№ 101.
Жеке тұлғаның дамуындағы негізгі фактор:
Тұқымқуалаушылық
Ұжымдағы психологиялық жағдай
Ата-анасы
Жолдастары
Мұғалімдердің пікірі
№ 102
Оқушылардың дамуы бір бірімен байланысты 3 бағытта жүреді:
Билогиялық, психологиялық, әлеуметтік
Құқықтық, ақыл-ой, экологиялық
тұқымқуалаушылық, биологиялық, эстетикалық, діни
Әлеуметтік, еңбек, экономикалық
Психологиялық, физиологиялық, адамгершілік
№ 103
Ауызша сұрау, сауал түрлері:
A. таңдаулы сұрау
B. фронталды (жаппай), біріктірілген
C. жеке, фронталды, біріктірілген
D. жеке, ұжымдық
E. мерзімдік, қорытынды
№ 104
Бала 7 жастан мектепке баруы қажет деген философ:
A. Платон
B. Аристотель
C. Квинтилиан
D. Дидро
E. Сократ
№ 105
Педагогикалық процестің компоненттеріне жататындар:
A. педагог тәжірибесі, білімі, жеке әсер етуі
B. ұйымдастыру, басқару, іс-әрекет
C. мақсат, мазмұн, іс-әрекет, нәтиже
D. жеке тұлғаның сапаларын қалыптастыру
E. технологиялық, нәтижелілік, үнемділік деңгейі
№ 106
Адамға тұқым қуалау арқылы беріледі
A. Анатомиялық,физиологиялық ерекшеліктері
B. Еңбексүйгіштігі,ізгілігі
C. Адамгершілік,мінез-құлық стилі
D. Хоббиі,өмір сүруі
E. Таланттылық,салмақтылық
№ 107.
Дене тәрбиесіне не жатпайды:
A. оқушылардың бойына көзқарас және сенім жүйесін қалыптастыру
B. қимылдық дағдылар
C. Отанды қорғауға даярлығын қамтамасыз ету
D. санитарлық-гигиеналық дағдыларды қалыптастыру
E. ой еңбегі сабақтарына дене шынықтыру жаттығуларымен қалыптастыру
№ 108
Педагогиканың негізгі бөлімдері
A. кибернетика, психология
B. дидактика, тәрбие
C. философия, саясаттану
D. гигиена, мәдениеттану
E. мәдениеттану, философия
№ 109
Аралас сабақ типі:
A. Үйге берілген тапсырманы сұрау
B. Танымдық міндеттер қою
C. шығармашылық қабілетті арттыру
D. мұғалім оқу материалдарын тұтас баяндайды
E. таңдау және оқып-білудің бірізділігі
№ 110
Мораль дегеніміз:
A. қайырымдылық, адалдық
B. мінез-құлық ережесі
C. қарым-қатынас
D. сөйлеу мәдениеті
E. талап, тілек
№ 111
Оқуға байланысты оқу формаларына жатпайтыны:
A. сырттай бақылау
B. ұжымдық
C. топтық
D. дәрісханадан тыс
E. конференция
№ 112
Оқыту әдісі үш белгімен сипатталады. Олар:
A. оқыту мақсаты, меңгеру, оқыту субъектілерінің өзара әрекет ету сипаты
B. оқу-танымдық іс-әрекет, меңгеру, оқу танымдық іс-әрекетті ынталандыру
C. оқыту субъектілерінің өзара әрекет ету сипаты, оқыту мақсаты, оқу-танымдық іс-әрекет
D. Оқу пікірсайыстың, меңгеру, оқу танымдық іс-әрекетті ынталандыру
E. Көрнекілік иллюстрация, оқу танымдық іс-әрекетті ынталандыру, меңгеру
№ 113
Тәрбие жұмысының формасы:
A. сынып сағаты
B. экскурсия
C. дене тәрбиесі
D. факультатив сағаты
E. зертханалық
№ 114
Көрнекілік әдіс:
A. баяндама, эссе жазу
B. баяндау, мадақтау
C. иллюстрация, демонстрация
D. жазу, сызу
E. жаттығу, секіру
№ 115
Оқытудың топтап оқыту түрі:
A. оқушылар тобының танымдық іс-әрекетке тапсырма алуы
B. педагогтің оқушылармен жүйелі іс-әрекет жүргізуі
C. әрбір оқушы тапсырманы өздігінен орындауы
D. оқушылардың көмегін ұйымдастыру
E. тапсырманы орындауға оқушылардың бір мезгілде қатысуы
№ 116
Оқушылардың белсенділігін арттыру әдістері:
A. проблемалық сұрақтар қою
B. сабақта сұрақтардың санын көбейту
C. оқытудың жазалау әдістерін қолдану
D. жазалау әдісін пайдалану
E. дәстүрлі оқу әдістерін пайдалану
№ 117
Сыныптық сабақ жүйесінің негізгі ерекшеліктері:
A. оқушылар құрамының тұрақсыздығы
B. оқушылардың тұрақты құрамы
C. дарынды балаларға бағыттау
D. үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс
E. жаңа материалды түсіндіру
№ 118
Сабақ жіктеледі:
A. сабақтың құрылымына қарай
B. негізгі дидактикалық мақсаттарға қарай
C. оқу-тәрбие әдістеріне қарай
D. оқушылардың танымдық іс-әрекетіне қарай
E. жұмсалынған уақыттың көлеміне қарай
№ 119
Сабақтың типтері мен құрылымын анықтайтын белгілер:
A. басты мақсатқа жету уақыты
B. дидактикалық мақсат
C. құрамдас бөліктердің саны
D. мұғалімнің іс-әрекеті
E. оқушылардың саны
№ 120
Даму диагностикасы:
A. тұлғаның мінез-құлқын зерттеу
B. салыстырмалы диагностиканы жүргізу
C. объект туралы жедел ақпарат алу мүмкіндігі
D. тұлғаның қасиеті мен дамуын зерттеу
E.
|
тұлғаның мінез-құлқын өзгерту
|
|
|
№ 121.
Педагогикалық іс-әрекеттің нәтижелері:
A.
|
оқушының жақсы денсаулығы, ынтасы
|
B.
|
жеке тұлғаның жан-жақты дамуы, білімділігі, тәрбиелілігі
|
C.
|
педагогикалық қарым-қатынасы
|
D.
|
тәрбие процесіндегі үздік бағалары, нәтижелері
|
E.
|
педагогтің жақсы психологиялық ахуалы
|
№ 122.
Тәрбие әдістерінің жатады
әңгімелесу
оқыту
дене тәрбиесі
дамыту
тәрбиелеу
№ 123.
Оқу-тәрбие үдерісіндегі қарым-қатынасты басқаруда мұғалімнің үстемдік ету стилі:
A.
|
таң-тамашалық
|
B.
|
демократиялық
|
C.
|
либералдық
|
D.
|
авторитарлық
|
E.
|
қолдаушылық
|
№ 124.
Білім дегеніміз:
A.
|
адамзаттың жинақтаған тәжірибесі, заттар мен құбылыстарды тану нәтижесі
|
B.
|
алған білім негізінде оқушылардың практикалық әрекеті іске асыруы
|
C.
|
қайта-қайта орындалатын практикалық әрекетке машықтану
|
D.
|
оқыту нәтижелері, табиғат заңдарын тану нәтижесі
|
E.
|
білім, іскерлік, дағдының бірлігі
|
№ 125.
Іскерлік дегеніміз:
A.
|
оқыту нәтижелері, табиғат заңдарын тану нәтижесі
|
B.
|
адамзаттың жинақтаған тәжірибесі, заттар мен құбылыстарды тану нәтижесі
|
C.
|
білім, іскерлік, дағдының бірлігі, табиғат заңдарын тану нәтижесі
|
D.
|
алған білім негізінде оқушылардың практикалық әрекетін жүзеге асыру
|
E.
|
қайта-қайта орындалатын практикалық әрекетке машықтану
|
№ 126.
Дағды дегеніміз:
A.
|
оқыту нәтижелері, табиғат заңдарын тану нәтижесі
|
B.
|
алған білім негізінде оқушылардың практикалық әрекеті іске асырылады
|
C.
|
адамзаттың жинақтаған тәжірибесі, заттар мен құбылыстарды тану нәтижесі
|
D.
|
білім, іскерлік, дағдының бірлігі
|
E.
|
қайта-қайта орындалатын практикалық әрекетке машықтану
|
№ 127.
Дамыта оқыту:
A.
|
оқытуда жаңа бағдарланған оқулықтар қолдану
|
B.
|
оқушылардың таным іс-әрекеттерін барынша дамыту
|
C.
|
оқушының өз жұмысын басқа балалардың жұмысымен салыстыру
|
D.
|
оқушыларды белгілі білім жүйесімен қаруландыру
|
E.
|
танымдық және творчестволық қабілетін дамыту
|
№ 128.
Түсіндірмелі-иллюстративті оқыту:
A.
|
өздігінен жаңа білімді іздеп табуға және оны еркін игеруге үйрету
|
B.
|
оқушының өз жұмысын басқа балалардың жұмысымен салыстыру
|
C.
|
мұғалім оқушыларды белгілі білім жүйесімен қаруландыру
|
D.
|
оқытуда оқыту құжаттары, үйрету машиналарын қолдану
|
E.
|
оқушылардың алдына мәселе қойып отыру
|
№ 129.
Рухани-адамгершілік мәдени құндылықтарға не жатады?
ұлттық дүниетаным
теңдік
белсенділік
бейбітшілік
тұрмыс
№ 130.
Отбасының басты 2 қызметі:
дүниеге ұрпақ әкелу,дүниеге келген сәбиді тұлға ретінде қалыптастыру
дүниеге ұрпақ әкелу,сабақ беру
ұрпақ жалғастыру және салт-дәстүрлерді бойына сіңіру
ұрпақ жалғастыру және өмірге баулу
Дүниеге ұрпақ әкелу және сәбиге материалдық көмек көрсету
№ 131.
Отбасының негізгі міндеттеріне жатпайды:
балаға тек материалдық көмек көрсету
баланың дамуына толық жағдай жасау
әлеуметтік-экономикалық көмек беру
өз халқының этно-мәдениеттің тәжірибесін қалыптастыру
баланың адамгершілігін дамыту
№ 132.
Ғылыми-зерттеу әдістеріндегі бақылау:
A.
|
тікелей, жанама
|
B.
|
жаттығу, бағалау
|
C.
|
айтыс, өнер
|
D.
|
аралық, ағымдық
|
E.
|
жарыс, жанама
|
№ 133.
Адамның дамуы мен қалыптасуына әсер ететін факторлар:
A.
|
тұқым қуалаушылық, орта, тәрбие
|
B.
|
құқықтық, азаматтық
|
C.
|
экономикалық фактор
|
D.
|
мәдени-ағартушылық
|
E.
|
моральдік қасиеттердің тұқым қуалауы
|
№ 134.
Педагогика ғылымының объектісі:
A.
|
ұжым сатысы
|
B.
|
мұғалім өмірі
|
C.
|
педагогикалық іс-әрекет
|
D.
|
оқушы танымы
|
E.
|
жеке тұлға
|
№ 135.
Жеке тұлғаның дамуындағы негізгі фактор:
A.
|
ұжымдағы жағдай
|
B.
|
тұқымқуалаушылық
|
C.
|
мұғалімімдердің пікірі
|
D.
|
ата-анасы
|
E.
|
жолдастары
|
№ 136.
“Педагогика” терминінің шыққан жері
A.
|
Чехия
|
B.
|
Рим
|
C.
|
Македония
|
D.
|
Қытай
|
E.
|
Ежелгі Греция
|
№ 137.
Факультатив:
оқытудың қосымша формасы
оқытудың зертханалық формасы
оқытудың жаңа формасы
оқытудың экскурсиялық формасы
оқытудың мектептен тыс формасы
№ 138.
Эвристикалық оқыту - бұл оқытудың ....
түрі
әдісі
тәсілі
формасы
форматы
№ 139.
Эстетикалық білімнің негізін қалыптастырады
оқу пәндері
жаратылыстану пәндері
факультатив пәндер
зертханалық пәндер
зерттеу жобалары
№ 140.
Педагогиканың негізгі міндеттеріне жатпайды:
A.
|
Білім беру мазмұнын, ғылыми дәрежесін көтеру
|
B.
|
Үздіксіз білім берудің бірыңғай жүйесін жасау
|
C.
|
Оқу процесін интеграциялау, гуманитарландыру
|
D.
|
Оқушыларды кәсіби мамандыққа баулу
|
E.
|
Оқу процесінің тұтастығын қамтамасыз ету
|
№ 141.
Арнаулы педагогиканың салалары:
A.
|
Психология, физиология, анатомия
|
B.
|
Кәсіби педагогика, салыстырмалы педагогика
|
C.
|
Педагогика тарихы, оқыту әдістемесі
|
D.
|
Мектепке дейінгі, мектеп педагогикасы
|
E.
|
Тифло, сурдо, олигофрено педагогика
|
№ 142.
Педагогика ғылымының негізгі зерттеу әдістері:
A.
|
лекция, әңгіме, әңгімелесу
|
B.
|
бақылау, анкета сұрақтары, лекция
|
C.
|
бақылау, эксперимент, анкета сұрақтары
|
D.
|
жазалау, мадақтау, қолдау
|
E.
|
диспут, өнеге, жарыс, сұрақ жауап
|
№ 143.
Тұлғаны әлеуметтендіру институтына жататындар:
A.
|
диспут, тәрбие сағаты, конференция
|
B.
|
форма, әдіс, тәсіл құралдары
|
C.
|
педагогикалық кеңес, әдістемелік бірлестік
|
D.
|
отбасы, мектеп, микроорта (шағын орта)
|
E.
|
ата-аналар жиналысын ұйымдастыру
|
№ 144.
Тәрбиенің объективтік факторлары.
А. тұқым қуалаушылық, табиғи орта
В.сыртқы және ішкі орта
С.тұқымқуалаушылық және ішкі орта
Д.ата-ана,сыртқы орта
Е.табиғи және сыртқы орта
№ 145.
Педагогика алғашқыда қай ғылым саласында дамыды:
A.
|
философиялық
|
B.
|
этикалық
|
C.
|
антропологиялық
|
D.
|
эстетикалық
|
E.
|
психологиялық
|
№ 146.
Жеке тұлға:
A.
|
индивид, сәби
|
B.
|
әділ адам
|
C.
|
қоғамдық мәндегі адам
|
D.
|
еңбексүйгіш адам
|
E.
|
азаматтығы жоғары адам
|
|
|
№ 147.
Педагогика ғылымы жататын ғылым саласы:
A.
|
экономикалық ғылымдарға
|
B.
|
жаратылыстану ғылымына
|
C.
|
әлеуметтік-гуманитарлық ғылымға
|
D.
|
техникалық негізгі ғылымға
|
E.
|
арнайы педагогикалық ғылымға
|
№148
ҚР білім беру жүйесін басқару мына негізде жүргізіледі:
Гуманитарлық білім берудің тұжырымдамасы
|
Тіл туралы заң тұжырымдамасы
|
Білім беру заңының аясында
|
Білім беру бөлімдері аясында
|
Этномәдени білім беру тұжырымдамасы
|
№149
“Ұлы дидактика” еңбегінің авторы
Я.А.Коменский
Ж.Ж. Руссо
А.Дистервег
И.Герберт
Джон Локк
№150
Тәрбиеленушінің тұлғасына адамгершілік тұрғысынан қарау, ізгілік құндылықтарын қалыптастыру, оның құқығы мен тәуелсіздігін сыйлау
Тәрбиенің гуманистік принципі
Тәрбиенің жалпы принципі
Тәрбиенің материалды принципі
Тәрбиенің рухани принципі
Тәрбиенің мәдени принципі
№ 151.
Эстетикалық тәрбиенің міндеттері:
А.оқушылардың әсемдікті тануға орайласқан санасын, қасиетін, бағалау, эстетикалық қатынастарын ашу
В.оқушылардың тазалықты тануға орайласқан санасын, қасиетін, бағалау
С.оқушылардың тәрбиені тануға орайласқан санасын, қасиетін, бағалау
Д.оқушылардың қасиеттерді тануға орайласқан санасын, қасиетін, бағалау
Е.оқушылардың теориялық тануға орайласқан санасын, қасиетін, бағалау
№ 152.
Тәрбие жұмысының формасы:
экскурсия
кітапхана
фильм
театр
сабақ
№ 153.
Түсіндіру, баяндау, сендіру ол…
А.тұлғаның санасын қалыптастыру әдістері
В.тұлғаның санасын дайындау әдістері
С.тұлғаның санасына сіңіру әдістері
Д.тұлғаның санасын үйрету әдістер
Е.тұлғаның санасын баулу әдістері
№ 154.
А.С Макаренконың педагогикаға қосқан үлесі:
A.оқыту теориясының негіздері
B.
|
шығармашылық дамыту теориясы
|
C.
|
мектепті басқару теориясы
|
D.
|
жеке тұлғаны ұжымда тәрбиелеу
|
E.
|
таным теориясының қағидалары
|
|
|
№ 155.
Үй жұмысының айрықша белгісі:
А. оқушының дербес орындауы
В.оқушыны ұстаздың көмегін қолдануы
С.оқушының басқа адамдардың көмегін қолдануы
Д.оқушыны ұстаздың көмегін қолдануы
Е.оқушының ата-ананың көмегін қолдануы
№ 156.
Жеке тұлғаны қалыптастыру:
A.білімді игеру барысында теориялық және тәжірибелік істерді атқаруға өздігінен салалы түрде дайындығы
|
|
B.
|
түрлі жағдайлар адамдардың саналы қызметіне тәуелсіз түрде ықпал етуін диагностикалау жұмыстары арқылы қалыптасу
|
C.
|
барлық әлеуметтік, идеологиялық, психологиялық және т.с.с ықпалымен адамның әлеуметтік жан иесі ретінде қалыптасуы
|
D.
|
нақты тәрбие міндеттеріне бағытталған педагогикалық оқу-тәрбие жұмыстарының нәтижесін жариялау әдістері
|
E.
|
адам ағзасындағы сандық өзгерістер процесі мен нәтижесін салыстыру процесінің қалыптасуы
|
№ 157.
Тұлғаның дамуына әсер ететін жетекші факторлар:
A.өзін-өзі тәрбиелеу, дамыту
B.
|
орта, тәрбие, тұқымқуалаушылық
|
C.
|
жолдастары, орта, табиғат
|
D.
|
отбасы қарым-қатынасы
|
E.
|
қарым-қатынас, өзара түсінушілік
|
№ 158.
Тәрбиенің құрамдас бөліктері:
A. демократияландыру, экологиялық тәрбие, азаматтық тәрбие, құқықтық тәрбие, жанұя тәрбиесі
B.
|
гуманизациялау, интерноционалдық тәрбие, эстетикалық тәрбие, атеистік тәрбие, экологиялық тәрбие
|
C.
|
ақыл-ой тәрбиесі, еңбек тәрбиесі, дене тәрбиесі, эстетикалық тәрбие, адамгершілік тәрбиесі
|
D.
|
адамгершілік тәрбиесі, экологиялық тәрбие, азаматты тәрбиелеу, кәсіби білім, мамандық таңдауға дайындық
|
E.
|
ақыл-ой тәрбиесі, атеистік тәрбие, саяси-идеялық тәрбие, дене тәрбиесі, тәрбиені демократияландыру
|
№ 159.
Педагогикалық білімге жатады:
A.әлеуметтану, психология, педология, физиология, актология
B.
|
мәдениет тарихы, ел тарихы, көшпенділер тарихы, оқуыту теориясы
|
C.
|
жалпы мектепке дейінгі жасөспірім, салыстырмалы, әскери, коррекциялық педагогика
|
D.
|
педагогикалық категория, ұғым, заңдылық, әдіс-тәсілдерімен оқу-тәрбиені ұйымдастыру
|
E.
|
педагогика тарихы, антропология, этнопедагогика, салыстырмалы педагогика
|
№ 160.
Эстетикалық тәрбиенің мәні:
A.оқушыларды идеялық шынайы бағыттылыққа тәрбиелеу
B.
|
эстетикалық мінез-құлық нормаларын қалыптастыру
|
C.
|
оқушылардың түрлі көркем-эстетикалық іс-әрекетін ұйымдастыру
|
D.
|
еңбексүйгіштік пен тәртіптілікке тәрбиелеу
|
E.
|
әлеуметтік жауапкершілікке, Отанға сүйіспеншілікке тәрбиелеу
|
№ 161.
Тәрбие процесінің ерекшеліктері:
А.тәрбиелік іс-әрекеттер нәтижесінің мақсаттылығы, көпфакторлығы, үздіксіздігі
В.тәрбиелік іс-әрекеттердің көпфакторлығы
С.біржақтылығы, үздіксіздігі
Д.мақсаттылық пен екіжақтылығы
Е.екі жақтылығы көпфакторлығы
№ 162.
Мінез-құлық пен іс-әрекетті ынталандыру әдістер тобына жатады:
сендіру
үйрету
әңгіме
жаттығу
мадақтау
№ 163.
Адамгершілік, ақыл-ой, еңбек және дене тәрбиелері
A.тәрбие бағыттары.
B.тәрбие моделі.
C.тәрбие мақсаттары.
D.тәрбие құралдары.
E.тәрбие жүйесі
№ 164.
Отбасы мен мектептің өзара әрекет формасы:
экскурсия ұйымдастыру
әлеуметтік сауалнама
|
сынып сағаты
|
байқау, бақылау
|
ата-аналар жиналысы
|
№ 165.
Мектептің педагогикалық ұжымының жоғарғы ұйымы:
A.педагогикалық кеңес
B.
|
директор орынбасары
|
C.
|
ата-аналар комитеті
|
D.
|
оқушылар ұжымы
|
E.
|
директорлар кеңесі
|
№ 166.
Адамзат дәуірінің әр даму кезеңдеріндегі тәрбие және білім беру теориясы мен практикасын зерттейтін педагогика ғылымымының саласы:
A. педагогика тарихы
B. әлеуметтік педагогика.
С.салыстырмалы педагогика
D.коррекциялық педагогика.
E.жалпы педагогика.
№ 167.
Қандай қасиеттер ата-анадан балаға туғаннан беріледі:
A.қабілеттер дамуының негізі – нышандар.
B.әлеуметтік тәжірибе.
C.адамгершілік қасиеттер.
D.арнайы қабілеттер.
E.жалпы қабілеттер.
№ 168.
Жасөспірімнің дене, ішінара психикалық жедел дамуы:
A.акселерация.
B.әлеуметтену.
C.индивидуализация.
D.өзін-өзі тәрбиелеу.
E.интеграция.
№ 169.
Сауал-сұрақ әдісі:
A.анкета жүргізу.
B.мектеп құжаттарын тексеру.
C.бақылау.
D.теориялық талдау.
E.эксперттік бағалар беру
№ 170.
Жоғары ұйымдасқан топ ретіндегі ұжымның белгілері:
ұжым мүшелерінің мақсаттарының әртүрлі болуы
|
ортақ мақсат болуы, біріге іс-әрекет істеуі
|
басқа ұжымдармен қары- қатынасқа түсуі
|
ұжымда биресми лидердің болуы
|
ұжым ішінде жеке топтар болуы
|
№ 171.
Педагогикалық процестің компоненттері:
A.мақсат, міндет, мазмұн, әдіс, форма, нәтиже.
B.бала-бақша, мектеп, жоғары оқу орындары.
С.педагогтер мен оқушылар
D.оқыту, тәрбиелеу, дамыту.
E.оқыту бағдарламалары, оқулықтар, оқу жоспары
№ 172.
Тәрбие туралы ғылым:
медицина
педология
педагогика
антропология
андрогогия
№ 173.
Педагогикалық процестің қозғаушы күштері:
A.педагогикалық процесте туындайтын қарама-қайшылықтар
B.жаңашыл-педагогтар.
C.жаңа педагогикалық технологиялаарды қолдану.
D.педагогикалық зерттеулер.
E.озық педагогикалық тәжірибені практикаға енгізу.
№ 174.
Педагогикалық процестің даму стратегиясын ғылыми негізде басқарудың коллегиялық органы:
пән бірлестіктері
мемлекеттік стандарт
мектептен тыс жиналыс
мектептің оқыту әдістері
мектептің педагогикалық кеңесі
№ 175.
Индивид дегеніміз:
адамзат тұқымының еш қасиеттері ескерілмеген бір өкілі
ойлау қабілеті бар тіршілік ИЕСІ
біреуді тәрбиелеген және тәрбиелейтін адам
сөйлеу қабілеті бар тіршілік иесі
тірі организм
№ 176.
Құзыреттілік:
A.
|
өздігінен білім алу
|
B.
|
теориялық білім деңгейі
|
C.
|
адамның мәдениеті
|
D.
|
ақыл-ой өрісінің кеңдігі
|
E.
|
білімді әрекетке айналдыру
|
№ 177.
Оқытудың екі жақтылық сипаты:
A.
|
отбасы мен мектептің ынтымақтастығы
|
B.
|
оқушы мен сыныптың бірге қимылдауы
|
C.
|
білім беру мен тәрбиенің бірлігі
|
D.
|
сабақ беру мен оқытудың бірлігі
|
E.
|
өзіндік білім алу мен оқытудың бірлігі
|
|
|
№ 178.
Белгілі бір профиль бойынша оқу пәндерін тереңдете оқытуға бағытталған жалпы білім беретін оқу орны:
A.
|
кіші мектеп
|
B.
|
орта мектеп
|
C.
|
колледж
|
D.
|
бастауыш мектеп
|
E.
|
гимназия
|
|
|
№ 179.
Мінез-құлықты және іс-әрекетті ынталандыру әдісі:
A.жазалау.
B.түсіндіру.
C.лекция.
D.тапсырма.
E.бақылау.
№ 180.
Өздігінен білім алу:
A.
|
ой-әрекетін белсенді ету әдістері
|
B.
|
өз-өзіне арналған сендіру әдісі
|
C.
|
бұрын алған тәрбиедегі кемшіліктерді жеңу, өзіндік таным
|
D.
|
өздігінен іздену арқылы дүниетанымды кеңейту
|
E.
|
арнайы ұйымдастырылған сауықтыру әрекеті
|
№ 181.
Тәрбиенің негізгі мақсаты:
A.
|
тұлғаны қалыптастыру
|
B.
|
мамандық таңдауға дайындау
|
C.
|
оқушылар үлгерімінің көрсеткіші
|
D.
|
қоғамды өркениеттендірудің деңгейі
|
E.
|
оқушыларды оқытудың түрі
|
№ 182.
Аралас сабақта:
Бірнеше дидактикалық міндеттер шешіледі.
Тек жаңа іскерліктер қалыптастырылады.
Тек жаңа дағдылар қалыптастырылады.
Оқу материалдары бекітіледі.
Тек жаңа білімдер қалыптастырылады
№ 183.
Бағдарламалап оқыту мақсаты:
Оқыту процесін басқаруды жетілдіру.
Оқушылардың оқу жетістіктерін анықтау.
Тәрбие мақсаттарын шешу
Автоматтандырылған қарама-қарсы байланыстарды қамтамасыз ету.
Оқушылардың оқу мүмкіндіктері туралы ақпарат алу.
№ 184.
Педагог тұлғасына қойылатын талаптар:
A.
|
жақсы отбасы
|
B.
|
тиянақты адам
|
C.
|
енжарлық
|
D.
|
қызықты адам
|
E.
|
біліктілік
|
№ 185.
Педагогтің кәсіби мәдениетіне жатады:
A.
|
қарым-қатынастың авторитарлық стилі
|
B.
|
коммуникативті қабілеттілігі
|
C.
|
атқарушылық қызметі
|
D.
|
қарым-қатынастың сенімсіздігі
|
E.
|
қарым-катынастағы либералдығы
|
№ 186.
«Мұғалімдерге ең тамаша міндет жүктелген. Күн астында одан жоғары тұрған ешнәрсе жоқ» деп жазған:
A.
|
Коменский Я.А.
|
B.
|
Ушинский К.Д.
|
C.
|
Макаренко А.С.
|
D.
|
Алтынсарин Ы.
|
E.
|
Сухомлинский В.А.
|
№ 187.
Бағалау –
Тексеру процесі.
Тексеру нәтижесі.
Бақылау әдісі.
Бақылау құрылымы.
Қарама-қарсы байланыс.
№ 188.
«Субъектілік» ұғымы сипаттайды:
A.
|
тұлғаның іс-әрекетке белсенді, өзіндік бағыты
|
B.
|
адамның мінез-құлықтық қасиетін
|
C.
|
әдіскердің еңбегін
|
D.
|
еңбексүйгіш, еңбекқор адамды
|
E.
|
тұлғаның ынталы еместігін, пессмистілігін
|
№ 189.
Әр сабақта оқушылардың оқу материалдарын игеруін жүйелі түрде бақылау:
Ағымдық бақылау.
Тақырыптық бақылау.
Аралық бақылау.
Қорытынды бақылау.
Оқыту әдісі.
№ 190.
В.Ф.Шаталовтың педагогикалық жүйесі:
A.
|
әдебиет- адамтану, әдебиет- өмір мектебі
|
B.
|
тірек сигналдар бойынша оқыту
|
C.
|
жаңа материалдар блогымен алдын ала танысу
|
D.
|
«мұғалім-оқушы» жүйесіндегі ықпалдастық
|
E.
|
ұжым арқылы тәрбиелеу
|
№ 191.
Ш.А.Амонашвилидің педагогикалық жүйесі:
A.
|
тірек сигналдар бойынша оқыту әдістері
|
B.
|
ұжымда және ұжым арқылы тәрбиелеу
|
C.
|
өзін-өзі тану, «мұғалім-оқушы» жүйесіндегі гуманизм
|
D.
|
тәрбие әдістерін қолдану қағидаларын қолдану
|
E.
|
жаңа материалдар блогымен алдын ала танысу
|
№ 192.
Сыныптық-сабақтық жүйенің теориялық негізін жасаған:
Я.А.Коменский.
К.Д.Ушинский.
Дж. Локк.
И.Ф.Гербарт.
А.Дистервег.
№ 193.
Оқытуды ұйымдастыру формасына жатпайды:
Бақылау.
Экскурсия.
Семинар.
Факультатив сабақ.
Сабақ
№ 194.
Жеке тұлғаның әлеуметтенуінің жетілуін сипаттайтын сапалар:
A.
|
жауапкершілік, өздігінен дамуға ұмтылу, әлемге позитивті қатынас
|
B.
|
альтруизм, еңбексүйгіштік қасиеттері
|
C.
|
қайсарлық, біліктілік, эгоистік, тұқым қуалаушылық
|
D.
|
нәтижеге талпынушылық, тапқырлық қасиеттерін жетілдіру
|
E.
|
тұқымқуалаушылық, авторитарлық, жігерлілік
|
№ 195.
Тәрбие әдісіне жатады:
A.
|
ұжым
|
B.
|
сабақ
|
C.
|
орта
|
D.
|
педагогикалық талап
|
E.
|
факультатив
|
№ 196.
Сабақта оқушылардың бірдей тапсырмаларды жеке-жеке орындаулары — оқушылардың оқу жұмысын ұйымдастырудың:
Жеке формасы.
Фронталды формасы.
Топтық формасы.
Бригадалық формасы.
Ұжымдық формасы.
№ 197.
Оқушылар ұжымының анықтамасы:
A.
|
ортақ бір ұраны бар ұйым
|
B.
|
достық қарым-қатынас орнату
|
C.
|
ортақ әлеуметтік маңызы бар ұйым
|
D.
|
өзін-өзі тәрбиелеу жұмыстары
|
E.
|
өзінің дамуына мүмкіндік туғызу
|
№ 198.
Отбасында кең таралған тәрбие құралдары:
A.
|
ата-аналар жиналысы
|
B.
|
көлікті жөндеу құралдары
|
C.
|
мақсатқа жетудегі іс-әрекеттер
|
D.
|
сөз, ата-ана беделі, еңбек, оқу
|
E.
|
әрекетті жүзеге асырудағы амалдар
|
№ 199.
Тәрбие жоспарына қойылатын негізгі талаптар:
A.
|
тәрбие жоспарының мақсатының айқын болуы
|
B.
|
тәрбие жұмысының нәтижесін талдау
|
C.
|
сынып белсенділерін сайлау
|
D.
|
ата-аналар мен байланыс орнату
|
E.
|
сынып жайлы мәлімет беру
|
№ 200.
Педагогика қарастыратын негізгі мәселелер:
A.
|
жекелеген пәндер әдістемесі, физиология
|
B.
|
оқушыларды кәсіби мамандыққа баулу
|
C.
|
бақылау, эксперимент, анкета сұрақтары
|
D.
|
оқу-тәрбие процесінің теориялық негіздерін
|
E.
|
тәрбиенің қоғамдағы алатын орнын
|
Достарыңызбен бөлісу: |