Білім беру ұйымының атауы
|
«Шошанай орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Пәні:
|
Қазақ әдебиеті
|
Бөлім:
|
1-бөлім. Туған жерім- аялы алтын бесігім
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Жексембай Гүлжанат Құрманғалиқызы
|
Күні:
|
19.03.2022 жыл
|
Сынып:7
|
Қатысушылар саны: 15
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Доспамбет жырау «Қоғалы көлдер, қом сулар», «Айналайын, Ақжайық» толғаулары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
6.3.3.1 -әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау;
6.3.4.1 - көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады:
-Доспамбет жыраудың өмірбаянын, өлеңдерін,шығармаларын жатқа біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
- Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту
- Шығармадан бейнелеу құралдарын ажыратады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
-Шығармадан дәйек келтіре отырып, бейнелеу құралдарын ажыратып, қолдана алады.
-Шығармадан кейіпкер типтерін ажырата алады
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
5 минут
|
Амандасу, түгендеу . Туған жер тақырыбында жазылған өлеңдерді еске түсіру . Өзара талқылау:
“Айналайын- Ақ жайық” өлеңінің идеясын ата.
Доспанбет жырау – “зар заман” - ақындарына жата ма?
|
Оқушылар бүгінгі өтілетін тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.
Ойланады, пікірталасқа түседі
|
«Ынта-лан-дыру» арқылы бағала-нады
|
Жалмухан-ова Б.Х.
Білім беру бағдар-ламасы бойынша оқу-тәрбие
жұмыста-рында қолданыла-тын әдіс-тәсілдер:
Атырау,2018.(6 бет)
|
Өткен білімді еске түсіру
10 минут
|
Үй тапсырмасы сұралады.
«Кездейсоқ есім»-әдісі . Кімнің есімі таңдалса, сол конверттегі сұрақтарға жауап береді. 1.Әбу Насыр Әл-Фарабидің өмірі туралы не білесің? 2.Ұлы ғалымның бойында қандай қасиеттер болу керек? 3.Әлемнің екінші ұстазымен танысу арқылы қандай ой түйдің ?
|
Доспанбет жыраудың өмірі мен шығармашалығын қысқаша мазмұндайды . «Кездейсоқ есім»-әдісі бойынша үй тапсырмасы сұралады .
|
Бес балдық жүйе бойын-ша бағалау жүргізі-леді.
|
Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»
6-сынып
Алматы «Ата
-мұра»баспа-сы (30-бет)
|
Жаңа білім
10 минут
|
Айтылым.
Презентация арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Оқушылар интербелсенді тақта арқылы жырау өмірбаянымен танысады .Кері байланыс ретінде сұрақтар қойылады
Доспамбет жырау (1490 – 1523) — жырау, қолбасшы, батыр. Доспамбет жырау қазақ халқының қалыптасу кезеңінде өмір сүрді. Кіші Ноғай ордасында әскери қолбасшы болды. Дешті Қыпшақты көп аралаған, Бақшасарайда, Стамбұлда болған. Қырым ханының жағында көптеген әскери жорықтарға қатысқан.
|
Кезекпен интербелсенді тақтадағы ақын өмірбаянын оқиды. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Бір-бірінің пікірін, ойын мұқият тыңдайды.
|
Екі балдық жүйе бойын-ша бағалау жүргізі-леді.
|
Интербелсенді тақта
|
10 минут
|
Жазылым.
Жыраудың негізгі ойына тірек болған сөздерді дәптерге теріп жазыңдар.Адам қандай жағдайда өкінбейді дейді?
|
Дескриптор:
-өлеңдерді салыстырады;
-шығармадан мысал келтіреді;
|
Дес-криптор негізін-де бағалау жүргізі-леді.
|
Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»
6-сынып
Алматы «Ата-мұра»баспа-сы (30-бет)
|
Бекіту
10 минут
|
Жазылым
Доспанбет жырауды кейіпкер ретінде ал .Кейіпкер типтерін тек тұрғысынан сипатта . Тип – көркем әдебиеттегі жинақтау . Мысалы,Аяз би образы –бір ғана Аяз бидің емес,сол кезеңде өмір сүрген аз би тектес адамның жиынтық бейнесі
|
Дескриптор:
-шығармадағы өзекті мәселені анықтайды;
-автор бейнесін анықтайды;
-шынайы өмірмен байланыстыра-ды;
|
Дес-криптор негізін-де бағалау жүргізі-леді.
|
Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»
6-сынып
Алматы «Ата-мұра»баспа-сы (30-бет)
|
Кері байланыс
|
Рефлексия
Мен сабақты жақсы түсіндім
|
Менің сұрағым бар
|
Мен сабақты түсінбедім
|
|
|
|
|
Оқушылар тақтада ілініп тұрған рефлексия парағын (+,-)толтырады
|
«Ынта-лан-дыру» арқылы бағала-нады.
|
|
|
Үй тапсырмасы.
«Қоғалы көлдер, қом сулар», «Айналайын,Ақжайық» толғауларын жаттау
“Әр мекені елімнің-қарашығындай көзімнің” –эссе жазу . Эсседе өздерің тұратын аймақтағы өзен-судың бүгінгі жай-күйі қамтылуы тиіс .
|
Дескриптор:
-салыстыру жүргізеді;
-шығармадан мысал келтіреді;
-берілген мақалдың мағынасын ашады;
|
|
Актанова А.С. «Қазақ әдебиеті»
6-сынып
Алматы «Ата-мұра»баспасы (30-бет)
|