Сабақтың тақырыбы: №23 сабақ. 10, 100, 1000 сандарына көбейту және бөлу



Дата15.11.2023
өлшемі173,86 Kb.
#123809
түріСабақ



Пәні:

Математика

Бөлім:

Бір таңбалы санға көбейту және бөлу.

Педагогтің аты-жөні:

Есен Элнура

Күні:




Сынып:

4 сынып




Сабақтың тақырыбы:

23 сабақ. 10, 100, 1000 сандарына көбейту және бөлу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.6 - 10, 100, 1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:10,100,1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлуді білетін болады.
Көптеген оқушылар:10,100,1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлуді түсіндіріп бере алады.
Кейбір оқушылар:Өмірден,көптаңбалы сандарды 10-ға,100-ге,1000-ға қалдықпен бөлу ережесін қолданып есептер шығара алады.

Бағалау критерийлері:

Ондық бөлшектерді 10-ға,100-ге,1000-ға көбейтуді орындай отырып,
көбейту және бөлу ережелерін қолдана алады.

Құндылықтар

Талап: Ізденімпаз, жасампаз тұлға
Дұрыс қарым-қатынас орната білу



Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Акт қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар

Тілдік мақсат

Ондық бөлшектерді көбейту және бөлу ережелерін неліктен білу керек?

Пәндік терминология және тірек сөздер

Бөлінгіш,бөлгіш,көбейтінді,көбейгіш,цифр,купюра

Бастапқы білім

10-ға,100-ге көбейту және бөлу



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут

Сабақтың ортасы
24 минут

Сабақты қорыту
6минут

Кері байланыс


5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту


Оқу құралдарын түгелдеу
Өткенді пысықтау
Үй тапсырмасы
10-тапсырма
Ойлан және жауап бер.
Көрсетілген санға қалдықсыз бөліне¬тіндей етіп бос орынға цифрлар жаз. Жазыл¬ған сандардың ішінде 10-ға бөлінетіндері бар ма?
2-ге бөлінеді
78 6 599 845 101
5-ке бөлінеді
52 2 7 412 69 258 52
Жауабы:
2-ге: 780,65992,8454,1010
5-ке: 520,275,412690,258520


Тақырыпты ашу
1- тапсырма Есептеулерді қара
Жаңа ұғым.
.

Жаңа тақырып
2а тапсырма
10000000-ға, 100 000000-ға көбейту және бөлу кестесін құрастыр.
Ж:Бұл сандарға көбейту мен бөлу тура жоғарыдағы ережедей болады. Нөлмен аяқталатын сандардың ережелері ұқсас.
2ә тапсырма Есепте және тексер

18*1000=18000


41*100000=4100000
48000/1000=48
8000000/10000=800
700000/10000=70
3000000/1000000=3
ЕБҚ
3 тапсырма Есепте.
Есептеуді қалай орындайтыныңды түсіндір.
9 ∙ 8 000 = 72000
7 ∙ 90 000 = 630000
45 000 : 50 = 900
45 000 : 500 = 90
32 000 : 400 = 80
32 000 : 4 000 = 8
Зерттеушілік тапсырма
4-тапсырма
Жауабы: Серік кішкентай жәшіктерді тасиды,Арман үлкенін тасиды.Сонда Арман мен Серік 6 минутта қоймадағы барлық жәшіктерді тасиды.

ЕҚБ
5-тапсырма


а.40000/4=60000
ә.Бөлінгішті 100есе кемітсе,бөліндінің мәні 100 есеге кемиді.1000 есе кемітсе 1000 есе кемиді.
б.Бөлінгішті кемітсек бөліндінің мәні кемиді
в.Досыңа тапсырма. Бөлінгішті бөлген кезде бөліндінің мәні қалай өзгереді?
6 тапсырма
120т=1200кг
32кг50г=32050кг
10см=100мм
610кг=6100г
ФС тапсырмасы
7-ТАПСЫРМА
1-күні-158кг
2-күні-148кг
3-күні-168кг
4-күні-?кг
1+2=3+4
158+148=306
306-168=138
Жауабы : 4-күні 138 кг картоп жинады
Шығармашылық тапсырма
8-тапсырма
3528 5687 47831 43905
+5879 + 2222 +58 379 + 13379
9407 7909 106210 57284

Үй тапсырмасы


9-тапсырма
324200:100=3242
24*10 000=240000
3320000:1000=3320
123300*100=123330000
2321*3=6963
3212*3=9636


Сабаққа дайындық жасайды


Үй тапсырмасын тексертеді


Ережемен жұмыс істейді
Ереже құрастырады
Есептеп, тексереді

Өрнекті оқиды, амалдарды орындайды


Тапсырманы ауызша орындайды
Тапсырманы орындайды

Бөліндінің өзгеруі туралы айтады


Есептерді шығарады
Бос орындарға цифрлар жазып, амалдарды орындайды
Үй тапсырмасын алады

Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру



Дескриптор:
2-ге,5-ке бөлінетін сандарды табады-1б

Дескриптор:


Есептеуді біледі;
Ережемен жұмыс істейді;
Сұрақтарға дұрыс жауап берді

Дескриптор:


Есептеуді біледі-1б
Амалдарды орындайды-1б

Дескриптор:


Есептей алады,бөлуді меңгерген-1б
Амалдарды дұрыс орындайды-1б
Дескрипторы:
Өрнекті дұрыс оқиды-1б
Есептеуді-1б
Дескриптор:
Бөліндінің мәнін табуды біледі-1б
Тапсырма дайындай алады-1б

ҚБ:
Жақсы жұмыс орындадың!


Дескриптор:


Өлшем бірліктерін біледі-1б
Шамаларды айналдыра алды-1б
Дескриптор:
Есептің мағынасын түсінеді-1б
Шешуін тапты-1б
Дескриптор:
Бос орындарға цифрлар жазды-1б
Осыған ұқсас тапсырма құрастырды-1б
Дескриптор:
Есептеу жүргізді-1б
Дұрыстығын тексерді-1б

«Ұстазға хат» әдісі



суреттер

Оқулық

Суреттер
Кесте
оқулық
оқулық

оқулық

Оқулық

Өлшем бірліктері жазылған плакат


Оқулық

Оқулық


Кері байланыс парағы


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет