Сабақтың тақырыбы § 15



бет1/3
Дата03.12.2023
өлшемі285,74 Kb.
#132975
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
Сабақ жоспары Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу . 8сынып







Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
8.2Е Микробиология және биотехнология



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Доскалиева Г.И

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

§15.Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.3.1 қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар мен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау

Сабақтың мақсаты

  1. Жұқпаның жұғу жолдарын білу;

  2. Жұқпалы аурулардың себептерін, белгілері мен қоздырушыларын анықтау;

  3. Жұқпа қоздырушылары туралы ақпарат аурудың алдын-алу үшін маңызды екенін дәлелдеу.

Бағалау критерийі

  1. Жұқпаның жұғу жолдарын біледі;

  2. Жұқпалы аурулардың себептерін, белгілері мен қоздырушыларын анықтайды;

  3. Жұқпа қоздырушылары туралы ақпарат аурудың алдын-алу үшін маңызды екенін тұжырымдайды.

Тілдік мақсаттар



Пәндік лексика мен терминология:
жұқпалы аурулар, қоздырушылар, амеба дизентериясы, фитофтороз, тырысқақ (холера), күл (дифтерия), лейшманиоз, герпес
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Жұқпалы ауру қоздырушыларын атаңдар?
Қоздырушылар қандай жұқпалар туғызады?
Тырысқақ (холера) аруының қоздырушысы?

Құндылықтарға баулу


Ұжымда жұмыс істей алу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір-бірін сыйластыққа үйрету



Пәнаралық байланыс



Қазақ тілі мен әдебиеті, эссе жазу жұмысы қарастырылады.

Алдыңғы білім



7.4.3.3 - антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы
12 минут

Ұйымдастыру бөлімі: Сәлемдесу. «Шаттық шенбері» арқылы бір- біріне тілек айтып,сыныпта психологиялық ахуал тудырады.
Топқа бөлу: оқушыларды қоздырушылардың суреттері бойынша 3 топқа бөлу.

Дескриптор:


- Суреттер арқылы топқа бөлінеді;
- Суреттерді қатыстыра отырып, сабақтың тақырыбын ашады.

Жаңа сабаққа көшу: Тақтаға тақырыпқа байланысты суреттерді көрсете отырып оқушылар сабақтың тақырыбын тауып алады.



Бейне-ролик. «Жұқпалы аурулар»



  1. Жұқпалы аурулар қалай пайда болады?

  2. Қоздырғыштарға қандай ағзалар жатады?

  3. Иммунитет дегінміз не?

Дескриптор:
- Жұқпалы ауру туралы түсінік алады;
- Қоздырғыш ағзалар туралы түсінік алады;
- Иммунитет туралы біледі.

Презентация

Қима суреттер


А-4 форматтағы суреттер
Бейне-ролик

Сабақтың ортасы
20 минут

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар оқулық мазмүнындағы мәтінді окып талдау
1 – тапсырма Топтық жұмыс.
І топ: Жұқпалы аурулардың пайда болу себептері («Екі бұрыс, бір дұрыс» әдісі)
ІІ топ: Ауру туғызатын қоздырғыштар («Сөзжұмбақ» құрау)
ІІІ топ: Жұқпалы аурулардың белгілері мен алдын-алу шаралары («РАФТ» әдісі)
Дескриптор:

  • Жұқпалы аурулардың пайда болу себептерін атайды;

  • Ауру туғызатын қоздырғыштарды сипаттайды;

  • Жұқпалы аурулардың белгілері мен алдын-алу шараларын түсіндіреді.

ҚБ: от шашу
2 – тапсырма. (3 мин)
Сәйкестендіріңіз (жеке жұмыс)
Қарапайымдар туындататын аурулар:_____________________________________ Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:___________________________________
Бактериялар туындататын аурулар:________________________________________
Вирустар қоздыратын: ___________________________________________________
А. Қантышқақ В.Фитофтороз С. Оба D.Күл E. Лейшмания F. Герпес
Дескриптор: - қарапайымдар, саңырауқұлақтар, вирустар және бактериялар арқылы таралатын ауруларды ажыратады;
ҚБ: Алып ағаш
3-тапсырма. (5 мин)
Кестені толтырыңыз (жұптық жұмыс)




Иесі

Зақымдайтын орны

Келтіретін зияны

Таратушысы

Лейшмания













Қантышқақ (дизентерия амебасы)













Трипоносома













Дескриптор:
- лейшмания ауруының таратушысын, зақымдайтын бөлігін сипаттайды;
- қантышқақ ауруының таралуы мен зақымдайтын жерін сипаттайды;
- трипоносома ауруының таралуы мен зақымдайтын бөлігін сипаттайды;
ҚБ: қол көтереді, орындарынан тұрады, қол шапалақтайды.

4-тапсырма. «5 сөйлемді эссе» (2 мин)


Саңырауқұлақтар және вирустар арқылы таралатын аурулардың кем дегенде 2 алдын алу шараларын кіріктіріңіз.
Дескритор: - саңырауқұлақтар мен вирустар арқылы таралатын аурулардың алдын алу шараларын түсіндіреді.
ҚБ: Бас бармақ

Оқулық
8-сынып «Атамұра» 2018 жыл.

Интербелсенді тақта


Үлестірмелі парақшалар

Флипчарт, түрлі-түсті маркерлер

Жұмыс дәптері



Сабақтың соңы
8 минут

«Еркін микрофон» (4 мин)
Оқушылар кезекпен орындарынан тұрып, бүгіні сабақтан не білгенін тез-тез айтып шығады.
Дескриптор: - Жұқпалы аурулар туралы ойларын тұжырымдайды.
Кері байланыс.(4 мин)

Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

Қызықты болды

Жұмыс жасадым

Материалды түсіндім

Іш пыстырды

Демалдым

Білгенімнен артық білдім

бәрібір

Басқаларға көмектестім

Түсінбедім



Үлестірмелі парақ



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет