Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Микробиология
Пәні: Биология
|
Мектеп: Абай атындағы орта мектеп
Мұғалімніңаты-жөні:
Жүгінісова Жансая Қайырханқызы
|
Күні:
|
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Вирустар.Жасушасыз құрылым иелері вирустардың құрылыс ерекшеліктері
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.4.3.4-вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлықоқушыүшін
вирустар тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін білу
|
Оқушылардың көпшілігі үшін
вирустардың құрылысының формасының ерекшеліктерін сипаттау
|
2. Кейбір оқушылар үшін
В вирустар ауру қоздырғыштары екендігі жолдарын анықтау
|
Бағалау
критерийлері
|
1. Вирустар тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін біледі
2.2. Вирустардың құрылысының формасының ерекшеліктерін сипаттайды
3.
3.3. Вирустар ауру қоздырғыштары екендігі жолдарын анықтайды
|
Тілдік мақсат
|
Пән лексикасы және терминология:
ДНҚ,РНҚ,капсид,бактериофаг,тұмау,аусыл,полимелит
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Вирустар тек қана нуклеин қышқылдарының бір ғана түрі.........(ДНҚ) немесе.....(РНҚ )және белокты қабықша ........тен ( капсид) тұрады.
Бактерия жасушасына енетін вирус .........(бактериофаг).
Вирус қоздыратын ауру түрлері: ....,.....,...., (тұмау,аусыл, полимелит)
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» стратегиясы: «Дені саудың-жаны сау»-деген ұранды басшылыққа ала отырып,салауатты өмір салтын ұстану арқылы жалпы адамзаттық құндылықтарға баулу.Вирустық аурулардың алдын- алу шараларын меңгерту.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Медицина-вирустық аурулардың алдын алу шаралары
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
7.4.3.3 - антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуы .
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурсы
|
Сабақтың басы
5 минут
|
1.Психологиялық тренинг.«Аптека» ойыны. Оқушылар дәріханадан антисептиктер,анибитоктерді,залалсыдандыратын өнімдерді таңдай отырып, өткен тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
«Бас бармақ»әдісі арқылы бағаланады.
2.Топқа бөлу. Таңдаған дәрі дәрмектері:антисептиктер,анибитоктерді,залалсыдан-
дыратын өнімдерді тақырыбында 3 топқа бөлінеді
|
|
Сабақтың ортасы
3 минут
7 минут
5 минут
10 минут
8 минут
|
1.Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Суреттер сөйлейді» әдісі пайдаланылады. Оқушылар суреттерге қарап тақырыпты болжайды,ашады.
2. «Симпозиум» әдісі
(Тж)Мәтінмен жұмыс жасай отырып,шағын баяндама жасайды.Сынып оқушыларының сұрақтарына жауап бере отырып,пікірталас ұйымдастырады.
І-топ. Вирустардың құрылымы.
ІІ-топ. Вирустардың тіршілік әрекеті.
ІІІ-топ.Вирустық ауруларды жұғу және таралу жолдары.
3. (Ж)«Жұмбақ сөздер» әдісін пайдалана отырып, тақырыпқа қатысты дайындалған термин сөздер бір оқушыға беріледі,оны оқушы барлық сыныпқа көрсетеді. Оқуышлар оны табады,анықтамасын жазады.
Термин сөздер: вирустар,қабықша,бактериофаг, НҚ
4.Тексеру.Қалыптастырушы бағалау. Жазбаша жұмыс орындалады.
Тапсырма-1.Берілген тұжырымдамалардың ішінен тек вирустарға тәнін таңдаңыз
A Мөлшері ең кіші
B Ядросыз ағзалар
C Қоршаған ортада тіршілік қасиетін көрсетпейді
D Көбеюге қабілетсіз
E Қоректенеді
F Өсуге қабілетті
G Энергия өндірмейді
Тапсырма-2. Бактериофаг әсерін түсіндіріңіз
Тапсырма-3. Берілген ауру түрлерін талдай отырып,дұрыс жауабымен сәйкестендір.
Ағзалар
|
Вирустық аурулар
|
Өсімдікте
|
А. Құтырма
Б.Темекі теңбілі
В.Шешек
Г.Аусыл
Д.Қызылша теңбілі
Е.Энцефалит
Ё.Мақта жапырақтарының ширатылуы
Ж.Полиомелит
|
|
Жануарда
|
|
Адамда
|
|
Дескриптор
Вирустарға тән тұжырымдарды анықтай біледі;
Бактериофагтың жасушаға әсерін түсіндіреді;
Вирустық аурулардың сәйкестігін дұрыс таба алады.
5. « Миыңның суретін сал» әдісі.Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да,оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.
|
http://www.
smk.edu.kz
А.Р.СОЛОВЬЕВАБ.Т.ИБРАИМОВ Ж.Ә. АЛИНА
Биология
7-сынып
Қалыптасты-рушы бағалауға арналған жиынтық тапсырмалар
|
Соңы
5 минут
2 минут
|
Кері байланыс. Сабақтын нәтижесін, берілген смайликтерді белгілеп, өзінің түсінген деңгейін көрсетеді
Түсіндім
|
жақсы
|
орташа
|
нашар
|
Вирустардың жасушасыз тіршілік иелеріне жататынды-ғын түсіндіре білемін
|
|
|
|
Вирустардың құрылысы мен құрамын ,ерекшеліктерін сипаттай аламын
|
|
|
|
Вирустар ауру қоздырғыштары
екендігін білемін,вирустық
аурулардың алдын-алу
шараларын атай аламын
|
|
|
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
|
Кері
байланыс
парағы
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Пәнаралықбайланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
1.Барлығы
Вирустар тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін біледі
2. 2.Көпшілігі
Вирустардың құрылысының формасының ерекшеліктерін сипаттайды
3.3.Кейбірі
Вирустар ауру қоздырғыштары екендігі жолдарын анықтайды
|
Вирустарға тән тұжырымдарды анықтай білді;
Бактериофагтың жасушаға әсерін түсіндірді;
Вирустық аурулардың сәйкестігін дұрыс таба алды.
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелеріне кіріспе нұсқаулық
Көз гимнастикасы
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
|