1. Мұғалім сабақ жоспарын әзірлеуді... бастайды.
*A) мақсаттарды анықтаудан
B) көрнекіліктер әзірлеуден
C) сабақтың қиындықтарын анықтаудан
D) материалды іріктеуден
E) жаттығуларды бөлуден
2. Мұғалімге сабақ жоспарын құру кезінде қажет емес құжат
A) оқулық
B) мұғалімге арналған оқулық
C) стандарт
D) бағдарлама
*E) тәрбие жоспары
3. Сабақтың негізгі көрсеткіші
A) жаңа материалды бекіту бөлімі
B) ұйымдастыру бөлімі
C) қорытындылау бөлімі
*D) сабақ жоспары
E) жаңа білім дағдыларын қалыптастыру
4. Оқу жұмысын ұйымдастырудың негізгі түрі
*A) сабақ
B) өздік жұмыс
C) қосымша сабақ
D) экскурсия
E) факультатив
5. Сабақтың... оның түрін анықтайды
A) сабақ әдісі
B) міндеті
C) кезеңі
D) мазмұны
*E) мақсаты
6. Мұғалімнің басты функциясы – оқыту, тәрбиелеу, дамыту, қалыптастыру
* A) басқару
B) жаңарту
C) жетілдіру
D) өзгерту
E) дамыту
7. Сабақ жоспарын әзірлеуде мұғалімге қажетті емес оқу құралы
А) бағдарлама
B) оқулық
*C) диафильм
D) мұғалім кітабы
E) күнтізбелік жоспар
8. Оқыту құралына жатпайды
A) пластинка
B) слайдтар
C) диафильм
*D) жаттығу
E) суреттер
9. Оқу жылының аяғында оқушының үлгерімін анықтайтын баға
A) жылдық баға
B) емтихан бағасы
*C) қорытынды баға
D) есептелу бағасы
E) тоқсандық баға
10.. Оқыту процесі -.....
A) Көп жақты
* B) Екі жақты
C) Бір жақты
D) Тікелей
E) Үздіксіз
11. Мұғалімге сабақ жоспарын құруға қажет құрал.
A) Күнделік
B) Көрнекілік
C) Оқулық
D) Дәптер
*E) Мұғалімге арналған әдістемелік құрал
12. Сабақты талдау іс - әрекетінің анықтамасын беріңіз
A) оқушының өз бетімен жұмыстану жолы
B) оқушының белсенділігін арттыру
*C) оқыту нәтижесін көрсететін шығармашылық іс
D) оқушының тәжірибесін қорытындылау жолы
E) оқушының шығармашылық ізденіс жолы
13. Мұғалімдер үшін жақсы әдістемелік көмек
A) сабақтарды талдау
*B) үлгі сабақтар
C) конференция
D) лекциялар
E) семинар
14. Сабақты талдау... білуді талап етеді
A) күнтізбелік жоспарды
*B) сабақтың құрылымын, кезеңдерін әдістеме тұрғысынан жақсы білу
C) сабақ үлгісін
D) бағдарламаны
E) стандартты
15. Сабақ жоспары негізделген құжат.
A) оқулық
B) оқу бағдарламасы
C) оқу жоспары
D) оқу - әдістемелік кешен
*E) тақырыптық жоспар
16. Сабақ жоспарының түрлері
A) күнтізбелік және апталық
B) жылдық және апталық
*C) күнтізбелік және күнделікті сабақ жоспары
D) әр тоқсанға арналған
E) күнтізбелік және айлық
17. Сабақ талдау дегеніміз -...
*A) оқыту процесінің нәтижесін көрсететін, көп бөліктен тұратын шығармашылық іс
B) сабақтың міндеттерін анықтау
C) сабақтың мақсаттарының орындалуын тексеру
D) сабаққа қатысу
E) баға қою
18. Әр нәрседе себеппен қатар нәтижеде болатындығына баланың түсініп, көзінің жетуі
A) реттеу
*B) ұғыну
C) үйрену
D) түсіну
E) ойлау
19.... әдісінің тәсілі өтіну, кеңес беру, мақұлдау, аңғарту, ескерту
A) ынталандыру
B) өнеге
C) түсіндіру
D) пікір талас
*E) талап
20. Мұғалім жаңа оқу - жылы сабақтарына даярлану қажет.
А) Тоқсан соңында
*В) Оқу жылы басталмас бұрын
С) Тоқсан басында
Д) Оқу жылы ортасында
Е) Оқу жылы соңында.
21. Сабақ жоспарын... құрастырады:
А) Психолог маман
В) Оқу ісінің меңгерушісі
С) Тәрбие ісінің меңгерушісі
Д) Директор
*Е) Пән мұғалімі
22. Мұғалім мен оқушының мақсатты іс – әрекеті арқылы білім, іскерлік, дағдыны
қалыптастыру
А) Білім беру
В) Дамыту
С) Әлеуметтендіру
Д) Тәрбие
*Е) Оқыту
23. Сабақ жоспарын.... бекітеді
А) Психолог маман
*В) Оқу ісінің меңгерушісі
С) Тәрбие ісінің меңгерушісі
Д) Директор
Е) Пән мұғалімі
24. Оқу бағдарламасының жекелеген тақырыптарын, бөлімдерін оқып болған соң өткізілетін тексеру түрі
А) жазбаша
*В) бақылау
С) барлығы
D) ауызша тексеру
Е) тест
25. Сабақ жоспары дегеніміз -...
A) мұғалімге арналған оқулықтың бір бөлігінің көшірмесі
*B) мұғалімнің оқыту құралы
C) қосымша құрал
D) негізгі құрал
E) оқушылардың сабақ үстіндегі әрекетін анықтайтын құжат
26. Мұғалімнің түзету мен бақылау жұмыстары айқын көрінетін сабақтың түрі
А) кіріспе
*В) бекіту
С) жаңа білімді хабарлау
D) аралас
Е) білімді дамыту
1. Білім беру саласындағы біздің мақсатымызды анықтайтын болжам -
А. Өлшем
В. Оқу сапасы
*С. Дәлел
Д. Әсер
Е. Талқылау
27. Метатануды анықтайды...
*А. Ойлау, қатесін танып - білу, ойларды реттеу
В. Реттеу, оқу, ойлау
С. Білу, жазу, қабылдау
Д. Нәтижелеу, сезіну, ойлау
Е. Тану, көру, оқу
28. Оқушының өзекті даму деңгейі мен үлкендердің басшылығымен, жолдастарымен шешкен міндеттер арқылы анықталатын болжамды деңгей арасындағы қашықтық
А. Жақын арадағы даму
*В. Жақын арадағы даму аймағы
С. Болжам аймағы
Д. Үлкендер қарым - қатынасы
Е. Өзекті даму деңгейі
29. Мектеп жұмысы мен оқушы жетістіктерін өрістетудегі негізгі тұлға -
А. Оқушы
В. Ұстаз, оқушы
С. Ғалым
*Д. Ұстаз
Е. Директор
30. Мұғалімнің ұстанымы -
А. Іс - әрекет, білім, нәтиже
В. Көзқарас, пікір
С. Көзқарас, шешім, іс - әрекет
*Д. Шешім, ұсыныс, іс - әрекет
Е. Пікір, шешім, көзқарас.
31. «Мұғалімнің үш көмекшісі» ілімінің негізін салушы -
*А. Шульман
В. Роджерс
С. Пажарес
Д. Выготский
Е. Блум.
32. Ойлауды дамыту туралы теория авторы -
А. Маслоу
В. Роджерс
*С. Пиаже
Д. Л. Выготский
Е. М. Монтессорий
33. «Үштік модельді» ұсынушы -
А. Дж. Пиаже
В. Монтессори
Д. Блум
*Е. Р. Стернберг
34. Көрінбейтін оқудың негізін қалаған -
А. Пиаже
*В. Джон Хэтти
С. Роджерс
Д. Выготский
Е. Монтессори
35. Ынтаның иерархиялық моделін әзірлеген ғалым -
А Р. Стернберг
В. М. Жұмабаев
С. Пиаже
Д. Дж. Хетти
*Е. А. Маслоу
36. А. Маслоу өз моделінде төменгі деңгейге қандай қажеттілігі деп санайды
А. Қауіпсіздікке деген қажеттілік
В. Сүйіспеншілікке және қарым - қатынасқа деген қажеттілік
С. Психологиялық қажеттіліктер
*Д. Биологиялық және физиологиялық қажеттіліктер
Е. Өзін - өзі таныта білу
37. Дарын, қабілет және әлеуеттік шаманы толық көрсете білу -
А. Өзін құрметтей білу
В. Өзін түсіне білу
С. Өзіне сене білу
Д. Өзіне сенбеу
*Е. Өзін - өзі таныта білу
38. «Мен» тұжырымдамасының авторы -
А. Мерсер
В. Шульман
С. Александер
Д. Л. Выготский
*Е. К. Роджерс
39. «Мен» тұжырымдамасының компоненттері -
А. Эмоциялық, когнитивтік
В. Ақпараттық, танымдық
С. Әлеуметтік, когнитивтік
*Д. Эмоциялық, әлеуметтік, когнитивтік
Е. Зияткерлік, дәстүрлік
40. Диалог түрінде оқыту және оқушыларды ынталандыру және дамыту үшін әңгіме күшін қолдануға мүмкіндік береді деп айтқан -
А. Вуд (1958)
В. Велс (1999)
С. Бахти(1991)
* Д. Александер (2008)
Е. Мерсер (2005)
41. Оқушылар достық орнатуға, өзге адамдармен бірлесіп жұмыс істеуге, ересектердің көмегінсіз мәселені шешіп үйрену өзін - өзі реттеудің түріне жатады
A) эмоциялық өзін - өзі реттеу
B) когнитивті
*C) әлеуметтік
D) ынталандырушылық
E) эмоциялық және әлеуметтік
42. Аффект ұғымын анықтайды
A) қысқа уақытқа созылатын эмоционалды реакция
*B) ұзақ уақытқа созылатын, шектен тыс реакция
C) қысқа уақытқа созылатын, қатты өтетін жағымды эмоционалды реакция
D) адамдардың тәртіпсіз, истерикалық, ұнамсыз өздері бақылай алмайтын
сезімдері
E) қысқа уақытқа созылатын, қатты өтетін реакция
43. Өзін - өзі реттеуде ересектердің көмегінсіз жеке ресустарды табады.
*А) Ынталандырушылық
B) Когнитивті
C) Әлеуметтік
D) Эмоциялық
44. Балалардың өзін - өзі реттелуі басталатын жас
*А) 3 - 4
B) 5 - 7
C) 9 - 11
D) 4 - 5
45. Мозаикалық (ДЖИКСО) стратегиясы бойынша оқушылардың атқаратын рөлдері
*А) төраға, хатшы, хронометражшы, баяндамашы
В) төраға, хатшы, қатысушы, баяндамашы
С) төраға, хатшы, хронометражшы, жүргізуші
D) бақылаушы, хатшы, хронометражшы, баяндамашы
Е) төраға, басқарушы, хронометражшы, баяндамашы
46. Сабақтың негізгі кезеңдері
А) кіріспе, таныстыру, негізгі бөлім, қорытынды
*В) кіріспе, тұсаукесер, негізгі бөлім, қорытынды
С) барысы, тұсаукесер, бастапқы бөлім, қорытынды
D) психологиялық ахуал, тұсаукесер, негізгі бөлім, қорытынды
Е) Ұйымдастыру, тұсаукесер, негізгі бөлім, қорытынды
47. СБТ дегеніміз -
А) сабақта бағалау техникасы
В) сыныпты бақылау техникасы
С) сабақты бақылау теориясы
*D) сыныпты бағалау техникасы
Е) сыныпты бақылау теориясы
48. Мазмұнды оқу дегеніміз -
А) оқу үдерісіне барлық оқушыларды тарту.
В) оқуда алған білімдерін түрлі жағдайда қолдануға көмектеседі.
* С) оқу барысының әрбір қатысушысы үшін жайлы жағдай жасауды ең басты мәселе ретінде қоятын оқу.
Д) оқу үдерісінің құндылықтарын күнделікті тәжірибе нақты бейнелеген оқу.
Е) барлық жауап дұрыс
49. Блум таксономиясы бойынша танымдық саланың 6 деңгейін өсу ретімен белгілеу.
А1) Білу
В3) Талдау
С4) Түсіну
D6) Бағалау
Е2) Қолдану
Ғ5) Синтездеу
50. «Алты ойлау қалпағы» стратегиясының авторы
А) Маслоу
* В) Эдвард де Боно
С) Марта Бронсон
D) Флейвелл
Е) Истомина
51. «Ақ ойлау қалпағы» нені білдіреді?
* А) белгілі немесе қажетті ақпаратқа назар аудару
В) «әзәзілдің қорғаушысы» немесе неліктен кейбір тетіктер дұрыс істемейді
С) сезімді, болжамды және ішкі түйсікті
D) креативтілік, мүмкіндіктер, балама және жаңа идеялар
Е) ойлау үдерісін басқару
52. Оқуда қолданылатын әңгімелесу түрлерін табыңдар
* А. Әңгіме - дебат, Топтық, Зерттеушілік
В. Диалог, әңгімелесу
С. Пікірталас, алаң, әңгіме
Д. Топтық жұмыс
Е. Дебат, сұхбат
53. Бағалау түрлері...
* А. 2
В. 5
С. 4
Д. 3
Е. 8
54. Формативті бағалау дегеніміз -
А. Жиынтық
* В. Қалыптастырушы, күнделікті
С. Жүйелі
Д. Оң
Е. Дұрыс
55. АКТ мұғалімге оқу барысында көмек көрсетуге арналған -
* А. Әдістеме
В. Педагогикалық құрал
С. Көрсеткіш
Д. Өлшем бірліктері
Е. Оқу
56. Ұжымдық және өзара білім алмасуға жағдай туғызатын, өз идеяларын еркін жеткізіп, бір - біріне өзара түсіністікке жетулеріне көмектесетін оқыту түрін -
А. Талантты және дарынды балаларды оқыту
В. Сыни тұрғыдан ойлауға оқыту
* С. Диалогтік оқыту
D. Білім беруді басқару және көшбасшылық
Е. АКТ
57. Білім алу туралы шешімді қабылдау мақсатымен оқытудың нәтижелерін жүйелі түрде жинақтауға бағытталған қызмет -
А. Сұрыптау
В. Қорытындылау
С. Жинақтау
* D. Бағалау
Е. Талдау
58. Метатану терминінің мағынасы -
А. Өзара іс - әрекет арқылы оқыту
* В. Когнитивтік үдерістерді білу, түсіну және реттеу
С. Жинақтау, жалпылау, тексеру үшін қолданылатын статикалық әдіс
D. Іс - әрекет, есте сақтау, қабылдау
Е. Талдау, іс - әрекет, қабылдау
59. Оқу қабілетіне ықпал ететін ішкі фактор -
А. Оқу модельдері
В. Жоспарлау тәсілдері
* С. Сенімділік немесе қауіпсіздік
D. Жазу әдістері
Е. Оқу әдістері
60. Шульманның үш ілімі -
А. Талант, мақсат, сенім
* В. Кәсіби түсінік, сабақ берудің тәжірибелік дағдысы, кәсіби тұтастық
С. Шешім, мақсат, сенім
D. Талап, талант, дарын
Е. Бас, жүрек, сенім
61. Әңгімелесудің бес үлгісін шығарған -
А) Эдвард де Боно
В) Флейвелл
С) Марта Бронсон
D) Истомина
* Е) Нил Мерсе
62. Бағалау жөнінде сәтті түсініктеме беру үшін жасалатын алты қадамын өсу ретімен көрсетіңіз.
A. 3Жетістікті анықтау
B. 5Берілген түсініктемеге қатысты оқушының ойлануы мен жауабы
C. 2Бастапқы жоспар дайындау
D. 6Деңгейлерін анықтау
E. 4Алдағы жұмыстарды жақсарту үшін мақсатты анықтау
F. 1Жетістік критерийлері туралы айту
63. Жасыл ойлау қалпағы... білдіреді.
А) белгілі немесе қажетті ақпаратқа назар аудару
В) «әзәзілдің қорғаушысы» немесе неліктен кейбір тетіктер дұрыс істемейтінін
С) сезімді, болжамды және ішкі түйсікті
* D) креативтілік, мүмкіндіктер, балама және жаңа идеяларды
Е) ойлау үдерісін басқаруды
64. Сыни тұрғыдан ойлау -...
А) сана туралы ойлау
*В) ойлау туралы ойлау
С) сезім туралы ойлау
D) сын туралы ойлау
Е) сапа туралы ойлау
65. «Оқушы үнінің» белгілі жақтаушысы -
a) Выготский
b) Джин Раддок*
c) Говард Гарднер
d) Жан Пиаже
e) Авраам Маслоу
66. Н. Мерсердің зерттеуіне сәйкес анықталған әңгімелесудің түрлерін анықта.
a) Жұптық әңгіме, сұхбат
b) Диалог, сыныппен әңгіме
*c) Әңгіме - дебат, топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме
d) Сынып жетекшісімен әңгіме, жеке әңгіме, танымдық әңгіме
e) Досымен әңгіме, сыныппен әңгіме, ата - анамен әңгіме
67. Репродуктивті тәсілдер:
a) Білім алушылар маңызды деп бағалаған тапсырмалар
b) Оқушылардың өзіндік оқуға белсенді қатысуы.
* c) Есте сақтау, жаттау, қайталау, барлық ақпарат ешбір өзгеріссіз оқушылармен жаңғыртылады.
d) сандық технологияның жоғарғы құзыреттілігі.
e) Бақылаудың, тәжірибенің, ойлау мен талқылаудың нәтижесі.
68. Әдістеме (методика) дегеніміз:
a) Тиянақты және ашық сипаттама.
b) Мәдени білімділік.
c) Дәлелдерді зерттеу іс - әрекеті.
*d) Оқуға негізделген оқытудағы негізгі әдіс - тәсілдер.
e) Сабақтың кезеңділігі
69. Оқытудың формалары:
a) Ақпаратты қабілеттеріне қарай барынша қолайлы тәсілмен талдау.
b) Ақпараттық процессинг.
*c) Таңдалған стратегиялар мен әдістемелердің сыртқы көрінісі.
d) Ойлау үдерісін қатты шоғырландыру арқылы білім алынады.
e) Білім адамдар арасындағы өзара іс - қимыл барысында қалыптасады.
70. Оқытудағы тәсілдер (приемы):
*a) Сабақтағы іс - әрекеттің нақтылы элементтері.
b) Ойлау үдерісін қатты шоғырландыру арқылы білім алынады.
c) Әңгіме – білім алу үшін ең жақсы тәсіл.
d) Білім беруде қолданылатын технология.
e) Белгілі бір сабақтың элементі.
71. Білім беруді, әдістерді және осы мүмкіндіктерді іске асыру түрлерін жақсарту
мүмкіндіктерін анықтауға бағытталған бағалау.
*a) Сабақтағы іс - әрекеттің нақтылы элементтері
b) Ойлау үдерісін қатты шоғырландыру арқылы білім алынуы
c) Әңгіме – білім алу үшін ең жақсы тәсіл
d) Білім беруде қолданылатын технология
e) Белгілі бір элемент
72. Ұзақ мерзімді жадының үш компонеттері -
А) метакогнитивтік, когнитивтік, әлеуметтік
* В) рәсімдік, эпизодтық, семантикалық
С) бихеовиристикалық, әлеуметтік
Д) әлеуметтік - жағдаяттық, ынтыландырушылық
Е) формативтік, жиынтық, әлеуметтік
73. Оқыту үшін бағалау -
А) Оқушылардың нeні білетіндігі және не істей алатындығын анықтау
В) Mұғалімдер жоспарлайтын өзара әрекеттесушілікті немесе нәтижелерді бақылайды, шолу өлшемдерін қолданады
*С) Білім алушылар өздерінің оқудың қандай сатысында тұрғанын, қандай бағытта даму керек екендігін анықтау үшін оқушылар мен олардың мұғалімдер қолданатын мәліметтерді іздеу және түсіндіру үдерісі
D) Оқушы қазіргі уақытта не оқып білгенін жинақтау
74. Өзара іс - әрекет арқылы оқытудың құрамдас бөлшектеріне жатпайды -
А) тиімділік, әлеуметтілік
В) когнетивтік
С) қиындықтарды түсіну, оқуға деген танымдылық қабілеті
*D) Практикалық зерттеу мен тәжірибе
75. Оқу қабілетіне ықпал ететін сыртқы факторды тап.
А) Сенімділік
В) Сезім
*С) Өзара қарым - қатынас
D) Селқостық
76. «Мета - анализ» дегеніміз -
*А) жинақтау, жалпылау, тексеру үшін қолданылатын статикалық әдіс (бастапқы зерттеу)
В) түбегейлі шешім ұабылдауға мүмкіндік беретін, қолда бар шынай нақты деректердің жүйелі қорытындысы
С) кітапқа қатысты асығыс, көрінер сыңаржақ шешім қабылдауды болдырмау
D) танымал бұқаралық ақпарат құралдарында берілген материалдарды қарап шығу нәтижелері
77. «Интерпретация» терминінің мәні -
А) Оқушы қазіргі уақытта не оқып білгенін жинақтау
В) Мұғалімдер жоспарланбаған өзара әрекеттесушілікті немесе нәтижелерді бақылайды, шолу өлшемдерін қолданады.
*С) Қызығушылық тудыратын, яғни ерекше дағдылар, көзқарастар немесе әртүрлі білім берудің түрлі жолдары
D) Оқушылардың нені білетіндігі және не істей алатындығын анықтау
78. Оқытуды бағалау деген -
А) Білім алушылар өздерінің оқудың қандай сатысында тұрғанын, қандай бағытта даму керек екендігін анықтау үшін оқушылар мен олардың мұғалімдер і қолданатын мәліметтерді іздеу және түсіндіру үдерісі
В) Оқушылардың не ні білетіндігі және не істей алатындығын анықтау
*С) Оқушы қазіргі уақытта не оқып білгенін жинақтау
D) мұғалімдер жоспарлайтын өзара әрекеттесушілікті немесе нәтижелерді бақылайды, шолу өлшемдерін қолданады.
79. Қалыптастырушы (формативті) бағалау -
*А) оқушылардың әрбір критерий бойынша жетістіктерінің толық түсіндірмесі және оларға сәйкес ұпайлар саны.
В) тарау немесе модуль бойынша бақылау жұмысына қойылған бағалар.
С) оқушы өзінің жетістіктері немесе біліміндегі олқылықтар туралы ақпарат алатын кері байланыстың функциясын атқаратын, ағымдағы бағалар.
D) Негізгі бағалар негізінде қойылған бағалар.
80. «Дескриптор» ұғымының мәні -
А) оқу мақсатының нақты тұжырымы.
В) тарау немесе модуль бойынша бақылау жұмысына қойылған бағалар.
С) оқушы өзінің жетістіктері немесе біліміндегі олқылықтар туралы ақпарат алатын кері байланыстың функциясын атқаратын, ағымдағы бағалар.
*D) нақты ұпайдың жетістік деңгейі туралы түсіндірме.
81. Мазмұнды оқу дегеніміз -
а) оқу үдерісіне барлық оқушыларды тарту.
б) оқуда алған білімдерін түрлі жағдайда қолдануға көмектеседі.
* в) оқу барысының әрбір қатысушысы үшін жайлы жағдай жасауды ең
басты мәселе ретінде қоятын оқу.
д) оқу үдерісінің құндылықтарын күнделікті тәжірибе нақты бейнелеген оқу.
82. 1956 жылы Блум әзірлеген ойлау ұшбұрышы мен ойлау дағдылары -
а) бағалау, жинақтау.
б) білу, қолдау.
в) түсіну, талдау.
* д) барлық жауап дұрыс.
83. Зерттеушілік синтез дегеніміз -
*а) түбегейлі шешім қабылдауға мүмкіндік беретін, қолда бар шынайы нақты
деректердің жүйелі қорытындысы.
б) өз құрамына нормалар мен талаптарды жүйелі әдістерді қолдану, мәліметтерді
жинау нәтижелері.
в) ол екі ауыспалының орташа арифметикалық мәнінің кейіннен стандарттық
ауытқуға бөлінуін қамтиды.
д) әсердің мөлшерін анықтау болып табылады.
84. Мінсіз оқушының қасиеттері -
а) шығармашыл, тәрбиелі.
б) бәсекеге қабілетті, өткір ойлы.
в) білімқұмар, белсенді, мақсатқа бағытталған.
*д) барлық жауап дұрыс.
85. Таксономия дегеніміз -
*а) орналасу, құрылыс, тәртіп, заң.
б) мақсат, қағидалар, тәртіп, құрылыс.
в) орналасу, мақсат, заң, қағидалар.
д) құндылық, нәтиже, тәртіп, заң.
86. Білім алуды үйретудің қозғаушы күші -
a) Жады
b) Ойлау
c) Мнемоника
*d) Метатану
87. Акселерация -
a) Оқушының оқу бағдарламасына сай тез дамуы
* b) Оқушының бағдарламадан тыс қарқынды дамуы
c) Дарынды, талантты оқушыларды оқытудың бір әдісі
d) Оқушылардың тіл үйренудегі өзгерісі
88. Оқытудың қосалқы құралдары туралы білім -
a) Білімдердің технологиялық аспектісі
b) Білімдердің педагогикалық аспектісі
c) Мазмұндық білім аспектісі
*d) Технологиялық білімдер
89. Метатанудың маңызды аспектісі -
* a) Өз бетінше даму және жұмыс істеу
b) Когнитивтік ойлану және ойлау
c) Өзін өзі бағалау
d) Өз білімін қолдану
90. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқу модулі білім берудің тағы қай модулімен сәйкес -
a) Білім беру мен оқытудың жаңа тәсілдері және Оқуды бағалау және оқыту үшін бағалау
b) Білім беру мен оқытудың жаңа тәсілдері және білім беруді басқару
c) Оқуды бағалау және оқыту үшін бағалау және сыни тұрғыдан ойлау
*d) Оқуды бағалау және оқыту үшін бағалау және талантты, дарынды балалармен жұмыс
91. Блумның білім игеруге бағытталған алты қадамы -
а) бағалау, қолдану, қадағалау, ілім, түсіну, біліу.
б) білу, түсіну, талдау, ойлау, сезіну, бақылау.
в) білу, жинақтау, талдау, қолдану, бақылау, бағалау.
* д) білу, түсіну, қолдау, талдау, жинақтау, бағалау.
92. Бағалаудың түрі -
* а) 2
б) 4
в) 3
д) 6
93. Әлемдік тәжірибеде қолданылып отырған сындарлы теориялық оқытуға негізделген тәсіл -
А) Көрсеткішке негізделген оқыту
Б) Дәстүрлі оқытудың жетілдірілген түрі
*В) Пәнді терең түсіну қабілетін дамыту және алған білімдерін пайдалана алуын қамтамасыз ету
Г) Оқытудан алынған механикалық түрде есте сақталған мәліметтерді сынақ кезінде ұтымды пайдалана алуы
94. Зерттеушілер мұғалімнің бойындағы қандай құндылықты бәрінен жоғары қойып отыр?
А) Құзырлылық
Б) Біліктілік
*В) Сенім
Г) Шешім қабылдауы
95. Жеті модульді атап беріңіз:
1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
4. Оқыту мен оқуда АКТ - ны пайдалану
5. Талантты және дарынды балаларды оқыту
6. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай оқыту
7. Оқытуды басқару және көшбасшылық
96. Төменде көрсетілген білім алудың санаттарының ішіндегі маңызды екеуін белгілеңіз -
А) Білім алу – білімнің сандық ұлғаюы
Б) Білім алу есте сақтау ретінде
В) Білім алу ақпарат жинау ретінде
Г) Білім алу – мағынаны ұғыну мен оның мәнін анықтау ретінде
*Д) Білім алу – шынайылықты өзгеше түсіну және түсіндіру ретінде
97. Ауызша және тұжырымдамалық білімнің сақталуына жауап беретін мидың бөлігі -
*А) Самай бөліктері
Б) Артқы бөлігі
В) Мишық
Г) Маңдай бөлігі
98. Нейроғылыми зерттеулер анықтағандай есте сақтау жадылары -
А) Мәңгі есте сақтау жадысы
Б) Қысқа мерзімді жұмыс жадысы
В) Ұзақ мерзімді жұмыс жадысы
*Г) Қысқа және ұзақ мерзімді жұмыс жадысы
99. Есте сақтаудың тиімді әдісі -
А) Жаттау
Б) Мәтінді бірнеше рет қайталау
*В) «Нақтылайтын» өңдеу
Г) «Жөндеу» тәсілі
100. Сыныптағы оқу үдерісінің пайдасын айқындайтын 4 фактор берілген, 5 - ші қате нұсқасы -
А) білім алу үдерісін түсінуі;
Б) нені оқыту керек?;
В) Оқыту реттілігін қалай құрылымдау керек?
*Г) Сыни көзқарасының болуы
Д) оқу нәтижелілігін бағалау мүмкіндігін игеруі.
101. Өздігінен реттелетін білім алудың үш элементі келтірілген, қате нұсқасын белгілеңіз -
А) Тапсырмамен жұмыс барысында өздігінен бағытталушылығы;
Б) оқушының проблемалар мен мақсаттарды өздігінен айқындауы;
*В) Өзіне баға қоя ала білу білігі;
Г) проблеманы шешу үшін әдіс - тәсілдерді өздігінен таңдауы.
102. Сыни тұрғыдан ойлаудың сипаты -
А) «Пәнге деген сыни көзқарас»;
*Б) «Ойлау туралы ойлану»;
В) «Тақырыптың мазмұнына терең үңілу»;
Г) «Оқушы үніне» құлақ асу.
103. Сыни тұрғыдан ойлау дегеніміз:
А) Ойлау мен талқылаудың нәтижесінде алынған ақпаратты ойлауға, бағалауға, талдауға және синтездеуге бағытталған пәндік шешім;
Б) қарсы пікір айтуға, баламалы шешімдерді қабылдауға, ойлау мен іс - әрекетімізге жаңа тәсілдерді енгізуге дайын болу мен басқаларды сыни тұрғыдан ойлауға баулу;
В) бақылау мен тыңдау арқылы дәлелдер жинастыру және шешім қабылдау үшін талапқа сай өлшемдерді қолдану сияқты дағдыларды дамыту;
*Г) Нұсқалардың барлығы дұрыс.
104. «Білім алуды үйретудің» қозғаушы күші -
А) танымдық қабілет
*Ә) метатану
Б) ойлау қабілеті
В) шығармашылық қабілеті
105. Мұғалім оқушыларда... деп атайтын қасиеттердің болуына
жағдай жасауға тырысуға тиіс:
А) сыртқы уәж
Ә) сыртқы түрткі
Б) сыртқы ынта
*В) ішкі уәж және өзіндік мақсат
106. Метатану әдістерін игерген оқушылар…
А) оқушыдан көмек сұрайды
Ә) мұғалімнен көмек сұрайды
Б) қиындыққа кездеседі
*В) мұғалімдермен тең әрекеттеседі
107. Сындарлы оқытудың мақсаты:
a) алған білімдерін сыныптан тыс жерде, кез - келген жағдайда тиімді
пайдалану*
b) Басқалардың ойлау үдерісі туралы ойлау
c) Пәнді оқу және өткенді қайталау
d ) Өткен тапсырмаларға ой жүгірту
e) Білуін қамтамасыз етуге дағдыландыру, ой өрісін дамыту
108. Оқытудағы дидактикалық принциптердің негізгі түрлері:
*A) Көрнекіліктерді қолдану
B) Оқытудың түсінікті болуы
C) Тарихи жағдайларды түсіне білу
D) Әдебиеттерді қолдана білу
E) Практикада қолдана білу
109. Білім беретін оқу бағдарламалары мазмұны мен бағыттарына қарай бөлінеді:
A) Мақсаттық
*B) Типтік
C) Кәсіптік (үлгілік, жұмыстық)
D) Үлгілік
E) Негізгі
110. Әлемдік білім беру тәжірибесінде «құзыреттілік» ұғымы басты рөлге ие, себебі:
A) Оқулықтар жүйеге сәйкес жасалмайды
B) Құзыреттілік оқу әдістерін анықтайды
C) Көрнекілік әдіс көп қолданылады
D) Оқу бағдарламасын құрастырады
*E) Ол нәтижеге бағытталған білім беру мазмұны идеологиясының көрінісі
F) Зертханалық сабақтар болмайды
111. Оқытудың сөз сөйлеу әдістері:
*A) Пікірлесу, түсіндіру
B) Диктант
C) Эссе жазу
D) Практикалық жұмыс
E) Зертханалық жұмыс
F) Тест жазу
112. Оқыту әдісінің ұғымы:
A) жаңа материалды алғаш меңгерткенде қолданылады
B) еске түсіруші және түсіндірмелі-көрнекілік әдістер қолданады
C) тапсырмаларды орындау
*D) оқу-тәрбие процесінің мақсаттарына жетуге бағытталған ұстаз бен оқушының ретпен ұйымдастырылған әрекеттестігі
E) кітаппен жұмыс
F) сабақтың дамытушылық мақсаты қолданылады
113. Сабақтың мақсаттары:
A) Сабақтың көрнекілік мақсаты
B) Сабақтың әдістемелік мақсаты
*C) Сабақтың дамытушылық мақсаты
D) Сабақтың дайындық мақсаты
*E) Сабақтың білімділік мақсаты
114. Мектептің оқу-тәжірибелік алаңының егістік өсімдіктері бөлімінде болады:
A) Отын сақтайтын орын
B) Астық және бұршақ тұқымдастар
C) Дәрілер сақтайтын орындар
*D) Бір жылдық өсімдіктер
E) Майлы және жем-шөптік өсімдіктер
115. Мектептің оқу-тәжірибелік алаңының экологиялық бөлімінде болады:
*A) Әртүрлі экологиялық топтың жануарлары
B) Жануарлардың тұлыптары
C) Мәдени өсімдіктер
D) Қоқыс шіріндісі
E) Топырақ кесіндісі
116. Биология сабақтарының типтері:
A) Талдап қорыту және білімді жүйелеу мен оны қолдану
B) Білімді бекіту сабағы
C) Сабақ айтуға дайындалу кезеңі
*D) Зертханалық жұмыстар орындау
E) Әдебиеттермен жұмыс жасау
F) Ұйымдастыру бөлімі
117. Аралас сабақтың құрам бөліктері:
A) Сабаққа дайындық кезеңі
*B) Сабақты бекіту және үйге тапсырма беру
C) Рефераттар тапсыру кезеңі
D) Әдебиеттерді талдау кезеңі
E) Зертханалық жұмысты орындау кезеңі
F) Үй тапсырмасын тексеру және жаңа материалды түсіндіру
118. Биология сабағында қолданылатын көрнекіліктер
A) баарометрлер мен динамометрлер
B) глобустар мен карталар
C) тұздар, сілтілер
D) фигуралар, формалар
E) атом пішіндері
*F) нақпішіндер, кеппешөптер
119. Әр тапсырмадан соң қолданылады
A) тоқсандық бағалау
B) бөлімдік бағалау
C) жиынтық бағалау
D) оқу мақсаттары
*E) кері байланыс
F) рефлексия
120. Бейнелі және эмоцияоналды ес қабілетті жан иесі
*A) тек адам
B) тек жануар
C) барша тіршілік иелері
D) жалпы табиғат
E) адам да, жануар да
121.Оқу процесіндегі шәкірттің білім игеруі мен жинақталуына себепші ес түрі
A) механиклық
B) бейнелі
C) көңіл-күй
*D) мағыналы
E) қозғалысты
122.Адамның өзіндік бағыт бағдарына қалыптасатын ес түрлері
A) сезімдік
B) иістік
C) дәмдік
D) сипап сезу
*E) көру, есту
123.Қайта жаңғыртуды материалдың негізгі мазмұнын жеткізумен байланыстыратын ес түрі
A) механикалық
*B) мағыналық
C) бейнелі
D) сөзбе-сөз қайталау
E) эмоционалды
124.Эмоционалды ес мазмұны
A) қимыл әрекет
B) бейне
*C) көңіл күй
D) мағына
E) сөз
125.Елестерге, табиғат көрінсітеріне,дыбыс дәмге негізделген ес түрі
*A) бейнелі
B) эмоционалды
C) сөз-логикалы
D) мағыналы
E) қозғалысты
126.Іс әрекеттегі рөлі мен орнына тәуелді жатталып, сақталу мерзімінің мөлшеріне байланысты ес түрі
A) ырықсыз
B) қозғалысты
*C) сөз-логикалы
D) бейнелі
E) нақты қыызметтік
127.Музыкалық шығарманы дауыспен қайталай алмаса да бимен көрсету шеберлігіне негіз болатын ес түрі
*A) қозғалысты
B) эмоционалды
C) мағыналық
D) логикалық
128.Себеп салдарлы қатынастарға негізделген ассоциация теориясы
A) жанасу
B) ұқсастық
C) контрастық
D) каузальдық
*E) когнитивтік
129.Физиологиялық заңдарға орай организм импульстерін миға жеткізуші жүйке бөлігі
A) аксон
B) нейрон
C) синапс
*D) дендрит
E) жасуша
130.Аксонның жасушамен тоғысқан жері
A) нейрон
*B) синапс
C) дендрит
D) медиатор
E) анализатор
131.Естің биохимиялық теориясының мәні
A) электрлік белсенділік
B) нәсілдік негізіндегі жасуша құрамы
C) генетикалық ақпарат
*D) ассоциативті байланыстар
E) әлеуметтік процесс
132.Ес іздері дене жасушаларындағы химиялық бірікпелерде таңбаланып, жануардың бірінен екіншісіне ауысатынын дәлелдеді
A) А.Кречмер
*B) И.Павлов
C) В.Флуренс
D) А.Ман-Коннель
E) Е.Веккер
133. «Акселерация» сөзінің мағынасы
*A) жеделдеу
B) ауыстыру
C) баяулату
D) көндіру
E) қозғалу
134. Қ. Р.- ның «Білім туралы» Заңының 12 бабында білім деңгейлері қалай белгіленген?
*A) бастауыш білім беру, негізгі орта білім беру, орта білімнен кейінгі білім беру, жоғары білім беру, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру.
B) жоғары білім беру, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру.
C) кәсіптік білім мен жоғарғы білім
D) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту
E) жоғарғы білім мен негізгі білім
135. Білім алудың көзіне қарай оқыту әдістері
*A) сөздік, көрнекілік, практикалық
B) тек практикалық
C) тек көрнекілік
D) сызбалық
E) сандық
136.Педагогика ғылымының негізгі ұғымдары:
А) орта, мұрагерлік, тәрбие;
*В) тәрбие, оқыту, білім беру;
С) білім, тәрбие, дағды;
Д) оқыту, оқу, сабан бюеру;
Е) тәрбие, қалыптасу, даму.
137. Ғылыми педагогиканың негізін қалаушы:
А) Ж. Ж. Руссо;
В) Ы. Алтынсарин;
С) К. Д. Ушинский;
Д) А. С. Макаренко;
*Е) Я. А. Каменский.
138. Педагогиканы өз алдына жеке ғылым ретінде бөліп көрсеткен ғалым:
А) Я. А Каменский;
*В) Ф. Бэкон;
С) Ж. Ж. Руссо;
Д) К. Д. Ушинский;
Е) Р. Оуэн.
139. Педагогикалық эксперимент:
*А) нақты жағдайды есепке алып, педагогикалық процесті әдейі зерттейтін ғылыми тәжірибені;
В) оқушылардың жазба, бақылау және графикалық жұмыстары т. б. зерттеу;
С) мәліметтерді әңгіме әдісі арқылы толықтыру;
Д) құжаттармен терең жан - жақты танысу;
Е) жаңашыл мұғалімдердің іс - тәжірибесімен танысу, насихаттау.
140. Тест сөзі қай тіл ден енген:
А) латын;
В) грек;
С) орыс;
*Д) ағылшын;
Е) араб.
141.Тәрбие - педагогиканың негізгі категориясы ретінде:
*А) нақтылы тәрбие міндеттерін шешу мен жеке тұлғаны қалыптастыру мақсатына бағытталған, ұйымдастырылған процесс;
В) мұғалім мен оқушының біріккен іс - әрекеті;
С) оқушыларды оқыту мен тәрбиелеу әрекеттерін қалыптастыруды ұйымдастыру;
Д) сабақ өтетін жер мен уақытын, оқушы құрамын анықтайтын ұйымдастырылған процесс;
Е) табиғат пен қоғам жайында ғылымда жинақталған білім жүйесін жеке адамның меңгеруін және оны өмірде тиімді етіп қолдана білуін айтады.
142. Оқыту - педагогиканың негізгі категориясы ретінде:
А) нақтылы тәрбие міндеттерін шешу мен жеке тұлғаны қалыптастыру мақсатына бағытталған, ұйымдастырылған процесс;
*В) мұғалім мен оқушының біріккен іс - әрекеті;
С) оқушыларды оқыту мен тәрбиелеу әрекеттерін қалыптастыруды ұйымдастыру;
Д) сабақ өтетін жер мен уақытын, оқушы құрамын анықтайтын ұйымдастырылған процесс;
Е) Е) табиғат пен қоғам жайында ғылымда жинақталған білім жүйесін жеке адамның меңгеруін және оны өмірде тиімді етіп қолдана білуін айтады.
143. Білім беру - педагогиканың негізгі категориясы ретінде:
А) нақтылы тәрбие міндеттерін шешу мен жеке тұлғаны қалыптастыру мақсатына бағытталған, ұйымдастырылған процесс;
В) мұғалім мен оқушының біріккен іс - әрекеті;
С) оқушыларды оқыту мен тәрбиелеу әрекеттерін қалыптастыруды ұйымдастыру;
Д) сабақ өтетін жер мен уақытын, оқушы құрамын анықтайтын ұйымдастырылған процесс;
*Е) табиғат пен қоғам жайында ғылымда жинақталған білім жүйесін жеке адамның меңгеруін және оны өмірде тиімді етіп қолдана білуін айтады.
144. Ғылыми педагогикалық зерттеу әдістерін анықта:
*А) табиғи эксперимент;
В) үлгі - өнеге;
С) рейтинг;
Д) қоғамдық пікір;
Е) проблемалық баяндау.
145. Оқу - тәрбие процесінің сандық және сапалық көрсеткішін анықтау:
А) тест;
В) педагогикалық озат тәжірибені модельдеу;
*С) математикалық - кибернетикалық әдіс;
Д) сұхбаттасу;
Е) бақылау.
146.Социометриялық әдіс:
А) табиғи, лабораториялық түрлері бар;
*В) алдын ала дайындалған жоспар бойынша ұйымдастырылады;
С) іс - қағаздарын оқып үйрену;
Д) ұжымдағы адамдардың бір - бірімен қарым - қатынас деңгейін анықтау;
Е) оқу - тәрбие жұмысының сандық - сапалық көрсеткіштері.
147.Іс - қағаздарын, күнделіктерін оқып - үйрену, талдау қандай әдіс::
А) эксперимент;
В) социометриялық әдіс;
С) сауалнама;
Д) байқау;
*Е) мектеп құжаттарын зерттеу.
148.Озат педагогикалық тәжірибені талдау және зерттеу әдісі:
А) нақты жағдайды есепке алып, педагогикалық процесті әдейі зерттейтін ғылыми тәжірибені;
В) оқушылардың жазба, бақылау және графикалық жұмыстары т. б. зерттеу;
С) мәліметтерді әңгіме әдісі арқылы толықтыру;
Д) құжаттармен терең жан - жақты танысу;
*Е) жаңашыл мұғалімдердің іс - тәжірибесімен танысу, насихаттау.
149.Сауалнаманың қандай түрлері бар:
А) лабораториялық;
В) табиғи;
*С) ашық, жабық;
Д) жасанды;
Е) ғылыми.
150. «Педагогика»термині қандай мағынаны білдіреді:
А) басқарушы;
*В) жетектеуші;
С) көмекші;
Д) мұғалім
; Е) үйретуші.
151.Педагогика ғылымының салалары:
А) психология, физиология, мектеп гигиенасы;
В) тәрбие теориясы, дидактика, мектептану;
С) педагогикалық психология, этика, эстетика;
*Д) мектепке дейінгі педагогика, емдік педагогика, арнайы педагогика, еңбектік түзету педагогикасы;
Е) педагогикалық шеберлік, археология, мәдениеттану.
152.Білім беру жүйесі дегеніміз:
*А) оқу - тәрбие мекемелерінің жиынтығы;
В) білім, іскерлік, дағдының көлемі;
С) белгілі мақсатқа жету жолы;
Д) арнайы ұйымдастырылған тәрбиелік іс - шаралар;
Е) оқу - тәрбие процесін басқару.
153.Орта, жоғары оқу орындары мен мектептен тыс мекемелер жүйесінде білім беру және тәрбие мақсатын жүзеге асыру процесін::
*А) тұтас педагогикалық процесс;
В) оқыту процесі;
С) оқу процесі;
Д) тәрбие процесі;
Е) даму процесі.
154.Заңдылық дегеніміз:
*А) педагогикалық процесс пен құбылыстардың арасындағы мәнді байланыс;
В) тәрбие процес інде басшылыққа алынатын ережелер мен талаптардың жиынтығы;
С) адамдық қасиеттер туралы теория;
Д) мақсат көзделінген процесс;
Е) мұғалімнің басшылығымен жүргізілетін жұмыс.
155.Тәрбие мен өзін - өзі тәрбиелеудің бірлігі::
А) тәрбиенің принципі;
*В) тұтас педагогикалық процестің заңдылығы;
С) тәрбие әдісі;
Д) тұтас педагогикалық процестің принциптері;
Е) тәрбие тәсілдері.
156. «Принцип»қандай мағынаны білдіреді:
А) үйретуші, мұғалім,
В) бастапқы, әдіс;
С) заңдылық, принцип;
Д) әдіс, тәсіл, құрал;
*Е) бастапқы, негізгі, қағида.
157.Оқыту мен тәрбие жұмыстарын белгілі мақсатпен ұйымдастыру мұғалім мен оқушылардың іс - әрекеттерінің үнемі жоспарлы түрде өтуіне игі әсер етеді:
*А) мақсаттылық принципі;
В) мектептің өмірмен байланыс принципі;
С) оқыту мен тәрбиенің ғылымилық принципі;
Д) түсініктілік принципі;
Е) жүйелілік пен бірізділік принципі.
158. Тұтас педагогикалық процестің компоненттерін көрсет:
*А) оқыту мен тәрбиенің мақсаты, мазмұны, формалары мен әдістері, нәтижесі;
В) оқыту процесі мен формалары;
С) оқыту принциптері мен заңдылықтары;
Д) білім берудің мазмұны мен білім беру жүйесі,
Е) оқыту диагностикасы.
159. «Дидактика»ұғымын алғаш ғылымға енгізген:
А) А. С. Макаренко;
В) Я. А. Каменский;
С) А. Дистерверг;
Д) К. Д. Ушинский;
*Е) Ратке
160. Уақыты да,қамту көлемі де шексіз ес түрі
А) нақты ес
В) қысқы мерзімді ес
С) бейнелі ес
Д) ұзақ мерзімді ес
*Е) қозғалысты ес
161.Жаратылыстанудан алғашқы шыққан оқулық авторы
В.Ф.Зуев
А.Я.Герд
Б.Е.Райков
Д.И.Кайгородов
Ш.А. Амонашвили
162.Оқушылардың білімін тексергендегі ең тиімді тәсіл
Тест қолдану
Тәжірибе жасату
Ауызша сұрау
Сөзжұмбақ
Кейс әдісі
163.Биология сабағында қолданылатын техникалық құралдар
Кодоскоп, эпиископ, микроскоп
Ылғалды препараттар
Микроскоп, нақпішін
Нақнұсқа
Шөпкеппе
164.Зертханалық жұмыстың түрлері
Жаппай өту, топқа бөліп өту
Жаппай өту
Топқа бөліп өту
Топсеруен
Практикалық сабақ
165. Түсіндіру әдісі қандай жағдайда қолданылады
Жаңа материал мазмұны таныс болмағанда
Жаңа материал мазмұны таныс болғанда
Оқушылардың өз білгендерінен қорытынды шығарғанда
Оқушылардың өз білгендерінен қорытынды шығармағанда
Тақырып мазмұнытолық ашылмағанда
166.А.Я.Герд жаратылыстану пәндерін қандай ретпен оқуды ұсынады
Өлі табиғат, өсімдіктер дүниесі, жануарлар дүниесі, адам, жер тарихы
Өсімдіктер, жануарлар дүниесі, жер тарихы, адам, өлі табиғат
Өлі табиғат, адам, жер тарихы, өсімдіктер дүниесі, жануарлар
Өлі табиғат, жер тарихы, адам
Өсімдіктер дүниесі, жануарлар дүниесі
167.1981 жылы биология бағдарламасына не енгізілді
Білім мен біліктілікке талаптар және пән аралық байланыс
Практикалық, зертханалық жұмыстар
Оқылатын материалды қысқарту
Курстың құрылымын өзгерту
Жаңа оқыту жүйесі
168.Практикалық әдістің түрлері
Эксперимент бақылау
Эксперимент
Бақылау
Көрнекілік
Зертханалық
169.Биологияны оқыту кезінде берілетін экологиялық тәрбие
Табиғатты қорғау
Эпипозитив жасату
Дидактикалық карточкаларды іріктеу
Кодопозитив жасату
Микропрепараттар жасау
170. Биология оқыту әдістемесі тарихын зерттеген ғалым
Б.Е.Райков
Б.Д.Комиссаров
Д.И.Зверев
И.И.Полянский
И.Я. Лернер
171.Ғалымдар өмірі, ғылымдағы ашқан жаңалықтар қандай әдіс арқылы оқытылады
Түсіндіру
Әңгіме
Бақылау
Эксперимент
Зертхана
172.Күнтізбе жоспарын жасау үшін қолданылатын материалдар
Бағдарлама, оқулық
Бағдарлама
Оқулық
Қосымша әдебиеттер
Ғылыми әдебиеттер
173. Су қоймасындағы бунақденелілер түрлерін зерттеу. Топсеруеннің
қандай түріне жатады.
Табиғатқа
Мұражайға
Ауылшаруашылық өндірісіне
Мал фермасына
Жас натуралисте станциясындағы жұмыс
174. Зоология оқыту әдістемесімен шұғылданған ғалым
Н.А.Рыков
Б.В.Всесвятский
В.М.Корсунская
Д.И.Зверев
Ш.А. Амонашвили
175.Биологияны оқыту әдістемесі қанша бөлімнен тұрады.
2
4
3
1
5
176.Лекция әдістеменің қандай бөліміне жатады
Жалпы пәндердің әдістемесі
Жеке пәндердің әдістемесі
Жеке және жалпы пәндердің әдістемесі
Тәнтану
Сыныптан тыс сабақ
177.Зертханалық сабақ әдістеменің қандай бөліміне жатады
Жеке пәндердің әдістемесі
Жалпы пәндердің әдістемесі
Жалпы және жеке пәндердің әдістемесі
Экологиялық лекция
Сыныптан тыс сабақ
178. Эволюциялық ілімді дамытқан-әдіскер
А.Я.Герд
Н.М.Верзилин
В.В.Половцов
К.Т.Ягодовский
Ш.А. Амонашвили
179. Жаңа сабақтың мазмұны оқушыларға азды-көпті таныс болған жағдайда
қолданылатын әдіс
Әңгіме
Лекция
Түсіндіру
Бақылау
Зертхана
180. Қосымша материалды көбірек пайдаланылатын әдіс
Лекция
Түсіндіру
Әңгіме
Эксперимент
Кейс әдісі
181. Оқушылардың белсенділігін арттыратын, ойлауын арттыратын қандай әдіс
Көрнекілік
Практикалық
Баяндау
Әңгіме
Кейс
182. Көрнекілік әдісінің түрлері
Тәжірибелерді, табиғи обьектілерді, бейнелеуші
Бейнелеуші құралдарды, тәжірибелерді
Тәжірбиелерді, табиғи обьектілерді көрсету
Тәжірибелерді көрсету
Зертханадағы зерттеулер
183. Оқушылардың есінде ұзақ сақталу үшін қолданылатын әдіс
Көрнекілік
Әңгіме
Лекция
Түсіндіру
Баяндау
184. Қайталау сабағында қайталауға қанша минут уақыт беріледі