Мұғалімнің аты-жөні:
|
Кариева Майра Амангельдиновна
|
Пән/сынып:
|
қазақ тілі, 10 -сынып
|
Қай аптаның нешінші сабағы
|
ІІ тоқсан, 5 апта, № 9 сабақ
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
5-бөлім. Мұхит – тіршілік мекені. Әбдіжәміл Нұрпейісов «Қан мен тер»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Адамзат тағдырының жыршысы.
|
Оқу мақсаттары:
|
10.3.3.1.Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.
10.1.2.1 Мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаттары
|
романнан үзінді тыңдайды
романда көтерілген әлеуметтік – қоғамдық мәселені анықтайды
|
Бағалау критерийлері:
|
аласыңдар.
Сөйлемдердің жалғасын таба аласыңдар.
«Қан мен тер» романындағы балықшыларды қазіргі заман
балықшыларымен салыстыра аласыңдар.
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі арқылы үйрету.
|
Уақыты
|
Сабақтың мазмұны
|
Ресурстар
|
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі .
Сәлеметсің бе?
10-сыныптың қазақ тілі пәніне қош келдіңіздер!
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Адамзат тағдырының жыршысы»
Бүгінгі сабақта:
Сенің білетінің: Әбдіжәміл Нұрпейісов деген кім?
«Қан мен тер» туындысы не жайлы екенін білесің.
Сенің меңгеретінің:
|
|
3-5 минут
|
Жаңа сабақ
Ой шақыру:
|
|
2 минут
2 минут
5 минут
2 минут
5 минут
7 минут
5 минут
|
Мәтінді тыңда. Тыңдалым.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер.
Әбдіжәміл Нұрпейісов кім?
Жазушының алғашқы шығармасы қалай аталады?
Бұл шығарма қандай атпен қайта басылды?
«Қан мен тер» туындысы не жайлы?
Әбдіжәміл Нұрпейісов кімнің шығармаларын қазақ тіліне аударған?
Мәтіналды жұмыс.
Жаңа сөздермен танысу:
Қайраткер - Республикаға сіңірген зор еңбегі үшін аса көрнекті мемлекет және қоғам, мәдениет пен өнер адамдарына, өндіріс пен әлеуметтік саланың дарынды ұйымдастырушыларына берілетін атақ. (деятель)
Шеңгел – алақанның уысы (кулак)
Шабақ - майшабақтар тұқымдасына жататын кәсіптік майда балық (килька)
Именшектік - жасқаншақтық, қорқақтық.(робость, не решаться, побаиваться)
Мәтінмен жұмыс. Оқылым.
1 – тапсырма. Мәтінді мұқият оқы.
Дескрипторы: Мәтінді мұқият оқиды.
2-тапсырма Мәтінді мағыналық бөлікке бөліп, тақырыпша
қой.
Әр бөлік бойынша екі сұрақтан дайында.
Өзіңді тексер!
Қазақтар көрген жерде «сары бала» деп кімді айтатын?
|
Андрей қандай адам?
| |