Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Желілер және қауіпсіздік
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сапаш Б.С
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.4.2.1 Компьютерді зиянды программалардан қорғау
|
Сабақтың мақсаты
|
- Компьютердің зақымдалу белгілерін, вирустан қорғау қауіпсіздік ережелерін біледі.
-Ақпаратты қорғауды және вирусқа тексеруді қолданады
-Вирустан қорғау программаларын топтауды үйренеді
|
Бағалау критерийі
|
-Вирусқа қарсы программаларды атайды
- компьютерге вирусқа қарсы программаларды орната алады
- компьютерді зиянды программалардан қорғайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Вирустарды табу үшін компьютерді сканерлей алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Вирустан қорғау программасы
Антивирусная программа
Antivirusprogram
Вирус, өзін-өзі тарату, құрт, трояндық программа
Сыныптағы диалог үшін тілдік бірліктер:
- Мен өз компьютерімде келесі вирустан қорғаныс құралдарын жиі пайдаланамын: ..........
- Біз ..... тәрізді профилактикалық шараларын ұсынамын
|
Құндылықтарға баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысын ойлауға дамыту, жауапкершілікке үйрету
|
Пәнаралық байланыс
|
Ағылшын тілі, жаратылыстану, орыс тілі, құқық негіздері
|
Алдыңғы білім
|
Файлдармен бірлесе жұмыс істей алады
Құжатқа құпия сөз орнатады
Желісіз байланыстарын пайдалану артықшылықтарын біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған қызметі
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу, оқушыларды топқа бөлу.
Оқушыларға жазылған карточкалар таратып беріледі. Оқушылар сол карточкада тұрған үш тілде сөздер бойынша 3 топқа бөлінеді.
Вирустан қорғау программасы
Антивирусная программа
Antivirusprogram
«Веер» әдісін қолдану арқылы оқушылар өткен тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылау. «Компьютерлік желілерді топтастыру» тақырыбы бойынша қайталау сұрақтарын бір-біріне жазады. Сол сұрақтарға қарама-қарсы топ оқушылары жауап береді.
Білу.
Сын тұрғысынан ойлау сабақтың тақырыбын тиянақтау:
мұғалім оқушыларға қорғау әдістері бар карточкаларды пайдалана отырып (слайд 1), тақтадағы кестені толтырып, «ақпаратты қорғау» және «компьютерді қорғау» деген екі ұғымды талқылауды ұсынады. Оқушылар топпен жұмыс істей отырып, қорғаудың әр түріне сай әдістерді орналастыру керек
Ақпаратты қорғау
|
Компьютерді қорғау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Карточкалардың тізімі:
Деректерді мұрағаттау
Файлды резервті көшіру
Файлдың арнайы атрибуттарын орнату (мұрағаттық, тек оқу және т.б.)
Соңғы әрекетті жою
Компьютерік ресурстарға пайдаланушылардың кіруін шектеу
Антивирустық бағдарламалар
Құпиясөзді енгізу және шифрлеу
Дағды
|
Бағалау критерийі
|
Сын тұрғысынан ойлау
|
ақпаратты қорғау мәселелерінде жеке тәжірибесінің негізінде өз пікірін қалыптастырады және дәлелдейді
|
|
Таратпа карточкалар
Слайд
|
Сабақтың ортасы
|
Түсіну. Қолдану.
Оқушылардың топтық жұмысы аясында зерттеу арқылы жаңа материалды меңгеру: әр топ келесі тақырыптар бойынша интернет-ресурстарын пайдаланып постер дайындайды (А3 форматты парақ, 5 слайд) соңынан постер қорғайды:
«Антивирустық бағдарлама» тобы – зиянды бағдарламалардың типтері;
«Антивирусная программа» – антивирустық бағдарламалардың түрлері;
«Antivirusprogram» – компьютерлік вирустардың таралу жолдары.
Мұғалім Бағалау парағын пайдаланып (6 слайд), оқушыларды топтық жұмыспен, және оның нәтижелерін өздері бағалайды.
№
|
Оқушының аты- жөні
|
Тапсырма түрлері
|
Үй тапсырмасы
|
Постер қорғау
|
Практикалық жұмыс
|
Жұптық жұмыс
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дағды
|
Бағалау критерийі
|
Білу және түсіну
|
“компьютерлік вирус” ұғымына анықтама береді
|
зиянды бағдарламалардың кемінде үш түрін атайды және сипаттайды
|
антивирустық бағдарламалардың кемінде үш түрін атайды
|
компьютерлік вирустардың таралу жолдарының кемінде үшеуін атайды және сипаттайды
|
Қолдану
|
алынған ақпарат көздерін көрсете отырып, вирустық бағдарламалардың таралу жолдары мен белгілерін, түрлерін сипаттай алады
|
Қолдану. Бағалау
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылардың жұптық жұмысы аясында компьютерде практикалық жұмыс арқылы дағдыларын бастапқы бекіту, оқушылар өзін-өзі бағалайды: оқушыларға жұптасып практикалық жұмысты орындауды және диалогқа арналған фразаларды пайдалана отырып, нәтижелерін талдауды ұсынады
Негізгі баптаулар … негізделеді …
Компьютер … көмегімен … тексерілді
... жаңарту … бағытталады
Дағды
|
Бағалау критерийі
|
Қолдану
|
антивирустық бағдарламаларды баптау дағдыларын көрсетеді
|
жүйені антивирустық бағдарлама құралдарымен тексеру туралы есептің деректерін түсіндіреді
|
антивирустық қордың жаңару процедурасымен компьютерді үнемі тексеру қажеттілігі мен рөлін байланыстырады
|
Бағалау
|
компьютерді антивирустық бағдарламаның көмегімен қорғаудың тиімділігі туралы дәлелді тұжырым жасайды
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушыларды бағалаймын
|
Слайд
Компьютерлер
Веб-браузер
Және іздеуші сервистер
Постер жасауға А3 парақтар
Мұғалімнің материалдары
(5 слайд)
Слайд
Компьютерлер
|
Сабақтың соңы
|
Жинақтау. Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында «Фишбоун» әдісін қолданамын. Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар бүгін қандай нәтижеге жеткенін айтады.
Басы: Компьютерді зиянды программадан қорғау
Қабырғаларындағы сұрақтар:
Вирус дегеніміз не?
Вирустар қалай таратылады?
Компьютердің вируспен зақымдалу белгілерін атаңдар?
Компьютерде вирустан қорғау программаларын орнату қажет пе?
Кері байланыс парағы: Чемодан, қоқыс жәшігі,еттартқыш әдісі арқылы кері байланыс жүргіземін.
Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар)
Бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар).
Ал бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)
|
Таратпа қағаздар
Таратпа қағаздар
|
Дифференциация – Сіз қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың жаңа материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және техникалық
қауіпсіздікті сақтау
|
Жұптық/топтық жұмыс – сыныптастарының қолдауы.
Қажет болса, мұғалімнің көмегі.
Тапсырма тәсілі арқылы карточкадағы сұрақтарға жауап беру:
1. Неге кейбір бағдарламашылар компьютерлік вирустарды жасайды?
2. Компьютерлік вирустары жасап, өз мақсаттарына жетуге бола ма?
3. Өз ақпараттарыңды вирустан қалай қорғауға болады?
Қарқын тәсілі бойынша:
Компьютерлік вирус пен ұялы телефондағы вирустардың ұқсастықтары мен айырмашылықтары жайлы айтып беру.
|
«Бағалау парағы»
«Бағдаршам» әдісі
Жетістіктер критерийлері
«Чемодан, қоқыс жәшігі, еттартқыш» әдісі
|
Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың мақсаты/оқу мақсаты шындыққа негізделген бе?
Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақта дифференциация дұрыс келтірілді ме?
Сабақтың уақытша кезеңдері болды ма?
Сабақ жоспарынан қандай шегіністер болды және неге?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)?
1:
2:
Сабақты не жақсартуы мүмкін (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)?
1:
2:
Мен сынып туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы сабақ барысында не білдім, алдағы сабақтарда неге көңіл бөлінуі керек?
|