|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Жылу құбылыстары
|
Мектеп:№4 М.Әуезов атындағы орта мектеп
|
|
Күні: 5.10.2022
|
Мұғалімнің аты-жөні: Шегірова А.С.
|
|
Сабақ
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сынып:8а,ә,б,в
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Отынның энергиясы.Отынның меншікті жану жылуы.
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.3.2.7– отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау;
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар үшін: отынның меншікті жану жылуының мәндерін түсінеді.
Көпшілік оқушылар үшін:отынның меншікті жану жылуына есептер шығарады.
Кейбір оқушылар үшін:тәжірибелер арқылы жылу мөлщерін анықтайды.
|
|
Бағалау критерийі
|
Отынныңменшікті жану жылуын түсінеді.
Формуланы есептер шығаруға қолданады.
Қарапайым тәжірибе жасап, есептер шығарып қорытынды жасай алады.
|
|
Тілдік мақсаттар:
|
«жылу мөлшері», «меншікті жылу сыйымдылығы», т.б.
Отын, энергия,жылу мөлшері,отынның меншікті жану жылуы терминдерін пайдаланып, жылу мөлшерін сипаттай алады.
Диалог үшін пайдалы дәйекті сөздер:
Отын түрлерін ата
Жылу мөлшері –бұл.........шама.
Отынның меншікті жану жылуы .......... әрпімен белгіленеді.
Отынның меншікті жану жылуы деп ........
Энергияның өлшем бірлігі........
|
|
Құндылықтарды дамыту:
|
Өндірісте, ауылшаруашылығында, техникада отынның энергиясын үнемдеу негізін түсінеді.
|
|
Пәнаралық байланыстар:
|
Математика—есеп шығарғанда қолданады.
Информатика—ақпараттарды іздеуде.
Химия –химиялық тотықтыру реакциясы кезінде(яғни жану)
|
|
Бастапқы білім
|
Жылу мөлшері, заттың меншікті жылусыйымдылығы.
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
|
Ынтымақтастықты қалыптастыру
Топтарға бөлу: «Пазл» әдісі бойынша кесілген иллюстрациялардан бір сурет нұсқамасын жинау.Себетте отын түрлерінің кесілген суреттері ,ағаш, көмір,газдың салынған.
Кесілген суреттерді оқушылар топтасып жинап, топ-топқа бөлінеді.
Тапсырма-1. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушыларға жылу мөлшері тақырыбына байланысты үлестірме (карточка) арқылы таратылады. Өтілген тақырып бойынша берілген есептерді жұптасып және топтармен бөліседі. Әр топқа есеп беріледі.
1.Массасы 1,5т кірпіш пеш 300С-тан 200С дейін суынғанда айналасындағы денелерге қандай жылу мөлшерін береді?
2-тапсырма
Массасы 100г қорғасын кесегінің ішкі энергиясы 280Дж-ға арту үшін , оның температурасын қаншаға көтеру керек болады?
3-тапсырма
Массасы 1,2 т кіріш пеш 200С-тан 100С дейін суынғанда айналасындағы денелерге қандай жылу мөлшерін береді?
«Бағдаршам» әдісі арқылы.
Жасыл түс - толық жауап
Сары түс - толық емес жауап
Қызыл түс – жартылай қатысқан
|
|
|
Сабақтың ортасы
15 минут
8 минут
7мин
|
Кластер әдісі тұжырымдыойларын қағазға түсіріп,топтық жұмыс қорғалады.
Оқушылармен сабақтың тақырыбын ашу үшін құрғақ
Спиртті пайдаланып,суды қыздыру тәжірибесі көрсетіледі.
|