10.2.2.1 -бірнеше күштің әрекетінен болатын дененің қозғалысына есеп шығарудың алгоритмдерін құру;
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар:
Күштің физикалық шама екенін біледі.
Басым бөлігі:
Ньютон заңдарын түсінеді
Кейбір оқушылар:
Формулаларды пайдаланып есептер шығарады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқу мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу; Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, қал жағдайларын сұрау. «Шаттық шеңбері» тәсілі арқылы оқушылардың көңіл күйін көтеру
Қызығушылықты ояту
Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін динамика тақырыбын бастаймыз.Өткен сабақта кинематика тарауын қорытындылап болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру. (1 тапсырма) Өткен тақырыпты тексеру.
1 тапсырманы орындау
Ұпай
Сабақтың ортасы
Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Күштер. Күштерді қосу.Ньютон заңдары»
-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Ньютонның заңдарын тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар. Теориялық материал
Оқулықты ашындар: Физика, 10 сынып Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)
Есепті шығар.(3 тапсырма, ПРЕЗЕНТАЦИЯ)
Теориялық материалмен жұмыс
Есептер шығару
Ұпай
Ұпай
Оқулық, жұмыс дәптері
жұмыс дәптері
Сабақтың соңы
Бағалау:(қалыптастырушы) Үйге тапсырма: §
Кері байланыс: «Білдім? Білгім келеді?» әдісі арқылы оқушылар стикерге өз ойларын жазып береді
Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, Күштер. Күштерді қосу.Ньютон заңдарының тұжырымдамасы және оның математикалық формуласы жазылған
1
Есеп шығару:
Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.
1
SI жүйесіне дұрыс аударылған
1
Формулалар дұрыс жазылған
2
Математикалық есептеулер дұрыс .
2
Жауап дұрыс жазылған.
1
Барлығы:
10
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім:
Динамика
Педагогтің аты-жөні
Күні:
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Бүкіләлемдік тартылыс заңы.
Сабақтың номері:
№ 13
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
10.2.2.2 –инертті масса мен гравитациялық массаның физикалық массасын түсіндіру.
10.2.23-материалдық нүктенің гравитациялық өріс кернеулігі мен потенциалының қашықтыққа тәуелділік графигін түсіндіру;
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Гравитациялық өрістің физикалық мағынасын түсінеді. Бүкіл әлемдік тартылыс заңын біледі
Оқушылардың көпшілігі: Гравитациялық өрістің кернеулігін масса бірлігіне әсер ететін күш ретінде анықтайды. Бүкіләлемдік тартылыс заңын пайдаланады.
Кейбір оқушылар: Бүкіл әлемдік тартылыс заңын қолданып әр түрлі типтегі сапалық тапсырмаларды орындайды
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Амандасу. Оқушыларды түгендеу.
Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін динамика тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз механикадағы күштердің табиғатын түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар.(1 тапсырма) Өткен тақырыпты тексеру.
1 тапсырманы орындау
Ұпай
Кесте
Сабақтың ортасы
-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Бүкіләлемдік тартылыс заңы»
-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар. Теориялық материал
Оқулықты ашындар: Физика, 10 сынып КронгартБ. А §12, 71 бет Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)
Күштің өзінің алатын үдеуіне ықпал ететін қасиетін инерттілік деп аталады.
Масса – дененің инерттілігінің өлшемі
немесе
G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2
Бү кіл әлемдік тартылыс заңы: екі нүктелік денелер арасындағы өзара әрекеттесу күші олардың массаларының көбейтіндісіне тура пропорционал, ал ара қашықтығының квадратына кері пропорционал.
G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2
Есепті шығар. (3 тапсырма)
№1 Массалары 2 т денелердің бір-біріне тартылыс күшін есепте? Олардың арақашықтығы 1 км.
С деңгей
№2 Жердің бірінші жасанды серігінің бір тәуліктегі айналым санынын есептеңдер .Жасанды серік орбитасының
радиусы 7340 км .
№3 Жердің массасы мен орташа тығыздығын есептеңдер.Жердің радиусы 6400 км .
Б ерілгені: SI Формула Шешуі:
m1=m2= 2т 2000кг
r=1 км
Т/к: F-?
Теориялық материалмен жұмыс
Есептер шығару
Ұпай
Ұпай
Оқулық, жұмыс дәптері
Оқулық, жұмыс дәптері
Сабақтың соңы
Рефлекция
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді