Сабақтың тақырыбы: Астана әсем қала Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата31.12.2021
өлшемі0,59 Mb.
#23022
түріСабақ

178 лицей Пәні: Қазақ тілі Бекітемін: ____________


Бөлім:

4-бөлім: Астана мәдениет пен өнер ордасы

Педагогтің аты-жөні:

Сатбаева Р

Күні:

15-20.11 6-сабақ 2-тоқсан

Сынып: 6

«Ғ»




Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:


Астана – әсем қала

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.Т/А5\ мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру,мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;

6.ӘТН3 диалект сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу;



Сабақтың мақсаты:

Мәтін мазмұнын түсінеді:

Жалпы және нақты сұрақтарға жауап береді;

Диалект сөздер бойынша сөйлем құрай алады;



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі.

Уақыт:45 мин.

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Жаңа тақырыпты жазады. Сабақ мақсатымен танысады.



1-10 балға дейінгі қалыптастырушы бағалау

жүргізіледі


ҚБ


Тамаша жауап!

Жақсы жауап!




Қазақ тілі 6-сынып,

оқулық





Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

3.Психологиялық ахуал туғызу

Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу.

  • Бәйтерек

  • Ханшатыр

  • Ақорда

Мінездерін анықтау.

Үшбұрыш - жігерлі, өзіне сенімді, тез шешім қабылдайды, қажырлы тұлға, лидер. Шыдымды, тәуекелшіл.

Төртбұрыш - батыл, барлық құбылыстарға қызығушылық білдіреді. Әуесқой. суық тиіп ауруға және жарақаттануға деген беталыстары басым.

Шеңбер:
- тұлғааралық қатынастарда үйлесімділікке талпынушы, байланысқа түсуші, мейірімді, жанашырлыққа қабілетті, жомарт;


- танымал емес шешім қабылдауға тырысады, басшылықта демократиялы басшылық стилін ұстанушы;
- күн тәртібі майыспалы, қоғамдық жұмыстарға бейім;
- тума психолог.

Тілдік бағдар алдында миға шабуыл жасау.(Ән арқылы)




-Балалар қалай ойлайсыңдар Қазақстанның жер аумағына байланысты сөйлеуінде ерекшелік бармекен ?
Серік Ибрагимов «Қазақпыз бәріміз»

-Неліктен тілімізде осындай ерекшеліктер бар деп ойлайсыңдар?

-Әнде сендерге қандай таныс емес сөздер кездесті?

- «Әпше» , «не зат» ,«тыңдашиш», «о яқта», «тымақ» деген сөздерді сендер өмірде қолданасыңдар ма?



Диалект сөздер



«Бәйтерек» тобына

3- тапсырма.Бұрын қазақ халқы қандай үйде тұрған? Оны қалай атаған?

«Ханшатыр» тобына

4-тапсырма.Төмендегі диалект сөздерді тиісті суреттермен сәйкестендіру

Үлгі:1-В,2-А





«Ақорда» тобына

7-тапсырма. Диалект сөздерді қатыстырып, бірнеше сөйлем құра

Сұрақтарға жауап береді



Дескриптор:

1.Өлеңнің мазмұнын түсінеді;

2.Сұрақтарға жауап береді;

Жаңа тақырып түсіндіріледі

Дескриптор:

1. Берілген уақыт ішінде тапсырмаларды орындайды;

2. Сөйлемді жүйелі құрастырады;

Дескриптор:

1.Суреттер бойынша жүк көліктерін тұрақтарына жеткізеді ;

2.Диалект сөздердің мағынасын ашады;

Дескриптор:

1.Диалект сөдердің қолану аясын анықтайды.

2.Диалект сөздермен сөйлем құрайды


Слайд

Бейнетаспа






5-тапсырма .Тақтамен жұмыс

Оқылым мәтініне байланысты тапсырма орындалады



Ауызекі сөйлеу стиліне тән сөздер

Көркем сөйлеу ерекшеліктері

Үлгі: сұмырай





Кері байланыс «Алақан» әдісі
Бас бармақ-не істедік?
Балан үйрек-не білдік?
Ортан терек- не ұнады?
Шылдыр шүмек-не түсінб-к?
Кішкентай бөбек- кімнің көмегіне жүгінеміз?

Үй тапсырмасы

10-тапсырма. Өлең жолдарынан ауызекі сөйлеу тіліне тән норманы анықтап, әдеби тілдегі үлгіде жаз.





Дескриптор:

1.Ауызекі сөйлеу тіліне тән сөздерді анықтайды



2.Көркем сөйлеу ерекшеліктерін айтады

Кері байланыс жасайды




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет