Мұғалімніңаты-жөні



Дата29.12.2023
өлшемі32,94 Kb.
#144726
Байланысты:
10 сабақ Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер


Мұғалімніңаты-жөні:

Аширбаева М.К

Пәні\сыныбы

8 сынып Геометрия

Қай аптаның нешінші сабағы

5-апта 2-сабақ

Тарау немесе бөлім атауы

Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу

Сабақтақырыбы

Фалес теоремасы. Пропорционал кесінділер

оқумақсаты

8.1.1.7 Фалес теоремасын білу және қолдану;
8.1.1.8 пропорционал кесінділер туралы теоремаларды білу және қолдану;
8.1.1.9 циркуль мен сызғыштың көмегімен кесіндіні бірдей n бөлікке бөлу;
8.1.1.10 пропорционал кесінділерді салу;

Бағалаукритерийлері

Оқушылар:
біледі:

  • Фалес теоремасын;

  • пропорционал кесінділер туралы теореманы және оның қолданылуын;

қолдана аладаы:

  • дәлеледеу кезінде үшбұрыштардың теңдігін;

  • параллеограммның белгілерін;

  • есептер шығаруда теоремаларды.




Ұжымдық жұмыс
Бекіту сабағы

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну оқушы өз бетінше орындауы

уақыты

кезеңдері



тапсырма



Тапсырманың мақсаты

Мұғалімнің бақылауы мен зерттеуі

бағалау

ресурс

1 минут

ұйымдастыру

Сабақ мақсатымен танысу

Не білгендерін білу үшін

Оқушының Сабақ мақсатымен танысу




Слайд №1-3



5-6 минут

Ой қорыту

Өткен материалды қайталау

Тақырыпты меңгеру

Оқушылардың жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы игергендерін бақылайды







9-10 минут

Есептер
шығару

1,2 тапсырма
орындау

Есептер шығару арқылы меңгеру

Оқушылардың жаңа тақырыпты практикалық жұмыс жасау арқылы меңгергендерін бақылайды

Бағалау критерийлерін ұсыну

Слайд №4

Слайд №10



3мин

бекіту

Жеке тапсырма ұсыну

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Рефлексия
Не білемін ... Мен бүгін ... білдім.
Не істей аламын... Үйрендім…
Мен енді … істей аламын. Мен … түсіндім.
Үй тапсырмасы. Торемалар мен олардың дәлелдеуін білу.

Бағалау критерийлерін ұсыну

Қосымша 1











































Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну оқушы өз бетінше орындауы

Ұйымдастыру кезеңі.Сабақ тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушыларды Фалес теоремасын қолданып есеп шығаруға даярлау үшін, олармен үшбұрыштардың теңдігінің белгілері, параллель түзулерді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштар,параллеограммның белгілері секілді бұған дейінгі білімдерін қайталап, жаңғыртып алайық:

    1. Қандай кесінділерді тең кесінділер деп айтамыз?

  1. Қандай түзуларды параллель түзулер дейміз?

  2. Фалес теоремасы

  3. Пропорционал кесінділер туралы теоремалар






Сыныппен жұмыс.


Қосымша 2



Практикалық жұмыс.
Оқушылар жеке жұмыс жасайды, бірақ өзінің жұбынан түсінбеген сұрақтарын сұрап, ол жайлы талқылай алады. Егер тіпті түсінуге қиын болып жатса, оқушылардың бірін бірі оқыту әдісін қолдануға болады. Демек, топпен жұмыс жасап, оны өзге топқа немесе түсінбеген оқушыға түсіндіреді.
Қосымша 1


Қосымша 1
Тапсырма 1
АВС үшбұрышының АВ қабырғасында К нүктесі белгіленген. СК кесіндісі АМ медианасын Р нүктесінде қияды және мұнда АК= АР.
ВК-ның РМ-ға қатынасын табу керек.


Шешуі:
АB-ны D нүктесінде қиып өтелін М нүктесінен СК-ға параллель кесінді жүргіземіз.


Фалес теоремасы бойыншаВD = КD. Пропорционал кесінділер туралы теорема бойынша РМ = КD = ВК/2 екеін, сәйкесінше, ВК : РМ = 2:1болатыны көреміз.
Жауабы: ВК: РМ = 2:1


Қосымша 2


Практикалық жұмыс



  1. AOB бұрышын саламыз. Оның бір қабырғасына, мысалы, ОА қабырғасына тең кесінділер белгілейміз, нақтырақ айтқанда OA1=A1A2.

  2. A1 және A2 нүктелерінен параллель түзулер жүргіземіз, олар осы берілген бұрыштың екінші қабырғасын сәйксінше B1 және B2 нүктелернді қиып өтсін.

  3. OB1 және B1B2 кесінділерін өлшейміз. OA сәулесінің бойынан тағы бір A2A3=A1A2 кесіндісін салып, сол кесіндінің екінші ұшы A3 арқылы A2B2 түзуіне параллель түзу жүргіземіз.

  4. OB сәулесімен қиылысқан жерін B3 деп белгілейік.

  5. B2B3 пайда болған кесіндісін өлшейік.

  6. Осы жұмыстың негізінде қандай болжам, ойтұжырым айтуға болады?



Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет