8.1.1.1. Мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау.
8.4.3.1 Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану.
Сабақтың мақсаттары
Мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтайды.
Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Өзін-өзі текскеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Оқушыларды түгелдеу. Шаттық шеңберге тұрып, психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру. 3 топқа бөліну
ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту Оқушыларға көрсетілген видеоролик және сурет бойынша нақты ойды жинақтап, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу.
https://youtu.be/ENd03G1o4VU?feature=shared 1. Видеороликтан не түсіндіңіздер?
2. Қазақ халқының атакәсіптерін білесіңдер ме?
3. Мыс өндіру атакәсібіміз бе?
Дескриптор: 1 ұпай
Видеороликті тамашалап, берілген сұрақтарға жауап береді.
Сөздік қор арқылы сөздік құрамның қалай толығатынына назар аударады.
64-бет, 4-тапсырма. Деңгейлік тапсырма.
Дескриптор: 3 ұпай
Мәтіндегі сөздік қорға енетін сөздерді теріп жазады. "Олжа" сөзінің мағынасын түсіндірме сөздіктен анықтайды.
Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, ақпараттарды өздеріне таныс ақпараттармен байланыстыра талдайды.
Қазақ халқының металл өндіру мен өңдеуді ерте заманнан кәсіп еткенін дәлелдеп, "Төрт сөйлем" тәсілі мен пікір, дәлел, мысал, қорытынды жазады.
Мәтінді түсініп оқиды.
Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады.
Сөздік қор мен сөздік құрам жайлы ақпаратпен танысады.
Суреттерде бейнеленген мыс өндірудің қазіргі тәсілдерінің оқылым мәтінінде баяндалған бұрынғы тәсілінен айырмашылығын болжайды.
Берілген сөздерден жаңа сөздер, жаңа тіркестер жасап, кестеге түсіреді.
Сөздік қор арқылы сөздік құрамның қалай толығатынына назар аударады.
Мәтіндегі сөздік қорға енетін сөздерді теріп жазады. "Олжа" сөзінің мағынасын түсіндірме сөздіктен анықтайды.
Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, ақпараттарды өздеріне таныс ақпараттармен байланыстыра талдайды.
Қазақ халқының металл өндіру мен өңдеуді ерте заманнан кәсіп еткенін дәлелдеп, "Төрт сөйлем" тәсілі мен пікір, дәлел, мысал, қорытынды жазады.
ҚБ
ҚБ
Стикер
ҚБ
8-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
Тапсырма қағаздары
Бекіту
Үй тапсырмасы:
Кері байланыс.
«Теңгерім дөңгелегі»» тәсілі арқылы кері байланыс жасау.