Бөлім:
|
Python тілінде алгоритмдерді программалау
|
Педагогтің аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Кірістірілген шарттарды программалау
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану
|
|
Python программалау тілінде кірістірілген шарт параметрін баптау
|
Бағалау критерийі
|
Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолданады
|
|
Python программалау тілінде кірістірілген шарт параметрін баптайды
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бойында жауапкершілік сезімін қалыптастыру, өмір бойы білім алуға баулу, құрмет, интымақтастық дағдылырын қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Алгебра
|
Алдыңғы білім
|
Python программалау тілінде файлды оқу және жазу
Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Оқушылар мен амандасу.
«Менің мінезім» әдісі арқылы оқушылардың көтерінкі көңіл күйін қалыптастыру үшін психогологиялық тренінгтен пайдаланып, қызығушылықтарын арттырамын және қорқынын оятамын.
Топтастыру:
Оқушыларды үш топқа біріктіру
Сабақ тақрыбымен мақсатын тұжырымдау.
«Ой қозғау» әдісі арқылы осы тақырыпты меңгеруге қажет білімді еске түсіру және қайталау.
1. Алгоритм түрлері
2. Сызықтық алгоритмдерді программалау
3.Тармақталған алгоритмдерді программалау
|
Мұғаліммен амандасады.
Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
Сабақтың мақсаттарымен танысады.
Сұрақтарға жауап береді.
|
КБ:
Тиімді кері байланыс
|
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың ортасы
6 мин
|
Көрсетілім арқылы жаңа тақырыпты түсінідіру.
Шарт тексеру операторының құрамында екінші шарт тексеру операторы қолданылса, онда мұндай шарт тексеруді кірістірілген шарт тексеру деп атайды.
|
Мұғалімді тыңдайды негізгі мәліметтерді дәптеріне жазады.
Екіден көп тұратын алгоритмдерді программаны құру қадамдарын дәптерге жазады.
|
|
Жұмыс дәптері
Көрсетілім
|
3 мин
|
Кірістірілген шарттарды қолдану.
а саны берілген а санының оң немесе теріс сан екенін анықта. Егер а саны оң болса «1», теріс сан болса «-1», ал нолге тең болса «0» деген сан экранға шығатын болады
|
Көрсетілген мысалды дәптерге жазады
|
ҚБ: Тиімді кері байланыс
|
Көрсетілім
|
5 мин
|
Жеке жұмыс. 1-тапсырма.
«Кім жылдам» әдісін қолдану.
а саны берілген а санының оң немесе теріс сан екенін анықта. Егер а саны оң болса «ong san», теріс сан болса «teris san», ал нолге тең болса «nol» деген сөз экранға шығатын болады
Орындауға оқушыларды ынталандырады және тапсырманы орындауына оқушылардың қызығушылығын арттырады
Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
Оқушылардың өзін өзі бағалауын ұйымдастырады
|
1-тапсырманы жеке орындайды
a=int(input())
if a==0:
print( "nol" )
else:
if a>0:
print( "ong san" )
else:
print( "teris san" )
|
Дескриптор:
- Шартты операторды пайдаланып, Python программалау тілінде программа кодын жазады
ҚБ: Табыс критериийлері бойынша өзін-өзі бағалайды
Тиімді кері байланыс
|
Жұмыс дәптері,
компьютер, python бағдарламалау ортасы,
Көрсетілім
|
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырма.
саралаудың «тапсырма» тәсілін негізге алып білім денгейі әртүрлі оқушыларға жеке тапсырма береді
Жеке жұмыс. 1.1-тапсырма.
Функйияның мәнін есептейтін программа қурастыр
Орындауға оқушыларды ынталандырады және тапсырманы орындауына оқушылардың қызығушылығын арттырады
Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
Оқушылардың өзін өзі бағалауын ұйымдастырады
|
x=int(input('x='))
if x==0:
y=5
elif x>0:
y=x-12
else:
y=x**2
print(y)
|
Дескриптор:
- Шартты операторды пайдаланып, Python программалау тілінде программа кодын жазады
ҚБ: Табыс критериийлері бойынша өзін өзі бағалайды
Тиімді кері байланыс
|
|
5 мин
|
Жұптық жұмыс. 2-тапсырма.
«Жұптас-ойлан-бөліс» әдәсін қолдану
Уақытты білуге арналған программа қурастыр.
Егер кірітген сан 7 ден ұлкен және 12 ден кіші болса «tangy uaqyt» деген сөз экранға шығады
Егер кірітген сан 16 ден ұлкен және 21 ден кіші болса «keshki uaqyt» деген сөз экранға шығады
Немесе «tungi uaqyt» деген сөз экранға шығады
Оқушыларға жұптық жұмыс ұсынады
Орындауға оқушыларды ынталандырады және тапсырманы орындауына оқушылардың ішкі уәжін арттырады
Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
Оқушылардың материалды менгеру денгейін тексереді және бағалайды
|
2-тапсырманы жұптасып орындайды
sag=int(input('uaqyt='))
if sag>=7 and sag<=12:
print('tangy uaqyt')
elif sag>16 and sag <=21:
print('keshki uaqyt')
else:
print('tungi uaqyt')
Тапсырма бойынша жұптық жұмыс жасайды
Жұптық талқылау жасайды
|
Дескриптор:
- Шартты операторды пайдаланып, Python программалау тілінде программа кодын жазады
ҚБ: Оқушылардың материалды менгеру денгейін тексеру және бағалау
Тиімді кері байланыс
|
Жұмыс дәптері,
компьютер, python бағдарламалау ортасы,
Көрсетілім
|
11 мин
|
Топтық жұмыс. 3-тапсырма.
Кординатасымен берілген сандың координата осының қай ширекте орналасқанын анықтауға арналған программа қурастыр.
Орындауға оқушыларды ынталандырады және тапсырманы орындауына оқушылардың қызығушылығын арттырады
Тапсырманың орындалу барысын бақылайды
Оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастырады
Кері байланыс жасай отырып саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы қәте жауаптарды түзетіп, дер кезінде қолдау көрсетеді
|
3-тапсырманы орындайды
x=int(input('x='))
y=int(input('x='))
if x>0:
if y>0:
print('I ширек')
else:
print('IV ширек')
else:
if y>0:
print('II ширек')
else:
print('III ширек')
Топтық талқылауға қатысады
Топта жұмыс жасайды
Топтық жұмысты қорғайды
|
Дескриптор:
- Шартты операторды пайдаланып, Python программалау тілінде программа кодын жазады
ҚБ: Топтар бағалау критериийі арқылы бірін-бірі бағалайды
Тиімді кері байланыс
|
Жұмыс дәптері,
компьютер, python бағдарламалау ортасы,
Көрсетілім
|
Сабықтың соңы
4 мин
|
1.Сабақты қорытындылау үшін «Пікір алмасу» әдісін қолдану.
2.Кері байланыс:
БББ әдісі бойынша
-білемін
-білдім
-білгім келеді
|
Оқушылар бір біріне бугунгі сабақ бойынша сауалдарын қойып талқылайды.
Оқушылар бүгінгі сабақ тұралы пікірлерін жазып кестені толтырады.
|
Ең тиімді сұрақ қойған және толық жауап берген оқушыларды мадақтап ауызша бағалау
Тиімді кері байланыс
|
Түрлі түсті стикерлер
|
Үй тапсырмасы
1 мин
|
87-бет 5-тапсырма
|
Үй тапсырмасы шартын жұмыс дәптеріне жазып алады.
|
|
|