеуліктерді сөйлеуші өз сезімін білдіру үшін жиі пайдаланады:
Сұраулы, лепті сөйлемдер жиі қолданылып, диалогке құрылады:
Сөйлеушінің дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздер жиі жұмсалады.
|
Қосымша ақпарат
|
Сабақтың ортасы
15 минут
|
1-тапсырма
Мәтіндерді оқы.Екі пікірдегі ойды жымдастырып,сөз әдебіне қатысты бір диаграмма жаса.
Дескриптор:_1.9-мәтінді_оқиды._2.Соңғы_абзацына_тақырып_қояды._3.Әр_мемлекеттің_әлемдік_саясатпен_айналысу_туралы_3-4_сөйлем_құрап_жазамыз._3-тапсырма.'>Дескриптор:_1.Мәтіндерді_оқиды._2._Екі_пікірдегі_ойды_жымдастырып,сөз_әдебіне_қатысты_бір_диаграмма_жасайды._2-тапсырма'>Дескриптор:
1.Мәтіндерді оқиды.
2. Екі пікірдегі ойды жымдастырып,сөз әдебіне қатысты бір диаграмма жасайды.
2-тапсырма
Мәтіннің соңғы абзацына тақырып қой.Әр мемлекеттің әлемдік саясатпен айналысуға деген зәрулігі туралы өз пікіріңді 3-4 сөйлеммен жалғастыр.
Дескриптор:
1.9-мәтінді оқиды.
2.Соңғы абзацына тақырып қояды.
3.Әр мемлекеттің әлемдік саясатпен айналысу туралы 3-4 сөйлем құрап жазамыз.
3-тапсырма.
Суреттегі қайраткерлердің қоғамда қандай орны бар деп ойлайсың? Ақпарат көздеріндегі материалдарды пайдаланып,олардың қоғамдағы орны жөнінде пікір алысыңдар.
Дескриптор:
1.Суреттегі тұлғалар жайлы ақпарат айтады.
2.Олардың қоғамдағы орны жайлы пікір айтады.
4-тапсырма.
«Адамзатты алаңдатып отырған проблемалар» тақырыбында шағын ой-толғау жазу.
Дескриптор:
1.Тақырыпқа байланысты ой-толғау жазу.
2.Адамзатты алаңдататын проблема жайлы өз ойларын жазады.
|
Диаграмма
Дәптер,оқулық
Сурет,
презентация
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Үйге тапсырма
Ақпарат көздерінен әлемдік саясатты жүргізуге ықпал етіп отырған халықаралық деңгейдегі ұйымдар туралы мәлімет жина.Мысалы:БҰҰ,Еуроодақ және т.б. Олардың ішінен өзің аса маңызды деп санайтын үш ұйым туралы ақпаратты кесте түрінде жаз.
Ұйымның атауы
|
Құрылған жылы
|
Мақсаты
|
Құрамындағы мемлекеттер
|
Атқарған нақты шаралары
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
«ҚҚҚ кестесі»
Маған қызық болған екі нәрсе
|
Маған қиын болған екі нәрсе
|
Маған құнды болған екі нәрсе
|
|
|
|
|
|
|
|
Кесте
|
Достарыңызбен бөлісу: |