Сабақтың тақырыбы:
Тұқымқуалайтын және жүре пайда болған белгілер.
ОҚО Шымкент қаласы № 58 жалпы орта мектебінің биология пәнінің мұғалімі Абылаева Алия Орынбасарқызы Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар; Тұқым қуаламайтын өзгергіштік құбылысын сипаттайды;
Өзгергіштік типтері туралы ақпарат береді.
Оқушылардың басым бөлігі: Тұқым қуалайтын өзгергіштік пен тұқым қуаламайтын өзгергіштікке мысал келтіреді;
Кейбір оқушылар: Өзгергіштік типтерін талдайды;
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, мутацияның пайдалы әрі зиянды болатынына мысалдар келтіре алады
Оқу мақсаты 1. Адам ағзасындағы тұқымқуалайтын және тұқымқуаламайтын белгілерді зерттеу.
2. Белгілерді анықтаудағы гендердің ролін түсіндіру заңдылықтары.
Оқушылардың заман талаптарына сай білімдері мен біліктерін дамыту; өмірдің мәнін, дамуын, оның түрлі ұйымдасу деңгейлерінде көрініс табуын түсіну; өмірдің ең басты құндылық ретіндегі маңызын түсінетін жан-жақты дамыған тұлғаны дайындау. МАН 10 бет.
Сабақ барысында колданылатын белсенді әдіс тәсілдер
Сабақта қолданылатын әдіс тәсілдер білім берудің «дәстүрлі» әдістерімен салыстырғанда, оқыту кезінде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді (Hattie, 2011). МАН 15 бет.
саралау барысындағы тапсырмалар
Белгілер Жүре пайда
Мутаци-ялық
Модифика
Мутаци-ялық
Тұқым қуалайтын
Мутаци-ялық
Модифика
Мутаци-ялық
IV топқа- биологиялық диктант
Қажетті сөздер: ген, нәруыздар, майлар және көмірсулар, химиялық зат, 2 тізбектен, генетика
ДНҚ молекуласының бөлігі .....деп аталады.
Кез келген тірі жасуша құрамын........кіреді.
ДНҚ – кез келген тірі жасуша құрамында міндетті түрде болатын................................
ДНҚ-ның әрбір молекуласы қосылған және өрілген................................. тұрады.
Тұқым қуалайтын белгілерді зерттеумен ..................ғылымы айналысды
Венн диограммасы
Айырмашы-лығын табу
Сабақ барысында «баланың өзін еңбектендіріп, бірлестіріп, өз бетімен білім тапқандай қылса», «жұмыс істейтін материалдар даяр түрінде емес, балалар тәжірибе қылып, зерттеп, өз бетімен шешкендей, тұрмыс жұмбақ түрінде берілсе» оқудың анағұрлым тиімді болатынын естен шығармаған дұрыс.
(Ж. Аймауытұлы, 1929)
МАН 24 бет
Биологиялық диктант
Ой қозғау тапсырмасы
Бағалау стратегиялары:
Формптивті бағалау
Мадақтау сендвичтері
Кері байланыс жасау
Бағалау парақшалары
Кері байланысты қамтамасыз ету
Сыныптасын және өзін өзі бағалау
Сұрақтың тиімді қойылуы
Сыныптағы бағалау тек қана техникалық тәсіл емес. Мұғалімдер жазбаша немесе ауызша түрде баға қою арқылы бағалайды.
Александр 2001 МАН 41бет