Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3.А Сақтар Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары..
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 5.2.2.1.Археологиялық ескерткіштерді сипаттау.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталды?
Сабақ мақсаттары: Шілікті, Бесшатыр қорғандарын сипаттау. Археологиялық ескерткіштерді салыстырыу. Шлікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» екендігіне дәлелдеу. Барлығы: Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталатынын біледі, ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай сипаттайды. Көпшілігі: Шығыс Қазақстандағы ерте темір мәдениетінің басқа мәдениеттермен байланысын анықтайды Кейбіреуі: «Патша қорғандары» ерекшеліктері туралы әңгімелейді.
Бағалау критерийі: .Археологиялық ескерткіштерді сипаттайды. .Археологиялық ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай ажыратады.
Тілдік мақсаттар:
Айтылым: Археологиялық ескерткіштер туралы өз ойларын айтады, ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай талдап, кесте толтырады.
Негізгі сөздер мен тркестер: қорған, оба, меңгір, дромос, лақат.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:
1.Орталық Қазақстандағы археологиялық ескерткіштің өзіндік ерекшелігі болған қандай ескерткішті білеміз?
2.Солтүстік Қазақстан мен Орталық Қазақстанның ерте темір дәуірі мәдениетіндегі ұқсастықтарды неден көруге болады?
3.Бесшатыр қорымы Қазақстанның ..........
4.Бесшатыр қорымын зерттеу кезінде .........
Қүндылықтарға баулу: Еліміздің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, археологиялық ескерткіштер арқылы ұлттық құндылықтарымызға қамқорлық көрсету.
Пәнаралық байланыс: 5- сынып.Жаратылыстану-археологиялық ескерткіштердің таралу бағыттарын анықтайды. Қазақ тілі-тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу, тыңдау, жазу) көрініс табады.
Алдыңғы білім: Тарихи жәдігерлер туралы хабары бар.Сақтар туралы мәліметтер біледі.
Сабақ барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері: Ресурстар
Сабақтың басы:
Ұйымдастыру кезеңі
Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары»
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Өзі туралы кластер» тренинг «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)
Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады?
Бағалау:
Мадақтау арқылы.
Сабақтың ортасы:
Тапсырма Археологиялық ескерткіштерді салыстырыңыз.
2- Тапсырма Берел және Бесшатыр обаларынан табылған олжалардың негізінде ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттаңыз. Бағалау: Дайын жауап парағы.
3-тапсырма.Жеке жұмыс- «Атефактімен жұмыс» әдісі
Шарты:Суреттерге қарап «Археологиялық ескерткішке саяхат» атты әңгіме құрастыру. Бағалау: Смайлик арқылы.
Археологиялық ескерткіштерді салыстырыңыз.
Шілікті патша қорғандары Бесшатыр патша қорғандары
Қорғандар Шілікті патша қорғаны Бесшатыр патша қорғаны
Археологиялық ескерткіш Қазақстанның қай
аймағында орналасқан?
Археологиялық ескерткіштер қай ғасырға
жатады?
Археологиялық ескерткіш неше обадан тұрады?
Қорымдардан қандай заттар табылды?
Тапсырма
Берел және Бесшатыр обаларынан табылған олжалардың негізінде ежелгі тайпалардың
дүниетанымын сипаттаңыз.
Бесшатыр Шілікті Бесшатыр сағанасы бiрнеше бөлiктен тұрады: дәлiз (дромос), қабiр алдына кiрер ауыз және жерлеу бөлмесi. Бесшатыр обасындағы қабірден семсер – ақинақтар, қола ұшты жебелер, темiр пышақтар, шаш түйрегiштер, ақық моншақтар табылған. Шіліктідегі үлкен обада бiр ғана ер адам жерленген. Оны сом алтыннан құйылған қаптырма, әшекей түймешiктермен безендiрiлген киiмiмен жерлеген. Аса бiр қызықты олжа - алтын бесжұлдыздың табылуы. Оның тiнi алтын, жұлдызшалары көк лазурит тасынан жасалған, айналасы сүйекпен көмкерiлiп, ортасына томпақ мүйiз орнатқан. Ойыңызды түйіндеңіз Ойыңызды түйіндеңі