жоспары "Өлең сөздің патшасы"бөлімі Ескендір поэмасы (сабақтың тақырыбы) Бөлім: "



бет1/3
Дата10.12.2023
өлшемі2,23 Mb.
#136334
түріСабақ
  1   2   3

ҚМЖ ҮЛГІСІ

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


"Өлең - сөздің патшасы"бөлімі
Ескендір поэмасы
(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

"Өлең - сөздің патшасы"бөлімі

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Карабасова. Г.

Күні:

11. 10.2023

Сынып: 9 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ескендір поэмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну

Сабақтың мақсаты

10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы.
5 минут

1.Ұйымдастыру. Ынтымақтастық ахуал туғызу.
2.Үй тапсырмасына шолу.
Абай атамыз өз бойындағы мінін үнемі қолға алып отырған:
«Ойға түстім толғандым
Өз мінімді қолға алдым...»
«Бойдағы мінді санасам,
Тау тасынан аз емес...»
Ендеше балалар, біз де өз бойымыздағы мінімізді таразылай отырайық.

Сабақтың мақсаттары мен критерийлерімен таныстырамын. Сұраққа жылдам және дұрыс жауап берген оқушыларды «Мақтау сөздер» арқылы бағалаймын.

3.Жаңа сабақ

https://www.youtube.com/watch?v=_mP8lD-sBAg
Түсіндірме сөздік:
1. Хакім - ғалым
2. Данышпан - оқымысты
3. Иман - дін, Алланы мойындау
4. Ғибрат - үлгі
5. Нәпсі - құмарлық
6. Араны - көз тоймау



Бір-біріне жақсы тілек тілейді.

Оқушылар «6 неліктен?» әдісімен Абай шығармашылығына байланысты сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар Абайдың «Ескендір» поэмасымен танысады.





Мадақтау сөздер
Дескриптор
1. сұрақтарға жауап береді
2. поэманың мазмұнын айт немесе үзінді жатқа айту
2 балл
«6 неліктен?» әдісімен Абай шығармашылығына байланысты сұрақтарға жауап береді.



Слайд

А. Құнанбайұлы «Ескендір» поэмасы


https://www.youtube.com/watch?v=_mP8lD-sBAg



Ортасы

1 – тапсырма. Шығарма мазмұнына жоспар
1. Ескендірдің тегі, патшалығы, жорықтары.
2. Жорықтағы Ескендірдің бұлақпен кездесуі.
3. Ескендірдің бұйрығы.
4. Күзетшімен тілдесуі, оның сыйы.
5. Аристотельдің сүйекті өлшеуі.
6. Ақынның өсиет сөзі.

2 – тапсырма. Өлең құрылысына талдау



1.шығарманы композициялық құрылымына талдайды;
2.шығарма мазмұнын дұрыс құрылымдайды.

Өлең құрылысына талдау жасайды





Дескриптор
1.шығарманы композициялық құрылымына талдайды;
2.шығарма мазмұнын дұрыс құрылымдайды.
3 балл


Дескриптор
Өлең құрылысына талдау жасайды
3 балл



слайд

Соңы

3- тапсырма.

Өз сөзімен түйіндейді.



Дескриптор
Өз сөзімен түйіндейді.


2 балл

слайд










ҚМЖ ҮЛГІСІ

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары


"Өлең - сөздің патшасы"бөлімі
Отыз үшінші қарасөзі
(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

"Өлең - сөздің патшасы"бөлімі

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Карабасова. Г.

Күні:

11. 10.2023

Сынып: 9 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Отыз үшінші қарасөзі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау

Сабақтың мақсаты

10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы.
5 минут

1.Ұйымдастыру. Ынтымақтастық ахуал туғызу.
2.Үй тапсырмасына шолу.
Абай 32 сөзінде не туралы айтады?
Қарасөздер деген не?
Олар қандай тақырыптарға жазылған?
Абай қарасөзді неше жасында жазған, жалпы саны неше?
«Отыр екінші сөзінің» мазмұнын айт немесе үзінді жатқа айту
Сабақтың мақсаттары мен критерийлерімен таныстырамын. Сұраққа жылдам және дұрыс жауап берген оқушыларды «Мақтау сөздер» арқылы бағалаймын.
3.Жаңа сабақ
Отыз үшінші қарасөзі
Абай Құнанбайұлы қарасөздерінің көпшілігін өз халқының кеселді мінездерін сынауға арнаған. «Сын түзелмей, мін түзелмейді» дейді халық даналығы. Абай үшін қазақ қоғамындағы барлық мәселе маңызды. Халықтың күнделікті тұрмысындағы қарапайым әдеттерден бастап, тұтас өмірлік философиясын талдап, таразылайды. Мәселен, отыз үшінші қара сөзінде мал керек болса, қолөнер үйрену керектігін айтады. Мал бір жұттан қалмай қырылып қалуы мүмкін, ал өнер, қолөнер ешуақытта жұтамайды. Абай қазақ арасындағы қолынан іс келетін кейбір адамдардың бойынан төрт түрлі кеселді байқағанын айтады: бірінші, өнер арттырайын деп ізденбейді, білгенін қанағат тұтып, талапсыздық танытады, екінші, еріншектік пен кербездікке салынады, үшінші, қу тілге алданып, мақтан қуып кетеді, төртінші, тамыр-таныстықтың жөнін білмей, ақыры өзі борыштанып, қор болады. Абайдың айтуынша он саусағынан өнер тамған адам өзінің адал еңбегімен мал тауып, күн көрсе – қазақтың әулиесі сол екен. Бірақ оның түсіне алмайтын бір нәрсесі, сол адамдар құдай берген дарынды дұрыс пайдаланып, адал ғұмыр сүруге неге тырыспайды, өзі біреуді алдай жүріп, өзі де алданғыш болатыны несі? Бұл қара сөзі арқылы Абай халықты алдауды кәсіп қылмай, еріншектік пен мақтанға бой алдырмай, адал еңбекпен мал тауып күн көруге, қолөнер үйренуге шақырады.

Бір-біріне жақсы тілек тілейді.



Мадақтау сөздер


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет