Бөлім:
|
8.1D Қоректену
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Ә.Биғалиева
|
Күні:
|
03.10.2022
|
Сыныбы:8 «Б»
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жауынқұртының, сиырдың және адамның асқорыту жүйесінің құрылысы. Модельдеу «Адамның,сиырдың және жауынқұртының» асқорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
8.1.2.1 омыртқасыздар, күйіс қайыратын жануарлар мен адамның ас қорыту жүйесінің құрылысын салыстыру
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар үшін:
Жауынқұрттың асқорыту жүйесінің әртүрлі бөлімдері мен қызметін анықтайды.
Көпшілік оқушылар үшін:
Сиыр қарнының бөлімдері мен оларда жүретін үдерістер арасындағы байланысты сипаттайды.
Кейбір оқушылар үшін:
Басқа ағзада түзілген нәруыздар, майлар мен көмірсулар жасушаға
түскен кезде өлім қаупі туындайды, ал аминқышқылдары, глю-
коза, глицерин мен май қышқылдары ондай қауіп төндірмейтінін
біледі
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Ұйымдастыру кезеңі:
Топтарға бөлу.
Қызанақ,күріш,алмұрттың суреттері бойынша бөліну.
Психологиялық ахуал орнату: 3 минут
«Амандық сұрасу»жаттығуы
Үй тапсырмасын тексеру
«Буклет»әдісі.5 минут
|
Оқушылар теріс жағымен тұрған суреттерді алады. Суретке қарай отырып қайсы даражарнақтыға,қайсы қосжарнақтыға жататынын тауып аталған топқа бөлініп отырады.
Жаттығу барысы:
Оқушыларға шеңберге тұрып және 3 топқа бөліну ұсынылады: «европалықтар», «жапондықтар» және «италяндықтар». Әр оқушы шеңбер бойымен жүріп, «өз амандасу тәсілімен» барлығымен сәлемдеседі: «европалықтар» қолдарын қысады, «жапондықтар» бастарын иеді, «италияндықтар» құшақтасады.
|
Мақсаты: қатысушылармен сәлемдесу, топқа энергия беру;
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
1- тапсырма. Семантикалық карта.Жеке жұмыс. Кестемен жұмыс
Өкіл
|
Тістердің типтері,орналасуы
|
Қарын (азқазан) бөлімдері
|
Соқыр ішек
|
Бактериялардың болуы
|
Шұбалшаң
|
|
|
|
|
Сиыр
|
|
|
|
|
Адам
|
|
|
|
|
|
Оқушылар:
1.Жауынқұрттың тістерінің типтері мен орналасуын біледі
2. Сиырдың тістерінің типтері мен орналасуын анықтайды.
3.Адамның тістерінің типтері мен орналасуын анықтайды.
4. Жауынқұртта соқыр ішектің болуын айырады
4.Сиырда соқыр ішектің болуын айырады.
5. Адамда соқыр ішектің болуын айырады.
6. Жауынқұртта бактериялардың болуын белгілейді
7.Сиырда бактериялардың болуын жазады.
8. Адамда бактериялардың болуын зерделейді
|
Қ.Б.«Ай»әдісі (жаңа ай, жарты ай,толық ай).Алған білімдерін аталған ай белгілерімен бағалайды
Толық ай – сабақты толық түсіндім;
Жарты ай - мен жартылай түсіндім;
Жаңа ай – менің түсінбегенім.
|
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
26 мин.
|
2-тапсырма.«Мылқау сурет».Жұппенжұмыс. 7 минут Адамның,сиырдың,жауын құрттың асқорыту жүйелерінің құрылысын жинақтау.
3-тапсырма.«Бұрыштар»әдісі. Топпен жұмыс. 5 минут.
Мұғалім оқушыларға сұрақ ұсынады және мүмкін төрт жауабын
сыныптың төрт бұрышына орналастырады.
|
Оқушылар:
1.Жауын құрттың ас қорыту жүйесін қиыстырады.
2.Сиырдың асқорыту жүйесін біріктіреді.
3.Адамның асқорыту жүйесін орналастырады.
Оқушылар өзіне дұрыс деген жауаптың қасына барып тұрады, таңдаған жауаптарын топтық жұмыста тұжырымдайды және өздерінің көзқарастарын дәлелдейді.
1.Көпжасушалы ағзалардың асқорыту жүйесі эволюция барысында қалай қалыптасты.
2.Ақорыту мүшелерінің қандай типтері бар?
3.Сиырдың неліктен күйіс қайырады?
|
Қ.Б:«Кемпірқосақ» әдісімен оқушылар жұптар бір-біріні бағалайды.
Мұғалім-оқушы
Оқушы-оқушы
Мұғалім-оқушы бір-біріне сұрақтар қояды.
Қ.Б.
«Хош иісті гүлдер» Қай топ жоғары білім көрсете білсе, сол топқа көлемі үлкен гүлдер беріледі.(Орташа,кішкентай)гүлдер білімдеріне сай беріледі.
|
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
|
Үй тапсырмасы:&10. Жануарлардың асқорыту жүйесіне тест құрастыру.
|
|
Рефлексия парағы 3 минут.
|
Сабақтағы жетістіктерім
|
Оның себептері
|
Сабақтағы жетістіктерім
|
Оның себептері
|
|
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|