4-бөлім. ГЕОЭКОНОМИКА
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Аймақтағы елдерге экономикалық және геоэкономикалық дамудың әсері.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.4.1.4 Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуында географиялық кеңістіктің рөлін анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады: Елдер мен аймақтардың экономикалық дамуын біледі
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Географиялық кеңістіктің Қазақстанның экономикалық дамуындағы рөлін өз көзқарасымен түсіндіреді.
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Елдермен аймақтардың экономикалық дамуында географиялық кеңістіктің ерекшеліктерін талдайды,салыстырады.
|
Бағалау критерийі
|
Елдердің экономикалық дамуын біледі;
Қазақстанның экономикалық дамудағы рөлін анықтайды;
Ерекшеліктерін талдайды,салыстырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Экономикалық география, Геоэкономика
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық сана сезімі, рухы, белсенділігі жоғары, бәсекеге қабілетті елін суйетін тұлға тәрбиелеу.
|
Ойлау дағдылары
|
Білу,түсіну,қолдану.
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін анықтайды.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Көрші»
Мақсаты:Бір-біріне жылылық сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан құшақта,
Көршіңді сол жақтан құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,
Бүгінгі сабақ барысы,
Біз үлкен отбасы.
« Пазл» әдісі
Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар мен жауаптары жазылған Пазл таратылады, олар дұрыс жауапты тауып, құрайды. Дұрыс берілген жауаптар бойынша топқа бөлінеді
1 Топ «Экономика» тобы
2 Топ «Геоэкономика» тобы
3 Топ «Экология» тобы
«Миға шабуыл» әдісі
Оқушыларға «Геэкономика мен экономиканың рөлдері» бойынша түсірілген бейнефильмнен үзінді көрсетіледі.
Үзінді сіздерге не үшін көрсетілді?
Бул жерде не түсіндініздер?
Көрсетілген бейнефильмге қандай ой қосасын?
Бүгінгі таұырып қандай болуы мүмкін?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?
Жетелеуші сұрақтар беру арқылы сабақтың тақырыбы ашылып, мақсаты түсіндіріледі.
|
Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды.
10-сынып «география» кітабы
Қима қағаздар, видео тыңдалым
https://www.youtube.com/watch?v=NNSNVCbpncE&t=299s
|
Сабақтың ортасы
20 минут
|
Оқушылардың алдарына «Аймақтағы елдерге экономикалық және геоэкономикалық дамудың әсері» туралы мәтін беріледі.
Геэкономика және Экономика гр. Οικονομία — үй шаруашылығын жүргізу өнері) — материалдық игіліктерді өндіру, айырбастау, бөлу және тұтыну үрдісі кезінде адамдар арасында пайда болатын өндірістік қатынастар.
Экономикалық қатынастар өзге қоғамдық қатынастарды айқындайды, олардың негізі болып табылады. Тауар өндірушілердің қызметтерін үйлестіру әдістерінің жиынтығы экономикалық жүйені құрайды. Экономикалық жүйе қарастырылып отырған қоғамда қалыптасқан шаруашылық тетіктерін, заңдарды, экономикалық институттарды, меншіктік қатынастарды біріктіреді. Экономикалық жүйе өзінің басты мақсаты ретінде — қандай тауар өндіріп, қызметтің қай түрін көрсету керектігін; қандай технологияны пайдаланып, қалай өндіруді, кім үшін өндіріп, кімге қызмет көрсету қажет деген мәселелерді шешеді. Бұл мәселелерді шешу әдістеріне байланысты экономикалық жүйелер: дәстүрлі, командалық және нарықтық болып жіктеледі.
1-тапсырма
жұптық жұмыспен «Веер» әдісі арқылы талқылайды.
Оқушыларға Еліміздегі экономикасы бойынша үзінділер беріледі.
«Веер» әдісі Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша талқылап, жауап жазып тапсырады.
Дескриптор
1.Берілген мәтінге
байланысты сұрақтар қояды.
2.Берілген сұрақты талқылап айтады.
ҚБ Өзара бағалау «Бағалау баспалдағы»
2-тапсырма. Оқушыларға оқулықтағы мәтін бойынша топқа тапсырма беріледі.««DEAL»'>«DEAL» әдісі бойынша өз көзқарасын дәлелдеп түсіндіреді.
Топтық жұмыс
Топқа оқулықтағы мәтіндер бойынша үзінділер беріледі.
Топ мүшелері «DEAL» әдісі бойынша үзінділерге талдау жасайды жасап, өз көзқарастарын дәлелдейді.
D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді сипаттау, сынау, өлшеу).
E –Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу).
A – Anallуse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау).
L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстырып өз көзқарасын дәлелдеу).
Дескриптор
1.Оқулықтан берілген үзінділерді түсіндіреді,талдайды.
2.Берілген үзінділер бойынша өз көзқарастарын дәлелдейді.
3.Өз көзқарастарын алдыңғы білімімен байланыстырады.
ҚБ «Жапондық бағалау» әдісі
3 –тапсырма. Жеке жұмыс. «ТАФТТ» әдісі бойынша
Елдермен аймақтардың экономикалық дамуында географиялық кеңістіктің ерекшеліктерін талдайды,салыстырады.
Дескриптор
1.Айырмашылығын табады
2.Бір-бірімен салыстырады.
3.Өз ойын дәлелдеп айтады.
ҚБ «Өзін- өзі бағалау»
|
Қалам, А4 форматты ақ қағаз,
10-сынып «география» кітабы
«Power Point» бағдарламасынан
таныстырылым
10-сынып «география» кітабы
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |