Логарифмдер астрономлардың жұмысын қысқартып,олардың өмірлерің екі есе ұзартты ... Лаплас Сабақтың мақсаты: Логарифмдік және көрсеткіштік теңдеулер бойынша алған білімдерін жүйелеу және пысықтау
Сабақтың міндеттері:
логарифмдердің қасиеттерін тиімді пайдалану арқылы логарифмдік және көрсеткіштік теңдеулерді шешудегі дағды мен біліктерін қалыптастыру; ҰБТ-ге алдын ала дайындықты жүзеге асыру;
оқушыларды сабақ барысында бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу;
Сабақ барысы:
Ұымдастыру кезеңі
Балалар! Бүгінгі сабақта логарифмдік және көрсеткіштік функциялары бойынша алған білімдерінді пысықтап, логарифмдік және көрсеткіштік теңдеулерді шешуді жақсы білетіндерінді көрсетуге мүмкіндіктерін бар.
Сабақ барысында біз бүгін математикалық газеттің кезекті саның шығарамыз
Ең алдымен газетіміздің атауын таңдап алайық(Логарифм)
Кез келген газеттің бөлімдері болады, біздің де газетімізде бес бөлім болады.
Негізгі бөлім
1 бөлім: «Теория» Математикалық диктант барысында логарифмдік және көрсеткіштік функциялардың қасиеттерін еске түсіреміз:
1. a log ab = … b
2. log a a =…. 1
3. log a 1= … 0
4. log an b=…. 1/n log a b
5. log a b m =… m log a b
6. log a b + log a c =… log a b c
7. log ab - log a c =.. log a b/c
8. m log a b=… log a b m 9. log a 1/a =… -1
10. log an am =… m/n
11. log a bc =… log a b + log a c
12. log a b/c =.. log a b - log a c
13. ( log c b) / (log c a )=… log a b
14. у = log a х функциясының анықталу облысы D(х)=R+
15. у = а хфункциясының анықталу облысы D(х)=R
16. а х а у = а х+у 17. а х : а у = а х-у 18. (а х)у = а ху 19. (ав) х = ахвх
20. а х а х
в = в
Бұл жұмыстын нәтижесін көршінмен ауысып, бір-бірінді тексересіңдер.
20 - 19 дұрыс жауап - «5»
18 – 16 дұрыс жауап - «4»
15 – тен аз «3»
«5»-ке орындаған бір оқушының жұмысын газет бетіне ілеміз.