Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ ______қазақ әдебиеті________________ (пән)
Бөлім:
ТАЗА, МІНСІЗ АСЫЛ СӨЗ
Педагогтің Т.А.Ә.
Сүйеніш Б.П
Күні:
19.10.2023
Сынып:5
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
«Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.2.3 .1. Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау;
5.2.4 .1.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу
Сабақтың мақсаты
Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын анықтайды, Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады;
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы мин
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылар сурет арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды. Мұғалім сабақ мақсатымен таныстырады.
Сабаққа қажетті кұралдарды дайындайды.Болжам жасайды.
Сұрақтарға жауап береді
Шапалақ әдісі
Оқулык,
Дәптер,қалам,сурет,дк экран
5 мин
5 -7 мин
3 мин
5 мин
5 -7 мин
Ой тастау. Асан қайғы деген кім?
Аңыз деген не?
«Шежіре-аңыздардың айтуынша, Асанның әкесі сәбит ұзақ жасаған, 18 мың ғаламның, құстың, жан-жануардың тілін білетін, өзі көріпкел, әулие, атақты саятшы болса керек. Ол асанды да ес білгелі осындай қасиеттерге баулып өсіреді» Ш.Уәлиханов.
Тыңдалым тапсырмасы Мәтін тыдалады Тыңдалған мәтін ойынша мына сұрақтарға жауап береді, кестені толтырады
Асанқайғы еліне қандай қоныс іздеді? Себебі неде?
Халық арманынан туған жер қалай аталады?
Асанқайғының мақсаты нені білдерді?
Тындалымнан кейінгі тапсырма Асан қайғы кім класстер құрыңыз
Жерұйық деген не анықтама беріңіз
Оқылым тапсырмасы Мәтінді оқып талдаңыз.
Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының әрқайсысына дәлел табыңыз. Аңыздағы қолданылу мағынасына талдау жасаңыз