Ынтымақтастық атмосферасынқалыптастыру «Гүлмен тілек» әдісімен өтеді.
Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен жүреді.
- Сыйға алған гүлдің түріне қарай топқа бірігіп отырыңдар.
Өткен тақырыпқа шолу: -Үй тапсырмасын сұрау.
-Бір-біріңе өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, жауап алыңдар.
Жаңа оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі: -Біз жаңа сабақ басында бір-бірімізге не айттық?
-Жақсы тілек кімдерге айтылады?
-Батаны оқып, мағынасын түсіндіріңдер.
- Олай болса, бүгінгі сабақта «Жылға жақсы тілек» тақырыбындағы шығармаларды туралы оқып, тапсырмалар орындайтын боламыз.
Шеңберде тұрып бір-біріне тілек айтады, гүл сыйлайды.
Топқа бірігеді.
Сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді.
Ә) Мәтінмен жұмыс.
-Мәтінді түсініп оқыңдар.
-Жолаушылар әңгіме қылған күн райының сипаты қандай еді?
-Оқиғаның басталуына не себеп болды?
Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға: - Абайдың балалық шағы туралы не айта аласың?
Сергіту сәті – құстар үні.
(Д, Т) 2-тапсырмада «Ашық микрофон» әдісі, дәптермен жұмысжүзеге асырылады.
А) Әңгіме құрау.
-Өз қиялдарыңмен өзгертіп, Отамалы қойшының аман қалғаны туралы әңгіме құраңдар.
Ә) Кестемен жұмыс.
Кестедегі жеңіл, күрделі сұрақтарға жауап беріңдер.
Б) Қорытынды.
-Күн райын болжауды адам қалай, қайдан үйренуі мүмкін?
- Тапсырма орындайды.
Құстар үнін тыңдап сергиді.
-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор: Сөздікті жазып, жаттайды-2балл.
- Мәтінді оқып, сұраққа жауап береді-2балл.
Дескриптор: - Отамалы қойшының аман қалғаны туралы әңгіме құрады-2балл.
Кестедегі жеңіл, күрделі сұрақтарға жауап береді-2балл.
Күн райын болжауды адам қалай, қайдан үйренгені туралы әңгімелейді-2балл.
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісіарқылы береді.
Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.
Оқу тапсырмасы: мазмұндау.
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.
ҚБ қойылады.
Cty
1112
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі «------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар Әдебиеттік оқу 64-сабақ
Бөлім:
Табиғат құбылыстары
Мұғалімнің аты-жөні
Күні:
Сынып: 4
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Қош келдің, Наурыз!
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу
Сабақтың мақсаты
таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосады, жаңа сюжеттер енгізеді.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
10 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.
Өткен тақырыпқа шолу: -Үй тапсырмасын сұрау.
-Бір-біріңе өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, жауап алыңдар.
Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен жүреді.
-Қош, келдің, Наурыз! сөздерінің бірін таңдап, топқа бірігіп отырыңдар.
Жаңа оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі: - Топқа бөлінгенде берілген сөздердің бір-бірімен байланысын анықтаңдар. (Қош келдің, Наурыз!)
-Олай болса, «Наурыз-думан» әнін тыңдап, көңілімізді көтерейік.
-Тыңдалған әннің сөзінде наурыз мерекесі қалай сипатталған?
-Ендеше бүгінгі сабақта Наурыз туралы шығарма оқып, әңгімелесеміз, тапсырмалар орындаймыз.
(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі: А) Автор туралы мәлімет.
Автор туралы оқып, әңгімелеңдер.
Ә) Сөздік жұмысы.
Б) Мәтінмен жұмыс.
Өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқыңдар.
Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға: -Наурыз туралы тағы қандай шығармалар есіңде?
(Т) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен орындалады.
А) Сұрақ-жауап.
-Айнала табиғаттың оянуын өлеңмен байланыстырып әңгімелеңдер.
-Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылған?
-Осы маусымда адам не істейді?
Ә) Дәптермен жұмыс.
-Өлеңдегі жыл құстары тіркесінің түсініктемесін жазыңдар.
Б) Мәтінмен жұмыс.
Наурыз туралы мәтінді оқып, бір-біріңе түсіндіріңдер.
-Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сурет немесе сызбамен бейнелеңдер.
-Оқушының жазғанына қараңдар. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқыңдар.
Ә) Қорытындылау.
-Наурыздағы табиғат сендерге несімен ұнайды?
- Тапсырма орындайды.
-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор: - Автор туралы оқып, әңгімелейді-1балл.
Өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқиды-1балл.
Айнала табиғаттың оянуын өлеңмен байланыстырып әңгімелейді -2балл.
-Табиғаттағы өзгерістер туралы әңгімелейді - 1балл.
- Адамның көктемдегі еңбегін әңгімелейді-1балл.
Наурыз туралы түсіндіреді-1балл.
сөйлемнің мағынасын сурет немесе сызбамен бейнелейді-1балл.
- Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып оқиды-1балл.
Наурыздағы табиғаттың несімен ұнайтынын әңгімелейді-1балл.