Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы С1 Ұйымдастыру кезеңі: «Ашық микрофон»



Дата30.09.2024
өлшемі20,41 Kb.
#146200
түріСабақ
Байланысты:
Документ Microsoft Word





Бөлім:

10.1АМолекулалық биологияжәне биохимия

Педагогтің аты-жөні:

Карагулова Бибигул Бакытжановна

Күні:

30.09-02.10.2024ж

Сыныбы: 10 «Б», 10 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

РНҚ молекуласының құрылысы мен қызметтері. Матрицалық (ақпараттық) рибонуклеин қышқылы. Рибосомалық рибонуклеин қышқылы. Транспорттық рибонуклеин қышқылы.

Оқу мақсаты

10.4.1.8 - рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы мен қызметтерін ажырату;

Сабақтың мақсаты:

- рибонуклеин қышқылы типтерінің құрылысы ажырату;
- қызметтерін сипаттау

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
С1

Ұйымдастыру кезеңі:
«Ашық микрофон» әдісімен оқушыларға сұрақ қойып жауап аламын.
1. Нуклеин қышқылдарының қанша түрі бар? 2. РНҚ нуклеотидтерін атаңыздар? 3. РНҚ неше тізбекті? 4. РНҚ қандай түрлері болады? 5. РНҚ-ның ДНҚ-дан қандай айырмашылығы болады?

Баланы жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландырады. Құнды ой жинақтау, ойын ашық айтады.Сол арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтау.



ҚБ.Мұғалімнің мадақтауы


Сабақтың ортасы
С2

С3


Сабақтың соңы
С4



1-тапсырма (Жж),
«Семантикалық карта» әдісі Оқулықты пайдалана отырып, ДНҚ мен РНҚ-ның белгілерін салыстырмалы түрде, берілген кестедегі бос орындарға тиісті анықтамалармен толықтырып жазыңыз.



Белгі

ДНҚ

РНҚ

Көмірсу типі







Азотты негіздер







Молекулалар құрылымы







Жасушалары тұрған орны







Типтердің саны







Атқаратын қызметтері







Өздігінен көшірмелене алады









Тапсырма 2 тапсырма (Ж), «Кестедегі сәйкестендіру тапсырмаларын орындаңыздар.

РНҚ-ң типтері

Рибонуклеин қышқылдары қызметтері

а-РНҚ

Нәруыздың бастапқы құрылысы туралы ақпаратты тасымалдайды

т-РНҚ

Синтезделу орнына аминқышқылдарын кодтайды және тасымалдайды

р-РНҚ

Рибосоманы құрайды

Рефлексия. Сабақта болған үш әрекетті талқылау


І. Біз бүгін оқыдық
ІІ. Бізде жақсы іске асты
ІІІ. Бізде қиын болды
Үйге тапсырма: §9.Рибонуклеин қышқылдарының әртүрлі типтерінің құрылысы мен қызметі.

Оқушылар «Жазылған анықтамаларды салыстырып, ДНҚ мен РНҚ-ның белгілерін салыстыра отырып, сипаттайды.
(Т) Тапсырманы топта орындайды
Дескриптор
- ДНҚ-ның белгілерін жазады;
- РНҚ-ның белгілерін жазады;
-ДНҚ мен РНҚ белгілерін салыстырып, сипаттайды.

Тапсырманы топта орындайды.


Дескриптор:

  • рибонуклеин қышқылының типтері мен қызметтерін сәйкестендіреді.

  • І. Біз бүгін оқыдық

ІІ. Бізде жақсы іске асты
ІІІ. Бізде қиын болды

ҚБ.Жапондық бағалау



ҚБ.
Мұғалімнің бағалауы



Оқулық


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет