Бөлім:
|
11.4 Тірі ағза химиясы
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 11
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ферменттер ролі және қолданылуы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
11.5.1.17 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Ферменттердің адам өміріндегі маңызын сипаттайды
Ферменттердің қызметін сипаттайды
Ингибирлі бәсекелестікті түсінеді
|
Сабақ барысы
|
Кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
Басы
7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Шапалақ арқылы жағымды психологиялық ахуал орнатады
1,2,3 сандары арқылы топқа бөлу.
Өткен сабақты қайталау мақсатында жұптық жұмыс беріледі. Ақуыздардың түсті реакцияларында қолданылатын заттарды анықтау ұсынылады
|
Мұғалім соңынан қайталайды, жағымды ахуал орнатады.
1,2,3 сандары арқылы топқа бөлінеді
Тапсырма №1.
Ақуыздардың түсті реакциялары.Мына заттардың қайсысы ақуыздарды анықтауда қолданылатын түсті реакцияға қатысады?
|
«Қошемет сөздері» арқылы бағалау.
Түйінді сөздерді дұрыс атап, сипаттама бергені үшін 2 балл беріледі
|
|
Сабақ
ортасы
35 мин
|
Жаңа сабақ. Жаңа сабақты талқылау мақсатында «Ақуыздардың құрылымдары» туралы бейне ролик көрсетіледі. «Ортақ тұжырым» әдісі арқылы топтық талқылау жүргізу ұсынылады. Топтарға тақырып беріледі
1-топ: Ферменттердің тірі ағзадағы маңызы
2-топ: Ферменттердің «құлып-кілт» моделі
3-топ: Ферменттердің қолданылуы
Тапсырма №1.. Фермент «Құлып-кілт» принціпі бойынша жұмыс атқаруын сипаттау
№2 тапсырма функционалдық сауаттылықты дамытуға негізделіп ұйымдастырылады.
Мәтін
Ферментация
Ферментация – Глюкоза ашытқылармен әрекеттесіп, спирт пен көмірқышқылы түзілетін процесс. С6H12O6 = 2C2H5OH + 2CO2↑
Глюкоза Этанол Көмірқышқыл газы
Каталитикалық
СН2=СН2 + Н2О → С2Н5ОН.
Катализатор ретінде силикагельге, активтіндірілген көмірге немесе асбестке жағылған ортофосфор қышқылы қолданылады.
t=300C, p=7МПа
Этилді өнеркәсіпте алу үшін этиленді күкірт қышқылы арқылы немесе тікелей гидраттайды
СН2=СН2 + Н2SO4 → CH3-CH2-OSO2OH
CH3-CH2-OSO2OH + H2O→C2H5OH + H2SO4
|
Бейне роликті көреді. Топта тақырыпты талқылайды. Ортақ тұжырым жасап, постер қорғайды. Тапсырмалар орындайды.
|