Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев ұлы ойшыл. Зерттеу сұрағы: Неліктен Абай Құнанбайұлын «Хәкім Абай» деп атады?



Дата16.05.2023
өлшемі92,47 Kb.
#93814
түріСабақ
Байланысты:
Абай Құнанбаев-ұлы ойшыл




Білім беру ұйымының атауы

№54 орта мектебі

Пәні:

Жаңа замандағы Қазақстан тарихы

Бөлім:

7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті



Педагогтің аты-жөні:

Маманова Ш.Т.

Күні:

10.05-12.05.2023

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбаев – ұлы ойшыл.
Зерттеу сұрағы: Неліктен Абай Құнанбайұлын «Хәкім Абай» деп атады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.2 Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға беру

Сабақтың мақсаты

Абай Құнанбаевтың ақын, ойшыл, қоғам қайраткері ретіндегі қызметіне баға беру

Құндылықтарға баулу

Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну
- патриотизм
- ұлттық сана-сезім
- тәуелсіздік
- ар-ождан бостандығы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдасты
ру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру





Миға шабуыл” әдісі
Мына ақындардың ішнен мына өлен шумақтары кімнің өлені?
Қайрат пен ақыл жол табар
Қашқанға да, қуғанға.
Әділет, шапқат кімде бар,
Сол жарасар туғанға.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Мұғалім презентациясы

Жаңа білім

1-тапсырма Хәкім Абайдың» шығармаларының құндылығын талдайды.
Абай – ұлы ақын әрі ойшыл, Абай және халық ағарту ісі тақырыпшасын «7W» тәсіліне салу.
1.Неліктен Абай «хәкім» атанды?
2.Неліктен Абай бес нәрсеге асық бол, бес нәрседен қашық бол дейді?
3.Неліктен Абай өз шығармаларын жинақтамаған?
4.Ақын өз өлеңдерінде неліктен сараң байларды өлтіре сынады?
5.Неліктен Абай халықты ғылыммен айналысуға үндеді?
6.Неліктен Абай мектептерді көп салуды жақтады?
7.Кедейшіліктен құтылудың тәсілі егіншілікпен айналысу деп ақын неліктен айтқан?
«Серпілген сауал» тәсілі
Оқушылардың тақырыпты түсіну, талқылау дағдысы бағаланады. Оқушылар біріне-бірі сауал «лақтырады».
- Пікіріне қосыласыз ба?
- Жауапты қалай толықтыруға болады?
- Пікірді 1 сөзбен қалай тұжырымдайсыз?
2-тапсырма
«Блум текшесі» тәсілі арқылы Абайдың аудармашылық қызметін, оның Қазақстан тарихында алатын орнын бағалаңыз.
Текшенің 6 қырында орналасқан тапсырмалар 

неліктен

атаңыз

түсіндіріңіз

ұсынысыңыз

ойлап табыңыз

бөлісіңіз 





































Патша үкіметі неліктен Абайды аңдыған?
Абайдың М.Ю.Лермонтовтан аударған өлеңдерін атаңыз.
Ақынның қазақ қоғамына қосқан үлесін түсіндіріңіз.
Адам болу үшін сіз қандай қағиданы ұсынасыз?
Кедейшіліктен құтылудың жолын ойлап табыңыз.
Ақын өлеңдеріндегі құндылықтардың қайсысы қазір жеткіліксіз, ойыңызбен бөлісіңіз.

Дескриптор:
1.Абайдың «хәкім» атануының себебін анықтайды.
2.Абайдың қашық және асық бол деген бес нәрсенің себебін анықтайды.
3.Абай шығармаларының жинақталмау себебін анықтайды.
4.Ақынның өз өлеңдерінде сараң байларды өлтіре сынауының себебін анықтайды.
5.Абай халықты ғылыммен айналысуға үндеу себебін анықтайды.
6.Абайдың мектептерді көп салынуының жақтау себебін анықтайды.
7.Кедейшіліктен құтылудың тәсілі егіншілікпен айналысу деп ақынның айту себебін анықтайды.



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Абайдың еңбектері.

Абай Құнанбаев (өмірбаяны,


еңбектері)
http://abai-inst.kz/

http://www.abay.nabrk.kz/index.php?page=content&id=76


http://www.zharar.com/kz/biography/1289-abay.html


Абай шығармалары


http://abai-inst.kz/?cat=3



Бекіту

Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
ПТМС формуласы бойынша эссе жазу
«Не себепті Абайды Хакім Абай деп атаған?»

  • Позиция (мен солай санаймын, ) 


  • Түсіндіру (....себебі, ) 


  • Мысал (мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....) 


Салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын....) 

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Кері байланыс

Не білдім?


Не көрдім?
Не түсіндім?
Нені жетілдіруім керек?



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет