Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
10.2.2.1 Дизайн,дизайн түрлері бойынша көрнекі дизайнды жіктеу,
берілген параметрлер бойынша графикалық нысанды құру (логотип, баннер, веб-бетке арналған батырма, текстура және т.б.)
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар: Дизайн түрлерін, элементтер қосындысын,ақпарат қабылдау принциптерін біледі
Оқушылардың басым бөлігі: графикалық нысанды (логотип, баннер, веб-бетке арналған батырма, текстура және т.б.)
құрастыра алады.
Кейбір оқушылар: «Жақсы дизайн» принципін қолдана отырып,логотип, баннер жасауды практикада қолданады
Бағалау критерийлері:
берілген параметрлермен графикалық объектілерді құрасытру (логотип, баннер, веб-бетке арналған батырма, текстура және т.б.).:
1) түрлі элементтерді қолданады; 2) Графикалық объект үшін өз эскизін жасайды; 3) Элементтерді топтастыруды қолданады; 4) логотип жасау кезінде ұстануға тиісті қағидаттарды қолданады.
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар:
- файл пішімдерін талқылайды,
- веб-беттерде графиканың қалай қолданылатынын біледі;
- Конвертация қажеттілігін талқылайды.
Қажетті лексика мен фразалар: Логотип/батырма/баннер жасау үшін мен…
Пән терминологиясы:
Қазақ тілінде
Ағылшын тілінде
Принцип
Principle
Логотип
logo
Көрнекілік
visibility
Cапа
Quality
Баннер
Banner
Құндылықтар
Ынтымақтастық
Топтағы іс-әрекеттері арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту
Пәнаралық байланыс
Еркін тақырыптағы дизайн суретін салу арқылы суретпен және ағылшын тіліндегі сөздіктер арқылы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу,түгендеу
Топқа бөлу «Фигуралар» әдісі арқылы топтарға бөлу
Үй тапсырмасын қайталау мақсатында сұрақ-жауап арқылы оқушылардың білімдері тексеріледі.
Дизайн терминіне анықтама беріңіз.
Көрнекі дизайнның қандай түрлері бар?
Дизайн элементтері қалай құрылады?
«Жақсы дизайнның» басты принциптеріне қандай принциптер жатады?
Слайд
Интерактивті тақта
Сабақтың ортасы
2 мин
Жаңа сабақты ашу мақсатында «Миға шабуыл» әдісі арқылы тақтада көрсетілген суреттерді талқылай отырып жаңа тақырыпты ашады.
Оқушыларға логотип жасаудың бір әдісі ұсынылады.
https://www.youtube.com/watch?v=9OUap6VT_u0
Логотипті жасаудың үлгісі
Қалыптастырушы бағалау.
Дифференциациялау мақсатында оқушыларға келесі тапсырмаларды орындау ұсынылады, бұл тапсырмалар графикалық кескіндерді жасауда неғұрлым озық дағдыларды меңзейді.
Тапсырма *: Өз жобаңыз (сайт) үшін графикалық объектілерді (логотип, баннер, батырмалар) жасаңыз.
Бағалау критерилерін тұжырымдау және талқылау.
Ұсынылған тапсырмаларды орындаған кезде, оқушылар жұпта өз жұмысының нәтижелерін талқылайды.
Келесі тапсырманы орындау үшін оқушыларды жұптарға бөліңіз.
Қалыптастырушы бағалауда оқушылар келесі картаны пайдаланады.
Әрі қарай мұғалім барлық оқушылардан оқушыларға арналған жалпы сұрақтар қояды.