Сабақтың тақырыбы § 41. Мидың құрылысы мен қызметі. Ми дінінің құрылысы және мишық



Дата20.09.2023
өлшемі0,74 Mb.
#109202
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖжж


Қысқа мерзімді жоспар



Мектеп: «Бітік мектеп-бөбекжай кешені»КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Қожанова Ж.




Күні: 14.02.2022ж

Қатысқандар:




Сынып: 7

Қатыспағандар:







Сабақтың тақырыбы

§41.Мидың құрылысы мен қызметі. Ми дінінің құрылысы және мишық.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.7.3 орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметін салыстыру

Сабақтың мақсаты

  • Мидың құрылысы мен қызметін білу;

  • Ми бөліктерінің қызметі мен құрылысын ажырату;

  • ОЖЖ бөлімдерінің мүшелерін салыстыру;

Бағалау критерийі

  • Мидың құрылысы мен қызметін біледі;

  • Ми бөліктерінің қызметі мен құрылысын ажыратады;

  • ОЖЖ бөлімдерінің мүшелерін салыстыра алады;

Тілдік мақсаттар



Ми, сопақша ми, мишық, үлкен ми сыңарлары, аралық ми, ортаңғы ми, қыртыс, жүлгелер;

Құндылықтарға баулу



«Мәңгілік ел» Зайырлы қоғам және руханият;

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, Медицина;

Алдыңғы білім



Жүйке жүйесі және оның құрылымдық құрамбөліктерінің атқаратын қызметі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.


3 мин

8-10 мин


Оқушылармен амандасу.
1.Жүйке жасушаларын ата - Нейрондар мен нейроглиялар
2.Нейрон дегеніміз не? Жүйке ұлпасын құрайтын жүйке жасушалары.
3.Аксон дегеніміз не? Нейрон денесіндегі ұзын өсінділер
4.Дендрит дегеніміз не? Нейрон денесіне жақын орналасқан қысқа өсінділер
5. Жүйке жасушалары неден тұрады? Денеден, өсінділерден және жүйке ұштарынан
6.Аксонның қызметі – ақ зат түзеді
7.Дендриттің қызметі – сұр зат түзеді
8. Орталық жүйке жүйесіне жатады – ми мен жұлын
9. Нейронның ұзын өсінділерінің тармақталған жүйке ұштары - рецепторлар деп аталады
«Стикерлер» әдісімен бағаланады.
Жаңа тақырыпты «Болжау» әдісі арқылы ашу
4 суретті көрсету. Сұрақ:

  1. Нені көріп тұрсыздар

  2. Бұл суреттерді не байланыстырады?

  3. Себебін түсіндіріңіз

Бүгінгі сабақтағы бағалау критерийлері:
Бүгін біз.....................

  1. Мына термин сөздермен танысамыз:

  • Жүлгелер

  • Сопақша ми

  • Көпір

  • Ортаңғы ми

  • Аралық ми

  • мишық

  1. Ми діңі құрылысымен, оның бөліктері туралы білеміз

Сабақ түсіндіру бөлімі.
Слайд арқылы, плакат арқылы жаңа сабақ қысқаша ашылады.

Видео
Сұрақтар оқу

Слайд арқылы суреттер

Тақырыпты ашуға арналған слайд.


Сабақтың ортасы

5 мин.
2 мин


2 мин

3 мин




1-тапсырма
«МЕНІ ТАП» КЕСТЕМЕН ЖҰМЫС



2-тапсырма. True/False таблосы
1.Ересек адам миының орташа салмағы-1300-1400г. /Дұрыс/
2.Адам миы негізгі 5 бөлімнен тұрады. /Бұрыс/
3.Сопақша ми жұлынның жалғасы. /Дұрыс/
4.Аралық ми тепе-теңдікті сақтайды. /Бұрыс/
5.Ортаңғы ми жарық пен дыбысқа елең етеді. /Дұрыс/
6.Мишық өзара жалғасқан 4 ми сыңарларынан тұрады. /Бұрыс/
7.Аралық ми дене температурасының тұрақты болуын реттейді./Д/
8.Мишық ас қорыту процесін реттеп отырады. /Б/


4-тапсырма.Сөзжұмбақты шеш



5-тапсырма. Суретпен жұмыс

7-тапсырма.Берілген кесте ішінен сабаққа қатысты термин сөздерді тап




Оқулық, постер





Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Кейбір оқушылар қосымша ақпарат көздерінен өз білімдерін толықтыра алады.
Кейбір оқушылар қосымша тапсырмалар орныдай алады.
Кейбір оқушыларға қосымша бағыттаушы сұрақтар қою арқылы мұғалім қолдау көрсетеді



Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері

Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін,санитарлық талаптарды сақтау.
Топтық/жұптық жұмыс кезінде белсенді қозғалыс жасайды


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет