3.1.3.1 - тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру,сюжет желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру, кесте толтыру;
3.3.1.1 –оқу түрлерін қолдана отырып, мәтіннің бөлімдерін мәнерлеп оқу, (шолып танысу рөлге бөліп оқу);
Сабақтың мақсаты
Тыңдаған мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді .
Оқу түрлерін қолдана отырып мәтінің бөлімдерін мәнерлеп оқиды
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Бағалау
5 мин
5 мин
15 мин
10 мин
5мин
Ертеңгілік шеңбер «Жүректен жүрекке» Сабақты бір - біріне жақсы тілек тілеуден бастайды.
Мен саған ... тілеймін (бақыт, денсаулық, береке, сәттілік).
«Болжау» стратегиясы. Оқушылар сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын, мазмұнын болжап айтады.
- Балалар, сендер аталарыңа, әжелеріңе көмектесесіңдер ме?
- Өтірік айтасыңдар ма?
МК,Ұ) Жаңа сөздерді меңгерту: ешкім, сынған, сындырып алу. 1. Осы сөздердің мағыналарын суреттер арқылы түсіндіру.
Сынған ыдыс Сындырып алу
Ешкім- ешкімді ренжітпедім, ешкімді көрмедім, ешкім айтпады.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
3. Жаңа сөздерден сөз тіркестерін құрастырады:
Анама көмектесемін, ыдысты сындырып алды, сынған ыдыс
4. Сөйлемдер құрастыру.
Бүгін мен анама көмектесемін. Әли ыдысты сындырып алды. Ол сынған ыдысты жинады. 5. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазады.
(Ұ) Грамматикалық қоржын.Септік және жіктік жалғауларын қайталайды.
Мен сындырып алды+м/ Мен көмектесе+мін
Сен ыдыс+ты сындырып алдың/ Сен анаң+а көмектесе+сің
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қойып жазады.
Мысалы:
Зере анасына көмектес... .
Ол гүл... су құйды.
Тиісті қосымшалар: - ге, -ты, -ті, -дың, -ны
Дескриптор: 1. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
2. Мәтіннің мазмұнын қысқаша айтады;
2. Тірек сөздерді қолданады;
3. Сөйлемдегі сөздердің жалғауларын дұрыс айтады.
Тірек сөздер: жексенбі, көмектесті, шаңын сүртті, су құйды, жуды, риза болды.
Кері байланыс: Тапсырманы орындау қиын болды ма? Не қиын болды?
Жасыл – жеңіл болды
Сары – ойландырды
Қызыл – қиын болды
«Мадақтау сөздер»
Оқушының әрекеті
Ресурстар
Сабақ мақсаттарымен оқушыларды таныстырып өту. (Тақтада оқушылардың тіліне бейімделген оқу мақсаттары жазылады)
- тыңдаған, оқыған мәтіннің мазмұнын түсінемін;
-тыңдаған, оқыған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беремін
- жалғауларды дұрыс қолданамын.
2-тапсырма
- оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді қайталайды, дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды;
- дұрыс айтуға дағдыланады: сынған - сыңған
. Жана сөздерді сөздік дәптерге жазады.
Оқушылар мәтінді 2 рет тыңдайды.Тыңдалым мәтінінде кездесетін таныс емес сөздерге түсінік беріледі. Алдын-ала дескриптормен танысады. Мәтін бойынша берілген тапсырмаларды орындайды.