Білім беру ұйымының атауы
|
«Шатырбай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ
|
Пәні:
|
Физика
|
Бөлімі:
|
8.3 А Тұрақты электр тогы
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Тусипбекова Мөлдір Жанатайевна
|
Күні:
|
21.02.2023ж
|
Сыныбы:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Электр тогының жұмысы мен қуаты.Электр тогының жылулық әсері. Джоуль-Ленц заңы.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
|
8.4.2.12 – жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.13 -Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану;
|
Сабақ мақсаты:
|
Токтың жұмысы мен қуатын,Джоуль-Ленц заңын анықтайды
Токтың жұмысы мен қуатын және Джоуль-Ленц заңын есептер шығаруда қолданады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Оқушылармен психологиялық ахуал туғызу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін түсіндіремін.
|
|
Бағалау критерийлері
- токтың жұмысы мен қуатын анықтайды;
- токтың жұмысы мен қуатын есептер шығаруда қолданады.
-Джоуль-Ленц заңын есептер шығаруда қолдана алады.
|
|
Өткен білімді еске түсіру
|
Үй тапсырмасын тексеру:
Тапсырма "Иә" немесе "жоқ"
Аттас заряттар бір-бірімен тартылама ма? (жоқ)
Ток күшінің өлшем бірлігі омметр. (иә)
Электр кернеуін өлшейтін құрал амперметр (жоқ)
Ток күшін өлшейтін құрал амперметр (иә)
Электр тогының магниттік әсері болама ма? (иә)
Әр аттас заряттар бірін-бірі тебеме? (жоқ)
Электр кернеуінің өлшем бірлігі Ом (жоқ)
Электр кернеуінің өлшем бірлігі вольт (иә)
Кедергіні R-әрпімен белгілей ме? (иә)
Кедергінің өлшем бірлігі секунд (жоқ)
Кедергіні өлшейтін құрал реостат (иә)
Электр тогының химиялық әсері болама ма? (иә)
|
Оқушылар үй тапсырмасын қайталау сұрақтарына «иә» немесе «жоқ» деп тез-тез жауап береді.
|
|
|
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру кезеңі
Суреттер бойынша бүгінгі жаңа тақырыбымызға шығамыз.
Сабақтың тақырыбын ашады.Жаңа тақырыпты қысқаша шолу жасап түсіндіремін.Электр тогының жұмысы мен қуатының формулаларын қорытып түсіндіріп беремін.Кез келген тогы бар тізбектегі электр энергиясы басқа энергияға, мысалы ішкі энергиясына айналады, яғни тогы бар өткізгіш жұмыс жасайды. Оқушылар токпен жұмыс жасайтын құралдарға мысал келтіреді:(вентилятор,миксер,үтік т.б)
|
|
|
|
Топтық жұмыс
|
«Ойлан-топтас-бөліс» әдісі бойынша постер қорғау.
1-топ:Электр тогығын жұмысы
2-топ:Электр тогының қуаты
3-топ:Джоуль-Ленц заңы
|
«Ойлан-топтас-бөліс» әдісі арқылы барлық оқушы сабаққа қатысып, ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке дағдыланады.
|
|
|
Жеке жұмыс
|
«Кім жылдам» әдісі бойынша есептер шығару.
1.Төртінші шамның тұтынатын қуатын анықта.
Жауабы: 26 Вт
2.Қуаттары 1 40 Вт және 2 60 Вт екі шам бірдей кернеуге есептелген. Егер екі шамды ток көзіне тізбектеп қосса, олардың тұтынатын қуаттары қандай болар еді?
Жауабы: 14,4 Вт; 9,6 Вт
3. Егер І1 =3 А болса, үшінші шамның тұтынатын қуатын анықта. (Сурет)
Жауабы: 100 Вт
4. Кернеуі 220 В желіге қосылған қуаты 900 Вт электр пешіндегі сым орамасының ұзындығы 50 м, ал көлденең қимасының ауданы 1,2 мм2 болса, орама жасалған сымның меншікті кедергісін анықта.
|
Оқушылар теориялық білімдерін практикада есептер шығаруда жалғастырады.
|
Дескриптор:
-Қуат формуласын біледі және оны қолданады
-Тізбектей және параллель жалғау заңдылықтарын біледі және қолданады
-Кедергі формуласын біледі және оны қолданады.
Жалпы балл-6
|
|
|