САБАҚ: 1
Бөлім: Прозадағы көркем ой
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 10 «а»
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ж.Аймауытов «Ақбілек» романы
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты
|
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар
| |
|
Сюжеттік-композициясына талдайды,;
|
|
Идеялық мамұнын түсінеді;
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология:
Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша ..., автордың ойынша ..., мен ... ойлаймын т.б.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
Жалпы адамзат құндылығы:
Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
Ынтымақтастық;
Жауапты азаматтық позиция;
Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет;
Өмір бойы білім алу.
Сабақ мазмұны арқылы жеке/жұпта/топта жұмыс жасау, өзінің, өзгенің оқуына жауапкершілікпен қарау, сонымен бірге адамгершілік, отбасылық, ұлттық құндылықтар оқушы бойына сіңіріледі.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану
|
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөз
дер
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
30 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру
Қосымша дереккөздер ұсынады.
Мұғалім жетекшілігімен хронологиялық кесте толтыртады
Зерттеу
Шығарманы сюжеттік -композициясына талдатады.
|
Қымбатты жас дос, бүгінгі сабақты көтеріңкі көңіл күймен бастау үшін «Жүректен жүрекке» ойынымен бастайық. Барлығымыз шеңбер бойымен тұрып, бір-бірімізбен алақандарымызды түйістіреміз. Әр оқушы жанында тұрған сыныптасына қарап, есімінің бас әрпінен басталатын игі тілегін айтады
1-тапсырма.
1.Ақынның өмірі мен шығармашылығын мұқият оқып шығыңдар.70-72 беттер.
www.youtube.com https:// youtu be/ fEDvxWDWx7o осы сілтемедегі бейнефильмді көре отырып, төмендегі сұрақтарға жауап беріп көріңдер.
Сұрақтарға жауап беріңіз.
1.XX ғасырдың 30-38 жылдарында елімізде қандай тарихи өзерістер болды?
2. Жүсіпбек Аймауытов кім?
3. Қандай қызметтер атқарды?
Орындаңыз. Берілген кестені толтырыңыз.
Туған жері, өскен ортасы
|
Жүсіпбек өмір сүрген кезеңдегі өкіметтің саясаты
|
Басылып шыққан кітаптары
|
шығармалары
|
|
|
|
|
2-тапсырма.Романнан алынған үзінділерід сюжеттік -композициясына талдаңдар.
Шығарманың композициялық құрылымы
|
Шығармадан мысалдар
|
Оқиғаныі басталуы
|
Табиғат бейнесі,Алтай таулары
|
Оқиғаның байланысы
|
Ақбілектің сол көзінің тартуы
|
Оқиғаның дамуы
|
Мамырбай ауылына ақ әскердің шақыншылығы
|
Оқиғаның шиеленісуі
|
Оқиғаға Мұқаштың кінәлі екендігінің анықталуы, Ақбілек пен офицер тағдыры
|
Оқиғаның шарықтау шегі
|
Ақбілектің ажал аузынан қалуы
|
Оқиғаның шешімі
|
Дуананың кездесуі,ауылға келуі
|
|
ҚБ. Бірін-бірі бағалау
ҚБ.Өзара бағалау
«Екі жұлдыз,бір тілек»
Дескриптор.
шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды;
талдау арқылы шығарманың идеялық мазмұнын анықтайды.
ҚБ. «Бағдаршам»
ҚБ. Өзара бағалау
|
www.youtube
Ақтанова А.С.,Жүндібаева А.К., Жұмекенова Л.К,2019 «Атамұра»,2019.
|
Сабақты бекіту
Сабақтың соңы
5 минут
|
3-2-1»
Сабақтан алған 3 маңызды ақпарат
Қиындық тудырған 2 мәселе
Сабақ барысында ұнаған 1 іс-әрекет
|