Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
"Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімі Макинск қаласының мектеп-лицейі" КММ ______қазақ әдебиеті________________ (пән)
Бөлім:
«Тарихи шындық пен көркемдік шешім» бөлімі
Педагогтің Т.А.Ә.
Сүйеніш Б.П
Күні:
10.11.2023
Сынып:9
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
"Кенесары – Наурызбай» поэмасы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
9.1.3.1.көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.2.3. 1Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру
Сабақтың мақсаты
көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды, Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдайды, автор стиліне баға береді
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы мин
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылар сурет арқылы сабақ тақырыбына болжам жасайды. Мұғалім сабақ мақсатымен таныстырады.
Ой қозғау Сұрақтар:
1-топ «Кенесары – Наурызбай» жыры неліктен тарихи жырға жатады? Дастанның тарихи негізі туралы қандай дәлелді пікірлер айтар едіңдер?
2-топ Шығарма неге «Кенесары – Наурызбай» деп аталған? Сендер қандай атау ұсынар едіңдер?
3-топ Осы дастанды жырлаудағы ақынның басты мақсаты не деп ойлайсыңдар?
Сабаққа қажетті кұралдарды дайындайды.Болжам жасайды.
Сұрақтарға жауап береді
Шапалақ әдісі
Оқулык,
Дәптер,қалам,сурет,дк экран
5 мин
5 -7 мин
3 мин
8-мин
Анықтама
Көркем әдебиеттегі психологизм - көркем шығармада адамның жан дүниесін, ішкі сезімін терең ашып көрсетуге айрықша мән беру .
1-тапсырма Жырдан берілген үзіндіде жыраудың қандай сезімі сипатталғанын анықтандар. Кенекем менің кеткен соң,
Заманым қалды тарылып.
Салтанатты хандардан
Жетім қалдым айырылып!
Екі бірдей қанатым,
Топшыдан сынды қайырылып!
Балдағы алтын ақ, берен
Тасқа тиді майрылып.
2-тапсырма
ТЖ. . «Кенесары-Наурызбай» жырын оқи отырып, кейіпкерлердің ішкі ойы, толғанысы берілген шумақтарды тауып, мәнерлеп оқыңдар