Пәні
|
Қазақ тілі мен әдебиеті. Жаратылыстану-математикалық бағыт
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қадыр Мәрза Әлі – философ ақын. «Аралым...»
|
Модуль/пәннің атауы
|
Ұлттық экологиялық мәдениет
|
Жасаған оқытушы
|
Дюсенова Акерке Болатжановна
|
Күні
|
|
1. Жалпы мәліметтер
|
Курс
|
|
Сабақтың типі
|
Аралас сабақ
|
2.Мақсаты, міндеттері
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис жазу;
|
Осы сабақ арқылы күтілетін нәтижелер
|
Публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис жазады
|
3. Сабақты жабдықтау
|
Қажетті ресурстар (оқу-әдістемелік жабдықтау, анықтамалық әдебиет, техникалық жарақтандыру, материалдар) Видеоматериалдар, презентация
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
5 мин
15 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Үйге берілген тапсырманы сұрау.
https://www.youtube.com/watch?v=ox6deojzrvM АРАЛ ТЕҢІЗІ әуезді бейнебаянын қызығушылықтарын ояту мақсатында тыңдату.
Бейнебаян бойынша өз ойларын айтқызу.
Келесі сұрақтарға жауап алу:
Бейнебаянан не көрдіңіздер?
Арал теңізінің проблемасын аңғара алдыңыздар ма? Олар қандай проблема?
Арал қасіреті деп айтуға келетін жағдай ма екен, қалай ойлайсыздар?
Оқушыларға қай заманда да қоғамда болып жатқан өзгерістер мен келелі мәселелерге өз үлесін қосатын, оны аңғаратын, халыққа жеткізетін біздің ақын-жазушыларымыз екендігін айтып өту.Сондай ақындарымыздың бірі – Қадір Мырзалиев дей кекліп, бүгінгі күнгі сабақтың тақырыбы – Қадыр Мырза Алидің «Аралым» өлеңі екендігін айту.
|
https://www.youtube.com/watch?v=PxEnBfGRSzU
|
Сабақ ортасы
|
45 минут
|
Тыңдалымалды тапсырма:
Қадір Мырза Али туралы мәліметпен танысады /слайд бойынша көрсету немесе балалардың алдарына таратып беру/
Баланың өз бетінше танысуына мүмкіндік беру және алған білімін тексеру мақсатында кестемен жұмыс жүргізу:
Сұрақтар
|
Жауап
|
Ақын қай жылы дүниеге келген?
|
|
Ақынның туған жері Қазақстанның қай өңірі?
|
|
Ақының тұңғыш туындысы қай журналда жарияланды?
|
|
Ақын шығармаларын қандай жанрларда жазды?
|
|
«Күндер-ай» атты жинағында қандай өлеңдері жарияланды?
|
|
Сөздікпен жұмыс, аңдатпа
Теңіз – айдын
Бұлттарды сүзген – бұлттарға жеткен
Жоқ айбының – жоқ күшің, қайратың
Шөккен – батқан
Дауыл жеккен – дауылмен қатар жүзген
Толар ма ауыл жағаға? – жағасына ауыл келіп қонар ма?
Бағалау критерийі
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, тезис жазады
|
Стиль, жанр түрлерін ажырата алады
|
Тілдік құралдарды жанр мен стиль ерекшелігіне сай қолданып, проблеманы анықтай алады
|
Көтерілген мәселеге қатысты өз пікірі мен көзқарасын білдіреді /монолог, диалог арқылы/
|
Тыңдалым тапсырмасы:
Жұптық жұмыс
Қадыр Мырза Әлінің «Аралым» өлеңінің мазмұнымен таныстыңыздар. Мұғалімнің оқуында тыңдау. /Өлеңді мұғалім мәнерлеп оқып береді немесе алдарына өлең мәтіні беріледі/
|
слайд
|
Сабақтың соңы
|
|
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:
Жұптық жұмыс
«Аралды құтқарудың жолдары» атты тақырып төңірегінде диалог құруға қойылатын талаптар:
Кері байланыс
Есте сақтау керек маңызды бір ақпарат
Менің көбірек білгім келген екі ақпарат
Мен бұған дейін білген үш ақпарат
Мен түсінген төрт ақпарат
|
|
15 мин
|
Рефлексия.
|
|
Үй тап-сырмасы
|
Арал теңізінің қазіргі таңдағы жай-күйі туралы мәлімет жинап келу
|
|
Жасаған оқытушы ______________ Дюсенова А.Б.