Пән: Алгебра Қысқа мерзімді жоспар №1-сабак



бет1/3
Дата17.10.2023
өлшемі2,35 Mb.
#117120
  1   2   3

Пән: Алгебра
Қысқа мерзімді жоспар №1-сабак

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тригонометрия элементтері

Мектеп:

Педагогтің аты-жөні:

Орынбасарова Нұрай Ерболатқызы

Күні:

1.09.2023жыл

Сыныбы: 9 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

8 - сыныптағы алгебра курсын қайталау Практикум сабағы



Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.2.3квадрат теңдеулерді шешеді;
8.2.2.4Виет теоремасын қолданады;

Сабақтың мақсаты:

Квадрат және квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу

Сабақтың барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 мин



Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-квадрат теңдеудің анықтамасын білу; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.

Сұрақтарға жауап береді.



белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Оқулық



10
мин

Негізгі бөлім

Анықтама.  ах2 +bх+с=0 
түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а,b,с -нақты сандар және а=0, ал х-айнымалы. Теңдеудегі а – бірінші коэффициент, b – екінші коэффициент, с — бос мүше.
b= 0 және c=0 болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады. Мысалы, х2 -2х-1=0; 3х2 -8х+5=0; 2,1х2 +102,3х+0,8=0;
в немесе с нөлге тең болатын квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
Мысалы, ах2 +bх=0 мұндағы с=0;
 ах2+с=0 мұндағы b=0; 
 ах2 =0 мұндағы b=0 , с=0;
Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең (а=1)болсаонда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
x+px+q=0 түрінде жазылады.
Мұндағы p және q -кез келген нақты сандар.
Енді толымсыз квадрат теңдеуінің шешу жолын келтірейік. ах2 +bх=0 мұндағы а=0 теңдеуді шешу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарамыз. Сонда х(ах +b)=0 х1=0 , х2 = -в/а

Берілген тапсырмаларды орындайды


1-мысал 4х2 -3х=0 теңдеуін шешейік.
х(4х -3)=0 х1=0 ,
4х -3=0 х=3/4 х2 = 0,75
1-мысал.


2-мысал.





Оқушылар
дың белсенділігіне байланысты бағаланады.


Дескриптор:
-квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады.

Интернет ресурстары

25 мин



Бекіту тапсырмасы

Топтық жұмыс.
1. Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу болады?

  1. 2,5х2 —3х+7=0;

  2. 8-1,3х2=0;

  3. 16х-0,25=0

  4. 19х24+1=0

  5. х2+х – 6,9=0

 №2. Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңдар:

  1. 2+5х+10=0;

  2. 11х2—3х—1=0;

  3. -0,6х2+13х—20=0;

  4. х2- -4,5х=0

№3. Егер а,b, c-ның мәндері белгілі болса, онда ах2 +bх+с=0 теңдеуін құрыңдар:
 1) а=5, b=2, c=17 5х2 +2х+17=0
2) а=-4, b=0,5, c=1 -4х2 +0,5х+1=0
3) а=6, b=-1, c=0 6х2 -х=0
4) а=— , b=0, c=1,2 — х2 +1,2=0
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Тест жауаптары.



1

2

3

4

5

жауап

В

Д

С

В

С



Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды


Өз бетімен жұмыс.
Тест

  1. Толық квадрат теңдеуді атаңыз:

А. х-3=0
В. 2 +9х -1=0 
С. 4х2 -2х=0
Д. x+px+q=0

  1. Келтірілген квадрат теңдеуді атаңыз:

А. х-3=0
В. 2 +9х -1=0 
С. 4х2 -2х=0
Д. x+px+q=0

  1. Толымсыз квадрат теңдеуді атаңыз:

А. х-3=0 В. 2 +9х -1=0  С. 4х2 -2х=0 Д. x+px+q=0
4. х— 49 =0 А. 49; -49; В. -7; 7; С. 9; -9 Д. 3; -3
5.Квадрат теңдеудің коэффициенттерін атаңыз: 5х2 -8х -4=0 
А. а=8, b=4, c=5
В. а=4, b=5, c=8
С. а=5, b=8, c=4
Д. а=4, b=8, c=5

Дескриптор:
-квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады.




Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта








Жеке жұмыс

Оқулықтан 27-29 есептерді шығару тақтары


Тапсырманы орындайды



ҚБ «Бес бaрмaқ»
Дескриптор:
-квадрат үшмүшені көбейткішке жіктей алады
-квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады.


Әбілқасымов оқулығынан тапсырма
Тақта
Бор

Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта





5 минут




Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: карточканың сыртына сабақтың мақсатын жазу керек.
- Мен түсінген жоқпын ....
- Мен үшін өте күрделі ...
- Мен бәрін түсіндім және орындай аламын ...
Үйге тапсырма. №30, №35

Тақырыпты меңгергенін анықтау. Келесі сөйлемдерді толықтырып, білім поштасына салады
- Мен түсінген жоқпын ....
- Мен үшін өте күрделі ...
- Мен бәрін түсіндім және орындай аламын ...

Үй жұмысын жазады



Дескриптор бойынша жинаған ұпайларымен бағаланады



Тақта
Бор


Кітап
Дәптер


Интерактивті тақта






Қысқа мерзімді жоспар №2-сабак

Тарау немесе бөлім атауы:

8.2А Квадрат теңдеулер

Мұғалімнің аты-жөні:

Орынбасарова Нұрай Ерболатқызы

Пән/Сынып:

8 сынып

Күні:




Сабақтың тақырыбы:

Квадрат теңдеулерді шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.2.2.7квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;

Сабақтың мақсаты

- квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді біледі;
-квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешеді
-рационал теңдеулерді шешеді

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулердің түрлері тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- квадрат теңдеулерді шешу.

Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Оқулық



10мин

Негізгі бөлім

3. Миға шабуыл «Иә жоқ» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу жүргізіледі.
- Квадрат теңдеудің бос мүшесі а.(жоқ)
- Д болғанда екі түбірі болады. (иә)
- Д=0 болғанда түбірі жоқ. (жоқ)
- Д болғанда бір түбірі болады. (жоқ)
- а=1 болғанда келтірілген теңдеу деп аталады. (иә)
- Егер c онда екі түбірі теріс сан болады. (иә)
- Егер c болса, онда түбірлері қарама-қарсы сандар болады. (жоқ)



Сұрақтарға жауап береді.


Берілген тапсырмаларды орындайды.



Оқушылар
дың белсенділігіне байланысты бағаланады.


Дескриптор:
-квадрат теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін ажырата алады.

Интернет ресурстары

25 мин



Бекіту тапсырмасы

Деңгейлік тапсырмалар.
1тапсырма
2-3х=0 3х2+5=0


2тапсырма
х2-14х+49=0 (х-5)2+4х=25
3тапсырма
345х2-137х-208=0 132х2-247х+115=0 

Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды
4. Дискриминантын тауып, түбірлер санын анықта:
а) х2-3х+1=0,
б) 5х2-2х+6=0,
в) 3х2-4х+2=0


Дескриптор
· Квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктейді
· Квадрат теңдеудің түбірлерін табады
Дескриптор
· квадрат теңдеудің дискриминантын табады
· Квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды

Интернет ресурстары.

Оқулық







Жеке жұмыс

Сәйкесін тап ( жеке жұмыс)
1. 2х - 6х =0 Келтірілген квадрат теңдеу
2. х -2х - 9=0 Толымсыз квадрат теңдеу, с=0
3. 3х -8х – 3 =0 Толымсыз квадрат теңдеу, в=0
4. 7х = 0 Толық квадрат теңдеу, а=3, в=-8,с=-3
5. х -16 = 0 Толымсыз квадрат теңдеу.



Жұптық жұмыс.  
Берілген коэффициенттер бойынша квадрат теңдеу құрып, түбірлерін табыңыз: 
1. а=1, в=–4, с=35
2. а=–15, в=4, с=–2
3. а=3, в=4, с=4



ҚБ «Бас бaрмaқ»

Тақта

Бор
Бағалау парақтары

Смайликтер






Оқулықпен жұмыс
36-40-41 есептер






Дескриптор




Тақта

Бор
Бағалау парақтары





5 минут






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет