Бөлім: Космология
|
Мектеп: Абай атындағы №90 орта мектебі
|
Мерзімі: 01,04,2021
|
Мұғалімнің аты - жөні: Алтыбаева Қалбибі
|
Сынып: 11
|
Қатысқандар саны: 11
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жұлдыздар әлемі. Жұлдызға дейінгі қашықтық.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
11.10.1.1 - жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттау;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттайды;
Жұлдыздардың басты спектрлік класын жіктеп, тапсырмалар орындайды;
Жұлдызға дейінгі қашықтықты анықтайды;
|
Бағалау критерийлері
|
Жұлдыздардың басты спектрлік класын сипаттай алады;
Жұлдыздардың басты спектрлік класын жіктеп, тапсырмалар орындай алады;
Жұлдызға дейінгі қашықтықты анықтай алады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік лексика және терминология: бас тізбек, диаграммасы, газды бұлт; тұмандық, ақ ергежейлілер; қызыл алыптар,
нейтрондық жұлдыз.
Диалог / жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
Неліктен атомдар бастапқыда бірігеді?
Атомдардың үнемі бір-біріне қосылуына не кедергі болады?
...нені білдіреді?
Қалай екенін түсіндіріңдер…….
Егер … болса, не болатынын сипаттаңдар.
Қандай сөздерді түсінген жоқсыңдар?
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физиканың, химияның жұлдыздармен байланысы.
Физика: термоядролық реакция, спектр, энергия ұғымдары
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді тақта мен компьютерді қолдану.
Ғаламторды пайдалану.
ұсынылған сілтемелер арқылы қажетті ақпаратты табу, құру және онымен жұмыс істеу. Мәліметтер мен ой түйіндерімен бөлісе және алмаса отырып құрал – жабдықтар мен қосымшалардың кең ауқымын пайдалану арқылы өз жұмысын бағалау және жетілдіру.
|
Бастапқы білім
|
Физика: Астрофизика: Стефан-Больцман заңы.
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарлан-ған сабақ кезеңі
|
Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Сабақтың басталуы (амандасу, түгендеу).
Жұлдыздар әлемі туралы бейнематериалмен танысуды ұсыну.
Бейнематериал бойынша сұрақтар қою:
Бейнематериалдан не көрдіңіз?
Жұлдыздарды қалай жіктейміз?
Неліктен жұлдыз массасы оның ең басты қасиеті?
Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын тұжырымдау және жазу. Оқушыларға сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, күтілетін нәтижені талқылауды ұсыну.
|
Бейнематериал
https://www.youtube.com/watch?v=vMVqZ4-N9l0
|
Сабақтың ортасы
|
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгеру.
Жұлдыз пайда болғаннан бастап оның барлық өмір сүру уақытнда екі қысымның әрекетінен жұлдыз орнықсыз күйде болады. Тозаң мен газ араласқан бұлттың сығылу энергиясы оның ішкі қабаттарын қыздырады. Сығылған бұлт протожұлдызға айналады.
Сығылу процесі кезінде центрдегі температура шамамен 10 миллион градустан асқанға дейін жүреді. Осындай температурада сутегінің гелийге синтезделуінің термоядролық реакциясы жүре бастайды. Жұлдыздапдың тұрақсыздық периодының ұзақтығы миллиондаған жылдарға созылуы мүмкін. Ақырында, бұл екі күш теңгеріледі де жұлдыз орныққан күйге өтіп, тұрақыт жарық шығара бастайды.
Жұлдыздар өмірінің қалыпты сатысындағы құрылысы:
Тапсырма №1. Ұжымдық жұмыс. «Сұрақты тосып ал» белсенді оқыту әдісі қолданылады.
Оқушылар сабаққа белсенді қатысып отыру үшін сұрақ-жауап әдісі,
Жұлдыздар әлемі жайында не білесіңдер?
2. Жұлдызға дейінгі қашықтық қалай есептеуге болады деп ойлайсыңдар?
3. Күннің негізгі сипаттамалары қандай?
4. Виннің ығысу заңын қалай түсінеміз?
Тапсырма 2. Жеке жұмыс. «Кім жылдам» ідісі
Оқушыларға қосымшаға сәййкес тапсырмалар беріледі. Сол тапсырмалар арқылы жұлдыздарды топтастырады
|
Қосымша №1
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаттарына қайта оралу - қол жеткізілді ме, жоқ па?
Оқушылардың кері байланыс беруі:
• Олар не білді?
• Олар мұны қалай білді?
• Олар нені түсінбейді?
• Неліктен олар шатастырады?
• Олардың қандай көмек алғысы келеді?
• Олар топ ретінде қаншалықты жақсы жұмыс істеді?
• Бүкіл топ өз үлесін қосты ма, біреу жауапты болды ма?
Үйге тапсырма беру: 36- жаттығу 1 есеп
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушыларға жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру үшін ауызша сұрау әдісі қолданылады және жазбаша тапсырмалар беріледі.
Кейбір көмекті қажет ететін оқушыларға мұғалім қолдау көрсетеді.
Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы еш көмексіз орындайды.
|
Оқушылардың кері байланыс беруі:
Олар не білді?
Олар мұны қалай білді?
Олар нені түсінбейді?
Неліктен олар шатастырады?
Олардың қандай көмек алғысы келеді?
Олар топ ретінде қаншалықты жақсы жұмыс істеді?
Бүкіл топ өз үлесін қосты ма, біреу жауапты болды ма?
|
Сынып бөлмесінің санитарлық-гигиеналық талапқа сай болуы: ауа температурасы, тазалығы, үзілісте желдетілуі т.б.
Сабақта АКТ – Интернет;
жұмыс парақтары пайдаланылады.
Сондықтан мәтінмен жұмыстан кейін көзге жаттығулар жасату қажет.
Таратпа қағаздардағы жазулардың шрифті 12-ден кем емес болуы керек.
|