7 сынып Алгебра
Тақырып:Рационал сандарға амалдар қолдану. 6 сыныпты қайталау №1
Тарау немесе бөлім атауы:
|
6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Пән/Сынып:
|
7 сынып қатысқандар саны: қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығы
|
оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
6.1.2.14 рационал сандарды азайтуды орындау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
- Рационал сандарды азайтуды біледі;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын таба алады;
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым
дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Рационал сандарды азайту. Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығы тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- Рационал сандарды азайтуды біледі;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын таба алады;
|
Амандасады.
Үй жұмысын айтады.
|
оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы
|
Оқулық
|
8 мин
|
Тақырыптың мағынасын ашу
|
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу
Таңбалары әр түрлі сандарды азайту. a – (-b) = a + b, - a – (+b) = -a – b
Таңбалары бірдей сандарды азайту. -a – (-b) = -a + b
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығы
Бір саннан екінші санды азайту үшін, азайғышқа азайтқышқа қарама-қарсы санды қосу керек:
a – b = a + (- b )
Азайту амалының ерекше жағдайлары:
а – а = 0; 0 – а = - а; а – 0= а.
Мысалы: -5 – ( -5) = - 5 + 5 = 0; 0 – 2,7 = - 2,7; -4,1 – 0 = - 4,1
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін оның оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек.
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
30
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тапсырма:
№1. Сарамандық жұмыс.
№ 1
1.а+(-в)—(-2а)=а-в+2а=3а-в
2.-а-(+а)+(2в)-(-в)=-2а+3в
3.-а-(-в)-4а=-5а+в
4.-а-(+3а)+(-в)-в=-4а-2в
Сандарды салыстырыңдар:
-312 және -369 -415 және 426
-5,4 және 3,2 -1,8 және 3,2
7,8 және -13,2 6,4 және -11,3
Сандардың қосындысын табыңдар:
427 + 263 125 + 69
-128 + (-12) -144 + (-25)
-0,6 + (-1,24) -(1,4 + 1 – 3,76)
11 + (-44) 6 + (-18)
17,8 + (-14,7) -5,2 + 4,8
-3 + (-7/8) 2 + (-5/7)
Өрнектің мәнін табыңдар:
418,3 – 217,48 + 75,07 – 0,097 6,5 – 4,965 – 2, 864 + 1,991
Сергіту сәті. Логикалық есептер.
Оқулықтан № 435, №436
|
Жеке жұмыс/карточкамен/
№1
379 + 948 =
- 0,81 + 0,66 =
- 7,6 + 19,2 =
- 2,6 – (- 1,4) =
№2.
3,2 – 6,28 =
- 1408,7 + 408 =
-817 + 817 =
- 13,25 – 11,05 =
№3.
42 + 18 =
- 3, 91 + 3,91 =
15,3 + (- 2,3)=
12 – (-2) =
|
Дескриптор:
-Таңбалар ережесін қолданады.
Дескриптор:
-Сандарды салыстырады
Дескриптор:
Тақырыпқа қатысты есептер шығарады, талдайды
Дескриптор:
-Координаталық түзу сызып, кесінді ұзындығын табады
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
|
Жеке жұмыс
|
Жеке жұмыс. Карточка тарату арқылы
Тапсырмаларды орындау алдында үлгі көрсетеді:
№1 есеп
1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198
2) 9*7+7*3 =
3) 8*13+8*9 =
4) 10*5+5*9 =
№2 есеп
1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117
2) 31*(5-9) =
3) (40-29)*12 =
4) (51-15)*19 =
5) 8*(19-3) =
6) (62-3)*6 =
|
Тапсырманы орындайды
№1 есеп
1) 19*6+14*6 = 6*(19+14) = 198
2) 9*7+7*3 = 7*(9+3) = 84
3) 8*13+8*9 = 8*(13+8) = 168
4) 10*5+5*9 = 5*(10+9) = 545
№2 есеп
1) 9*(21-8) = 9*21-9*8 = 117
2) 31*(5-9) = 31*5-31*9 = 124
3) (40-29)*12 = 40*12-29*12 = 132
4) (51-15)*19 = 51*19-15*19 = 684
5) 8*(19-3) = 8*19-8*3 = 128
6) (62-3)*6 = 62*6-3*6 = 361
|
Дескриптор:
-Рационал сандарды қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері ережесін қолданып шығарады.
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
2 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
- Рационал сандарды азайтуды білді;
-Координаталық түзуде кесіндінің ұзындығын табады;
Рефлексия
Бас бармақ» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
Үйге тапсырма. №
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Кері байланыс.
|
|
|
Сабақ жоспары №2
Тақырып: 6 сынып қайталау. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Пән/Сынып:
|
7 сынып Қатысқандар саны. Қатыспағандар саны.
|
Күні:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
6.2В Алгебрлық өрнектер
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік
|
Оқу мақсаты:
|
6.2.1.8
тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу;
6.2.1.9 алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындау;
|
Бағалау критериі:
|
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу
Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену.
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым
дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
Өрнекті теңбе - тең түрлендіру үшін негізгі ережелерді білу
Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдаланып. алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді үйрену
Үй тапсырмасын тексеру. №.
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді.
|
оқушы белсенділігіне қарай педагогтің ауызша бағалауы
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
10 мин
|
Жаңа сабақты бекіту.
|
«Ойлан тап» әдісі арқылы жаңа тақырыпты түсінгенін тексеру
1-тапсырма
5a-8a+7a=(5-8+7)a=4a - ұқсас мүшелерді біріктіру нәтижесінде түрлендірілген теңбе-теңдік
2-таспырма
6-(a+10-b)=6-a-10+b=-4-a+b -жақшаларды ашу ережесін пайдаланып түрлендірілген теңбе-теңдік
3-тапсырма
7a*8b*5c=(7*8*5)abc=280abc – көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып түрлендірілген тепе-теңдік
Жаңа сабақты бекіту. Бекіту тапсырмаларын орындайды.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Жауабы:
|
Дескриптор
-Тапсырманың қай түрде тұрғанын табады
|
Интернет ресурстары
|
25
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
1. Топтық жұмыс.
№1. Жақшаларды ашып, ықшамдаңыз:
2)
№2. Өрнекті ықшамдаңыз:
2) .
№3. Есепті шығару өрнегін құрастырып, мәнін табыңыз:
Жәшіктің ұзындығы а см, ені ұзындығының 75 % - іне, ал биіктігі енінің 80 % - іне тең. Жәшіктің көлемін табыңдар. Мұндағы a = 20.
Жауабы: 1) ; . 2) ; .
3) 3600 см3.
2. Оқулықпен жұмыс. №721, №723, №724.
3. Жеке жұмыс.
№2.Жақшаны ашып жазып, өрнекті ықшамдаңдар:
1) 3(a+1,2)-10=________;2) 7-2-( b-3))=______;
3) 8+5(-с-6)= _____;4) 1,7(d+8)-5,6= _____.
№3.Ортақ көбейткішті сыртына шығарыңдар:
1) 2a+4b = ______________; 4) 3ab -2а = ______________;
2) 15b-12с)=______________; 5) 4b+12bс= ______________;
3) 21х-35у= ______________; 6) 5ас-3с= ______________;
=
|
Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
Өз бетімен жұмыс.
№1. Теңдеуді шешіңіз:
;
;
;
.
|
Дескриптор:
-Теңбе-теңдік ережесін біледі
-Тақырыпқа қатысты есептер шығарады, талдайд
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
Дескриптор:
-Есеп шартына сәйкес математика лық моделін құра алады;
-Ұқсас қосылғыштар ды біріктіреді ережені пайдаланып;
-Жауабының дұрыстығын негіздейді..
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
|
Жеке жұмыс
|
Хайролла Тілеубек тапсырмасы.
№1. «Орнына қой» әдісі арқылы жоқ санды немесе таңбаны табу керек.
3*(2a+9b+10c)=6a+27b+30c жақшаларды ашу
15x-7х+4x-9x=3x ұқсас қосылғыштарды біріктіру
x(3+…)=3x+ax көбейтудің үлестірімділік қасиеті
Жауабы: 1)3 2)7х 3)а
|
№2. Дұрыс тепе-теңдікті тап?
a*0=0
a*(-1)=a
a-a=0
7x*2y=14xy
2(m+n)=2m+n
a-(b+c)=a-b-c?
Жауабы: 1,3,4,6
|
Дескриптор:
-Тапсырмадағы жоқ санды немесе таңбаны табады
Қай теңдік теңбе-теңдік болатыны табады
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
|
5 минут
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |