Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
10.2C Термодинамика негіздері
|
Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Каримова Н.Б.
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Айналмалы үдерістер және оның ПӘК-і. Карно циклі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.3.3.3 - идеал жылу қозғалтқышы үшін Карно циклін сипаттау;
10.3.3.4 жылу қозғалтқышының ПӘК-ң формуласын есептерді шығаруда қолдану;
|
Сабақ мақсаттары
|
Айналмалы үдерістер және оның ПӘК-і. Карно циклі туралы ұғым қалыптастыру және олардың физикалық табиғат-мағнасын ашып көрсету.
|
Бағалау критерийлері
|
- Карно циклін біледі;
- жылу қозғалтқышының ПӘК-ң формуласын есептерді шығаруда қолдана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілді оқыту мақсаты
Оқушылар орындай алады:
Пәндік лексика және терминология
Жылу қозғалтқышы, жылу электр станциясы, ішкі энергия,жылу,жұмыс
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
термодинамика
|
термодинамика
|
Тhermodynamics
|
Ішкі энергия
|
Внутренняя энергия
|
Internal Energy
|
Термодинамикадағы жұмыс
|
Работа в термодинамики
|
Work of thermodynamics
|
Жылу мөлшері
|
Количество теплоты
|
The amount of heat
|
Салқындатқыш
|
Охладитель
|
Air Condition
|
Қыздырғыш
|
нагреватель
|
heater
|
Адиабаталық процесс
|
процесс адиабаты
|
adiabatics process
|
ПӘК
|
КПД
|
efficiency
|
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері
Энергия... нәтижесінде ауыстырылады
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті үнемі есте сақтау; Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика пәнімен байланыс. Өлшеулер барысында өлшем бірліктермен жұмыс жасауда, қателіктерді есептеуде математикалық амалдар қолданылады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет желісі, интерактивті тақта, GLX және Pasco электронды құралдары, физикалық құралдар.
|
Бастапқы білім
|
8сынып: жылу мөлшері, меншікті жылусыйымдылық, газ жұмысы, пайдалы әсер коэффициенті.
10-сынып: температуралық шкалалар, газ заңдары, молекула- кинетикалық теория.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 мин
|
Ұйымдастыру:
Сәлемдесу. Сабақ барысымен таныстыру, сабақтағы бағалау жүйесімен таныстыру. C әрпіне басталатын тілек тілейміз.
|
|
10 мин
10 мин
5 мин
10 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру және жалпы қысқаша қайталау, алдыңғы білімдерін бекіту.
Ж аңа материалды түсіндіру- оқушылардың оқу процесіне активті қатысуы арқылы өткізіледі және төмендегідей реттілікте жүргізіледі.
Мұғалім жұмыс істеу және қыздыру кезінде энергияны берудің айырмашылығының бар екендігіне назар аударуы тиіс.
Осы ПӘК –ті шектейтін термодинамиканың 2-ші заңы енгізілетін контекст. Бірінші заңнан ерекше 2-ші заңның қайтымсыз процестерден тұратынын, табиғи жағдайларды сипаттайтыны көрсетіледі, мысалы, тығыздығы жоғары отын біртіңдеп төмен сұрыпты жылу түріне айналады. шашырайды. Ол реттіліктен ретсіздікке ауысуға байланысты болуы мүмкін.
Мұны термодинамиканың 2-ші заңы сипаттайды және оны төмендегідей түрлерде тұжырымдап беруге болады:
1. Сыртқы ортада ешқандай өзгеріс болмаған жағдайда ешқашан салқын денеден ыстық денеге жылу берілмейді.
2. Дененің ішкі энергиясының есебінен шексіз жұмыс атқару мүмкін емес.
Яғни, бұл формуланың шын өмірде практикалық қолданысы мүмкін емес.
( 3. Кез-келген процестерде жүйенің энтропиясы кемімейді.
Энтропия термодинамикалық жүйенің күйін анықтайтын шаманың бірі болып табылады. Энтропия зат молекулаларының қозғалысының тәртіпсіздігінің мөлшері болып табылады.)
Қорытынды:
|