Сабақтың тақырыбы: Ғарышты зерттеген асторономдар Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



бет1/7
Дата19.12.2023
өлшемі0,58 Mb.
#141104
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7
Байланысты:
астрономдар





Бөлім:

3-бөлім: Кәсіп және еңбек.Болашақ мамандықтар

Педагогтің аты-жөні:

Медеубаева А

Күні:

13.12.2022ж

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: 10 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ғарышты зерттеген асторономдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8Т/А3.мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау;
8ӘТН4.сөз тіркесінің байланысу тәсілдерін ажырату

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін: мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжайды
Көпшілік оқушылар үшін: сөз тіркесінің байланысу тәсілдерін ажыратады

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:
Топтастыру.
Сөздік” әдісі
Топтағы оқушыларға сабақтың тақырыбына қатысты сөздер беріледі. ( «Ғалам»«Ғарыш»
«Астроном») Сынып оқушылары жаңа сөздерді естеріне сақтап, берілген кестені толтырады.
Осы жаңа сөздер арқылы сабақтың тақырыбы ашылады.



«Галерея» әдісі. Суреттерді таңдау арқылы топтастырылады.
I топ-«Астрономия»
IIтоп-«Ғарыш»
III топ-«Шоқжұлдыз»

Топтағы оқушылар берілген кестені толтырады.




Сөз

Менің анық
тамам

Сөз
діктегі анық
тама

Сөй
лем




































«Ғалам, ,ғарыш, астроном» сөздері арқылы жаңа тақырыпты болжайды.



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



Слайд, кесте, қазақ тілінің түсіндірмелі сөздігі

Жаңа сабаққа кіріспе

10 мин

«Мағынаны тану» әдісі арқылы оқушылар мағынаны ашып, мәнін тану үшін жаңа ақпаратпен танысады. (Бейнеролик көрсетіледі)

«Миға шабуыл» әдісі арқылы бейнебаянда көрсетілген ақпаратқа сәйкес сұрақтар қойылады


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға оқу мақсатымен таныстырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

1.Астрономия нені оқытады?


2.Астрономдар нені зерттейді?


3.Атақты астрономдардан кімдерді білесіңдер?


4.Галилео Галилей астрономияға қандай үлесін қосты?


Қандай жаңалықтар ашты?

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Слайд

Бейнеролик


Тілдік бағдар


8 мин

Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері туралы ақпарат беріледі.
Сөз тіркесі болу үшін сөздер белгілі заңдылықпен байланысады.
Сөздер бір-бірімен 4 тәсіл арқылы байланысады.

  1. Жалғау арқылы

  2. Шылау арқылы

  3. Орын тәртібі арқылы

  4. Интонация арқылы




Сөз тіркесі туралы өткен тақырыпға байланысты сұрақтарға жауап береді.

1.Сөз тіркесі дегеніміз не?


2.Сөз тіркесінің негізгі белгілері
3.Сөз тіркесі құрамына қарай нешеге бөлінеді?





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет