Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Заттардың тасымалдануы
Пәні: Биология
|
Мектеп: Әл-Фараби атындағы ЖББ мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: Балкеева Н.С.
|
Күні: 10-11.11.22ж
|
|
Сынып: 8е,д
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Қанның құрамы мен қызметі. Қан түйіршіктері:эритроциттер,лейкоциттер, тромбоциттер. Плазма. Қанның қызметі: транспортық, гомеостаздық, қорганыштық.
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.1.3.1- қан құрамы мен қызметін сипаттау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы үшін.
Қанның құрамы мен қызметі туралы білу
|
Оқушылардың көпшілігі үшін.
Қан түйіршіктерінің құрылысы мен құрамын анықтау
|
2. Кейбір оқушылар үшін.
Қанның қызметін талдай отырып, түрлерін талдау
|
Бағалау
критерийлері
|
1.Қанның құрамы мен қызметін біледі
2. 2. қан түйіршіктерінің құрылысы мен құрамындағы түйіршіктер: эритроциттер, тромбоциттер, лейкоциттерді анықтайды
3. 3.Қанның ағзадағы қызметі туралы ақпарат ала отырып,талдайды
|
Тілдік мақсат
|
Пән лексикасы және терминология:
Эритроцит, лейкоцит, тромбоцит, плазма, гомеостаз, глобулин, альбумин
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Қан түйіршіктеріне …
Мен білемін, ағзаның ішкі ортасына жатады …
Мен келісемін /келіспеймін, өйткені …
Қанның сұйық бөлігі плазма деп аталады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» стратегиясы: Денсаулықты сақтау. Салауатты өмір салтын насихаттау. "Қан- ағза айнасы".
|
Пәнаралық байланыстар
|
Химия, медицина, математика
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
8.1.3.5. - лимфа жүйесін және қан ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау.
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурсы
|
Сабақтың басы 5 минут
|
— Балалар көңіл-күйлерің қалай? Керемет! (қолдарын көтереді)
— Сабаққа дайындықтарын қалай? Тамаша! (алақандарын шапалақтайды)
— Ендеше сабағымызды бастайық. О-О-О (бас бармақтарын көрсетеді)
2. Эритроцит, лейкоцит, тромбоцит бейнеленген суреттер арқылы топқа бөлу.
Семантикалық карта
Организмнің
ішкі ортасы
Анықтамасы
|
Қан
|
Лимфа
|
Ұлпа сұйықтығы
|
Арттық сұйықты сіңіру, иммунитетке қатысады, лимфоциттер көп.
|
|
|
|
Капиллярлардың
қабырғаларынан шыққан қанның плазмасынан түзіледі
|
|
|
|
Оттегі мен көмірқышқыл газын тасымалдайды
|
|
|
|
ҚБ
|
|
Сабақтың ортасы
3 минут
30-35 минут
|
Біздің организм көп жасушалардан тұрады. Жасуша - тірі бөлшек. Демек, ол қоректенеді, тыныс алады, қажетсіз өнімдерді шығарады, көбейеді. Жасушаға қорек ас қорыту жүйесінен қалай жетеді? Оттегі жасушаға өкпеден қалай жетеді? (Қан). Қан – керемет сұйық зат. Онан басқа біз қан туралы тағы не білеміз? Қан оттекті қалай тасымалдайды? Осы жөнінде білгілерің келе ме? Осы сұраққа біз жауапты іздеп көрейік.
2. Жұптық және топтық жұмыс. Ойлан-жұптас-бөліс.
Қосымша материал беріледі
Тақырыпқа қатысты әр жұп қанның құрамы, қан түйіршіктері бейнелеген суреттер мен бейнефильм ұсынылады, фломастерлер беріледі. Суретті, бейнефильмді қөру арқылы, қан құрамы: түйіршіктері мен плазмасының маңызын анықтап, жазады.
1 топ: Эритроциттер
2 топ: Лейкоциттер
3 топ: Тромбоциттер
4-топ: Қан плазмасы
Топ оқушылары бір-біріне және басқа топ оқушыларына түсіндіреді.
Эритроцит Лейкоцит Тромбоцит
Әр топ мүшелерін басқа топ бағалайды. Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам
Бейнесюжет көрсету. Қанның құрамы
3. «Бірге ойланайық!»
Жеке жұмыс.
Есеп: Өз қаныңың мөлшерін анықта.
Салмағы 43-60-62кг адамдардың ағзасында неше литр қан болатынын анықтау.( Қанның мөлшеріне дене салмағының 7 % сай келеді және қанның меншікті салмағы 1,06 г/см куб тең деп есептеу қажет)
Мысалы: 62————100% Х————7%
Х = 62х7/100 = 4, 34 х 1,06 =4,600л
4.Тексеру. Қан қызметінің анықтамасын береді.
1. Тасымалдау
2. Қорғаныштық
3.Гуморальдық
-
|