Сабақтақырыбы Мектебіме саяхат. А дыбысы мен әрпі



Дата13.12.2022
өлшемі185,69 Kb.
#56891
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ сауат ашу


Пән:Сауат ашу



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:



Сынып: 1

Қатысқандарсаны:
Қатыспағандарсаны:

Сабақтақырыбы

Мектебіме саяхат. А дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу



Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар:А а дыбысы мен әрпін таниды және ажыратады.
Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады.


Көптеген оқушылар: Берілген әріппен сөздер құрайды және дыбыстық талдау жасайды. Жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтайды.


Кейбір оқушылар: Сызбамен берілген сөйлемдерді оқиды.



Бағалаукритерийлері




Тілдікмақсаттар




Құндылықтардыдарыту

  • Ынтымақтастық

  • Құрмет

  • Өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыстар




АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім

Оқушылар мектептің бір күнін сипаттау үшін және айтып беру үшін мектеп туралы әңгімелермен, балаларға арналған өлеңдермен және сөздермен таныс болуы керек.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал.
Көршіңді оң жақта құшақта,
Көршіңді сол жақтан құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір қара,
Сол жақтағы көршіңе бір қара.
Бүгін сабақтың барысы,
Біз үлкен отбасы.

Бүгінгі көңіл-күйді сұрау басбармақ арқылы


Өткен сабақты қайталау
«А дыбысы мен әрпі»
Кері байланыс:
«Сұрақ-жауап» тәсілі
Дыбыс дегеніміз не?
-Дыбысты біз айтамыз,естиміз
Әріп дегеніміз не?
-Әріпті біз жазамыз,көреміз
-Дыбыстар нешеге бөлінеді? 2-ге
-Дауысты дыбыс,дауыссыз дыбыс
Дауысты дыбыстарды қандай дөңгелекшемен белгілейміз?
-Қызыл
-Дауыссыз дыбыстарды ше?
-Көк
-Буын дегеніміз не?
-Сөзде қанша дауысты дыбыс болса,сонша буын болады.
-А дыбысы қандай дыбыс?
-Дауысты дыбыс




Сабақтың ортасы

Саралау
Сергіту сәті:

Сабақтың соңы
Рефлексия.



«А» әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру.
А әрпін енді кәне мен тақтаға салып көрсетемін сендер соны мұқият қараңдар:
Жоғарыдан -оң жаққа қарай имектелген көлбеу
- сол жаққа қарай имектелген көлбеу
белін қысқа сызықпен сызамыз – бұл бас әріп.
Толық құрсау дөңгелектенген және имектелген көлбеу сол жаққа қарай(а)-бұл кіші әріп.
А-бас әрпімен сөйлемнің басында, адамның аты, қаланың аты келеді, кіші әрпімен сөйлемнің соңында, ортасында жазамыз.
Ауада жазу, тақтаға жазу.


Тапсырма №1
(Ж)«Суретпен жұмыс» тәсілі
Суреттегі заттар ата.
Алма,айран,асық,кітап,арқан,нан
Осы сөздерде а әрпі қай жерде тұр?
-Ендеше өзіміз осыған байланысты мысал келтіре аламыз ба?
Бағалау: «Шапалақ» тәсілі
6 сөздегі «А» әрпінің орнын дұрыс тапса 3 шапалақ.
5-4 сөздегі «А» әрпін дұрыс тапса 2 шапалақ
3-2 сөздегі «А» әрпін дұрыс тапса 1шапалақ
Тапсырма №2.
(Ж)Бұл заттардың қайсысын асханадан көресің?
Алма,айран,нан
Бағалау: «Жұдырық» тәсілі
Асханада көретін тағамдарды дұрыс тапса жұдырық толық ашылады.
Қате болса жартысы ашылады.


Тапсырма 3
(Ж)Дәптермен жұмыс
Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз. «А,а» әрпі
Бағалау: «Мадақтау»
- Балалар А дыбысынан келетін біздің сыныпта ұл-қыздар бар ма?
-Айдана,Айдос,Аяулым
Музыкалық видео ролик
Тапсырма 4
(Ж)«Құрастыру»тәсілі
Бағалау критерий:
Суреттерді пайдаланып, сызба бойынша сөздер мен сөйлемдер құрастыр.



Дескриптор
Білім алушы:
-1 сызбаға сәйкес сөздер айтады;
- 2-3 сызбаға сәйкес сөйлемдер құрастырып, оқиды.
-3-4сызбаға сәйкес сөйлем құрайды.
Бағалау: «Жапондық» тәсіл
-дұрыс келісемін
-толықтырамын, басқа көзқарасым бар.
Тапсырма №5
(ЖЖ)«Жазу» тәсілі
1-тапсырма Суреттердің атауын жаз.



Дескриптор:
Білім алушы - әріп элементтерін дұрыс байланыстырады;
- жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтайды;
- сөздерді сауатты әрі көркем жазады.
Бағалау: «Графикалық» тәсіл +,-
Суреттің атауын толық жазса «+»
Суреттің атауын жазғанда қате жіберсе «-»
Сабақты қорытынды
«Ойда аяқта» тәсілі
-Бүгін мен не білдім?
-Мен не үйрендім?
-Нені білгім келеді?















Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет