Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
|
Бөлім:
|
6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Умирзакова Майра
|
Күні:
|
25.11.2022
|
Сынып: 6
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Наймандар, керейіттер және жалайырлар.
Зерттеу сұрағы: Наймандар, керейіттер мен жалайырлардың ортағасырларлық саяси сахнадағы рөлі қандай болды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
Қазақстан аумағындағы Х-ХІІІ ғасырлардағы Найман, Керейіт, Жалайыр мемлекеттерінің даму ерекшеліктерін талдайды
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату.
Бастапқы стимул тудырушы материал.
Оқушыларға VI – IX ғғ.және Х-ХІІ ғғ. Қазақстанның ортағасырлық картасын салыстыруды және Қазақстанның саяси картасындағы өзгерістерді анықтау тапсырмасын беріңіз (найман, жалайыр, керейіт тайпаларының орналасуына баса назар аудартыңыз).
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау
|
www.nci.kz Ақпараттық білім ресурстары орталығы.
6сынып. Қазақстан тарихы. Электронды оқулығы. 2011ж.
|
Жаңа білім
|
М Оқушылармен келесі сұраққа талқылау ұйымдастырыңыз: Найман, керейіт және жалайырлардың Орталық Азиядан Қазақстан аумағына қоныс аударуына қандай себептер әсер етуі мүмкін? Оқушылардың пікірлері мен болжамдарын тыңдап, аталған тайпалардың Қазақстан аумағына қоныстану себептерін түсіндіріңіз.
Тапсырма.
«Орта ғасырлардағы саяси сахнадағы найман, керейіт және жалайырлардың рөлі қандай?» сұрағы бойынша ой талқы ұйымдастырыңыз.
мәселелер қамтылған мәтін таратыңыз:
1-Ішкі саяси жағдай
2-Сыртқы саяси жағдай
3- Қоғамдық-саяси құрылыс
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
Жұмыс нәтижелерін қорғау формасы: презентация.
Презентацияны өзара бағалау үшін келесі критерийлерді қолдануды ұсынуға болады:
Кем дегенде 3 слайд;
Әр слайдта 3-тен көп емес сөйлемнің болуы;
Әр слайдта кем дегенде 2 иллюстрацияның болуы;
Слайдтардың өзара байланысты және бірізділіктің болуы.
Презентацияны қорғау барысында басқа топтардың назарын тапсырмаға аудару үшін жеке тапсырма беріңіз:
Саяси тұлғалар туралы басты ақпаратты жазып отыру (Наркеш Даян, Торы хан, Күшлік, Жамұқа, Мұқалы);
Басты оқиғалар хронологиясын жазу (1201 ж. құрылтай, 1204 ж. шайқас, 1201 ж. Жамұқаның гурхан деп жариялануы).
ЕҚБ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескрипторлар:
Найман, керейіт, жалайырлар қоныстанған аумақтағы өзгерістерді анықтайды;
Найман, керейіт, жалайырлардың аумағы мен астанасын картада көрсетеді;
Ішкі және сыртқы саясатындағы негізгі фактілерді анықтайды;
Көршілес тайпалармен өзара қарым-қатынастарының нәтижелерін талдайды;
Басқару жүйесінің ерекшеліктерін ашып көрсетеді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Найман, керейіт, жалайырлардың Қазақстан аумағына қоныс аударуына дейінгі орналасуы туралы бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?
v=5JFgu-AQa9E
Найман, керейіт, жалайырлардың ХІІ ғ дейінгі қоныстануы
https://pp.vk.me/c308216/v30821
6261/836a/n0UUbH2XREA.jpg
Найман, керейіт, жалайыр тайпалары туралы ақпарат
http://refsurf.ru/1222211110.html
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
найман, керейіт, жалайырлардың орта ғасырлардағы саяси үдерістердегі рөлін түсіндірулері керек.
Үйге тапсырма: Наймандар, керейіттер және жалайырлар
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
|
« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
- Не білдім?
- Не білемін?
- Не білгім келеді?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|