Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары Мақтанышым - Астанам
Бөлім:
«Отбасы құндылықтары»
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Төлеуова Шұғыла Ммедетқызы
Күні:
03.11.2022
Сынып:
Қатысушылар саны: 20
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы
«Нағыз әже қайда?» Әңгімеден үзінді
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
(5.Т/Ж1) әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.
Сабақтың мақсаты
Шығарма үзінділері арқылы кейіпкер іс-әрекетін анықтайды. Эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалайды.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
2 минут Ұйымдастыру
Сәлеметсіздер ме, оқушылар?
5-сыныптың қазақ әдебиеті пәніне қош келдіңіздер!
Сабағымыздың тақырыбы: Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?» Шіркін, менің әжем!
Оқу-құралдарын дайындайды,нұсқаулықты орындауға белсенділік танытады.
Интерактивті тақта, презентация
3 минут
Жаңа сабақ
«Ой шақырту» әдісі
Әже деген сөзді естігенде қандай ой пайда болады?
Шығармада қандай
өзекті мәселе көтерілген?
Азат қыздары үшін қандай әрекет жасады?
Кейіпкер іс-әрекетінің нәтижесі
Сабақтың тақырыбына байланысты сұрақтарға жауап береді.
Презентация,
10 минут
Әже 1-тапсырма. «Топтастыру» әдісі. Кейіпкер бойындағы қасиеттерін берілген карточкаға топтастырып жазыңыз.
Өзіңді тексер! Мейрімді Еңбекқор
Әже Қасиетті жан
Қамқоршы Сабырлы
Жанашыр Иман жүзді
Дескриптор:.
Оқушылар кейіпкер бойындағы қасиеттерді топтастырып жазады.
2 ұпай
Карточка
7 минут
2- тапсырма.Адасқан үзінді әдісі. Бүгінгі «Нағыз әже «Нағыз әже қайда?» әңгімесінде адасқан бірнеше эпизодтарды ретімен сәйкестендіріп , шығармадан әжеге сәйкес құндылықтарға дәлел келтіріңіз.
Құндылық
Эпизод
Қамқорлық
Өзі ылғи шаруа істеп, күйбеңдейді де жүреді .Тіпті ештеңе істемегенің өзінде басына аппақ кимешегі, үстіне қамзол киіп алып, ескі мақаммен ыңылдап ән айтып, ұршық иіріп отырады... Мен болсам әжемнің бүйіріне басымды тығып,еш алаңсыз ірімшік жеп жатыр екенмін.
Құндылық
Эпизод
Мейрімді
Отбасы ұшқан ұя,жылылықтың мейрімділіктің мекені екені, отбасындағы ата-әженің орны ерекше. Өзі мейрімді де ақылды адам. Үні де ,қолыда көзқарасыда жұмсақ жұрттың бәрімен :»Қарағым, айналайын», -деп жылы сөйлесетін иман жүзді қария.
Құндылық
Эпизод
Еңбекқор
Бар тәтісін аузыңа тосып, жылы, жұмсақ , әрі жанашырлық, қамқорлық танытады. Ешкімге ешқашан ұрыспайды ,ұрса қалса орнымен, теріс қылығыңа өзің үялатындай етіп ұрсады.
Оқушылар адасқан
эпизодтарды анықтайды.Эпизодтарды кестеге сай сәйкестендіреді.
2 ұпай
Кесте
7 минут
« Сиқырлы сөздер»әдісі арқылы көп нүктенің орнына тиісті сөздерді тауып оқыңдар. (Әжем құрметтеу аппақ кимешегі ,мақаммен кейуананы,ардақты, қасиетті ).
Мақсатым –қыздарама өз ..... сияқты нағыз қазақи кейіптегі ..... көрсету еді. Ондағы ойым - әже деген жарықтықтың анау –мынау қарапайым адам емес , былайғы жұрттан өзгеше, ... да ... жан екенін сәбилер шын көңілмен сезінсін, олардың не үшін керегін түсіне білсін деген ниет.
Оқушылар қажетті сөздерді қояды.
2 ұпай
Мәтін
10 минут
Кітаппен жұмыс жасату
Оқушылар кітаптағы
3, 5-тапсырмаларды орындайды.
4
ұпай
Оқулық
5 минут
«Попс формуласы» әдісі арқылы кері байланыс жасау
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша қортынды жасайды.
Бағалау парақшасы
1 минут
Үй тапсырмасын беру
Бүгін нағыз әже бойындағы қасиеттерді анықтадыңыздар.
Кейіпкер бойындағы құндылықтарға шығармадан дәлел келтірдіңіздер.
Қосымша тапсырма. «Шіркін, менің әжем!» атты тақырыпқа эссе жазыңыз.
Оқушылар эссе құрылымын сақтайды.шығармадан дәлел келтіреді.Сыни пікір жазады.