Білім беру ұйымының атауы



Дата03.04.2023
өлшемі0,55 Mb.
#78826
Байланысты:
қмж сонгы




Білім беру ұйымының атауы




Пәні:




Бөлім:

5.2.Сақтар

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сақтар туралы тарихи мәліметтер.
Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;



Сабақтың мақсаты

Сақ тайпаларының мекендеген жерлері және қандай дереккөздері сақтар туралы мәлімет беретінін барлығына толық түсіндіру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру





І Сәлемдесу.
Сергіту сәті
Тарихи тұлғалар арқылы тоқа бөлу
ІІ Үй тапсырмасын пысықтау

1. Көшпелі мал шаруашылығы қашан пайда болды?


2. Көшпелілердің баспанасы қалай аталады?
3. Малды алысқа ұзатып жаятын жайылым?
5. Көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себебі неде?
6. Көшпелі мал шаруашылығының түрлерін ата?

Реферат: киіз үй, ат әбзелдері туралы мәлімет беру



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



мадақтау

Сергіту сәтінің сілтемесі
https://youtu.be/Evf48JxXynU
Тақырып тық суреттер

Жаңа білім



Мұғалім сөзі Сақтар жайлы түсінік беру
Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар.
С ақтар туралы тарихи мәліметтер
«Жылжымалы карта


Б .Бейнематериал«Ерден атаның әңгімелері». тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы.


Тұлғаны тани біл! Слайд арқылы мәлімет беру
Сақтар жайлы құнды дерек кімдер қалдырды?
Герадот,Бехистун Персеполь , Накши Рустем
Тапсырма 1
Бейнематериалдан көріп болған соң сақтардың түрлерін,мекендеген территория аумағын қағазға түсіру және түсінік беру
1 топ Абай
2 топ Шоқан
3 топ Абылай
Тапсырма-2
Кестемен жұмыс. Тақырыпқа қатысты
кестені толтыру.



Деректер

Қалай аталды?

Геродот




Ирандықтар




Гректерде




Парсы деректерінде




Аристей




Ксенофонт



Дереккөздерін сөйлету.
Оқушылар деректерді атап,босатылған сөздерді орынорнына қояды.
Иран жазбаларында.................................................. Ежелгі грек деректерінде ........................................
Парсы деректерінде  ..................................................

Критерийлері:
Тапсырманың мазмұнын ашады
Оқушылар сақтар туралы деректерге талдау жасайды



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»


«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»



Ақпараттық мәтін
«Ерден атаның әңгімелері».
https://youtu.be/tADdKi8FAYw

Тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы,(1.26-минуттан бастау)


https://www.youtube.com/watch?v=e8pskSiTx2M
Сақ тайпалары

Бекіту



Сабақты қорытындылау
Сөйлемдерді толықтыр.
1.Шошақ бөрік киіп жүретін сақтар (тиграхауда) --2.---Сырдарияның орта ағысы, Тянь-Шань, Жетісу.
3.Теңіздің арғы жағындағы сақтар (Парадарайа) ---4.----Қара теңіздің солтүстігі, Арал теңізінің маңы, Сырдария мен Амударияның төменгі ағысы.
5.Хаома сусынын дайындайтын сақтар (Хаумаварга)
6.---------Мургаб аңғары.
Үйге тапсырма Сақтар



Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

https://wordwall.net/resource/10916861

Кері байланыс

Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет