Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
10.3В тұрақты ток тізбектері
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Өткізгіштерді аралас жалғау.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану.
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар орындай алады:
- өткізгіштерді аралас жалғауға зерттеу жүргізеді;
- сапалық тапсырмалар арқылы заңдылықтарды тексереді;
-заңдылықтарды есептер шығаруда қолданады;
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа сабақ
|
Жетістік критерийлері:
Білу
Түсіну
Қолдану
Анализ
Синтез
Бағалау
|
өткізгіштерді аралас жалғауды біледі;
аралас жалғау кезінде амперметр мен вольтметрлерді дұрыс жалғауды түсінеді;
кедергілердің формуласын есеп шығаруда қолданады;
өткізгіштердің аралас жалғаулары берілген түрлі сызбалар бойынша тізбек құрастырады;
ток күші мен кернеудің мәндерін тізбектің әр бөлігі үшін және жалпы тізбек үшін өлшейді;
есептеулерді қателіксіз дұрыс орындайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика және терминология:
Ток күші
|
amperage
|
Кернеу
|
voltage
|
Амперметр
|
ampermeter
|
Вольтметр
|
voltmeter
|
Тізбектей жалғану
|
series connection
|
Параллель жалғану
|
parallel connection
|
Электрлік кедергі
|
Resistor
|
Өткізгіштіӊ меншікті кедергісі
|
Conductor resistivity
|
Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:
Өткізгіштер тізбектей жалғанса, онда тізбектіӊ жалпы кедергісі тізбектегі өткізгіштердіӊ кедергілерініӊ қосындысына теӊ.
Өткізгіштер параллель жалғанса, онда тізбектіӊ жалпы кедергісініӊ кері шамасы тізбектегі кедергілердіӊ кері шамаларыныӊ қосындысына теӊ.
|
Құндылықтарды дарыту
|
- зерттеу дағдыларын қалыптастыру және логикалық ойлауды дамыту;
- топта жұмыс істей білуге, сынды құрметпен және байсалды қабылдау дағдыларды дамыту.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
BilimLand ресурстарынан «Техникадағы тізбектей және параллель жалғау», сабақ презентация.
|
Бастапқы білім
|
Ток күші мен кернеудің анықтамалары мен формуласы; толық тізбек үшін Ом заңы;
өткізгіштердің параллель және тізбектей жалғануы.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
4 мин
10 мин
Сабақтың ортасы
15 мин
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
І. Мағынаны тану. Бейнекөрсетілім «Өткізгіштердің жалғануы».
Мақсаты: сабақтың тақырыбын анықтау.
Мұғалім әрекеті: Bilim Land сайтынан бейнекөрсетілімді көрсетеді.
Оқушы әрекеті:Бейнекөрсетілімді қарап, сабақтың тақырыбын өздері анықтайды.
ІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. (Т=мұғалімнің түсіндірмесі)
Тақырыбы: Өткізгіштерді аралас жалғау.
Мақсаты:
өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу;
аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану.
ІІІ. Тапсырма .
Мақсаты: бастапқы білімдерін тексеру, жаңа тақырыпты түсіндіру.
Мұғалім әрекеті: тақтадан тапсырмалар көрсетеді, дұрыс нұсқасы арқылы тексереді.
Оқушылар әрекеті: тақтадан тапсырмаларды орындайды, заңды тұжырымдайды, кестені жұппен тексереді.
Тізбектей жалғау дегеніміз не? (Егер бірінші өткізгіштің соңы екінші өткізгіштің басымен, екіншінің соңы үшіншінің басымен жалғанса, онда мұндай қосуды тізбектей жалғау деп атайды.)
Пареллель жалғау дегеніміз не?
Оқушылар тақтадан схема арқылы тапсырмалар орындайды.
Ом заңын тұжырымдаңыз.
Кестені толтыру. Интерактивті тақтада оқушылар қаламмен кестені толтырады.
Шамалар
|
Тізбектей
|
Параллель
|
Ток күші
|
|
|
Кернеу
|
|
|
Кедергі
|
|
|
Бағалау критерийі:
Ток күшінің формуласын дұрыс жазады.
Кернеудің формуласын дұрыс жазады.
Жалпы кедергінің формуласын дұрыс жазады.
Есептер шығару. Топтық жұмыс.
Мақсаты: өткізгіштерді аралас жалғауды зерттеу, Ом заңын қолдану.
Мұғалім әрекеті: Оқушыларға аралас жалғау кезінде кедергілерді анықтай тапсырмаларын үлестіреді. Оқушыларды топқа бөледі.
Оқушылар әрекеті: Тапсырмаларды флипчартта орындайды, қорғайды.
Тапсырма. Қосымша 2.
V. Алған білімдерін бекіту. Деңгейлік есептер шығару. W = толық сыныппен жұмыс жасау
Мақсаты: аралас жалғанған өткізгіштерден тұратын тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдану.
Мұғалім әрекеті: оқушылармен схема арқылы есептер шығару.
Оқушы әрекеті: Тақтада схема бойынша есептер шығарады. Аралас жалғанған өткізгіштер үшін Ом заңын қолданады. Схема бойынша талдау жұмыстарын жүргізеді.
В деңгей Қосымша 2.
Кері байланыс: оқушы –мұғалім.
|
https://bilimland.kz/ru#lesson=10803
Презентация
Қосымша 1.
С.Тұяқбаев,Ш.Тынтаева,Ж.Бақынов «Физика есептер жинағы-10»
|
Сабақтың соңы
3
мин
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Үйге тапсырма: § 9.4.
Е.Ж.- № 789, 790, 791
(115-116бет)
= қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес
|
П.Рымкевич «Физика есептерінің жинағы»
9-11сынып арналған ;
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|