Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
|
Мектеп: «Байжанов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кеулимжаева Жадыра Ертайкызы
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту.Ондық бөлшектерді көбейту.
|
Оқу бағдарламасына сілтеме
|
5.1.2.28 Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар ондық бөлшектің анықтамасын біледі;
Басым көпшілігі ондық бөлшекті дұрыс,бұрыс бөлшекке айналдыра алады;
Кейбір оқушылар ондық бөлшектерді көбейту ережесін әртүрлі есептеулерді шығару кезінде тиімді пайдалана алады
|
Бағалау критерийі
|
Білу
|
Ондық бөлшекті натурал санға көбейту алгоритмін біледі
|
Түсіну
|
Ондық бөлшектерді көбейтуде
|
Қолдану
|
Ондық бөлшектерді көбейтіп, есептер шығара алады.
|
Тілдік мақсат
|
Ондық бөлшектерді көбейту кезінде үтірді қалай қою керектігін айта алады.
|
Ондық бөлшек,натурал сан, таңба, қосу, азайту, математикалық амал, мән, өрнек
|
натурал санға көбейту үшін…,ондық бөлшекті ондық бөлшекке…,ондық бөлшекке көбейту үшін…;
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қазақстанның тәуелсіздігі зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылықтарды қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
тарих
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Ондық бөлшектерді қосу мен азайтуды біледі.
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
БАСЫ
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин
Үй тапсырмасын сұрау
2мин
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру
Психологиялық ахуал туғызу;
Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастырамын.
Топқа бөлу:Дұрыс бөлшек
Бұрыс бөлшек
Ондық бөлшек жазылған стикерлер таратылады
Интербелсенді тақтаға үй жұмысы шығарылу жолымен көрсетіледі. Оқушыларға қызыл, сары түсті сигналдық карталар таратылады. Әрқайсысы өздерінің дәптерлерінен үй жұмысын тексеріп, қате болса қызыл картаны, дұрыс болса жасыл картаны көтереді.
0,25+5,64=5,89
0,5+0,03=0,53
68+0,69=68,69
6,78-3,25=3,53
5-2,35=2,65
Критерий
|
Балл
|
Дескриптор
|
Есептер
|
0
2-3
4-5
|
Тапсырманы орындай алмады
Тапсырманы орындады,шығару барысында қателіктер жіберді
Есепті толық,нақты шығарды
|
Бағалау критерийімен таныстыру
Бағалау парақшасын беремін
|
Стикер
Слайд,
Сигнал-дық карталар
|
САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ
5мин
Жаңа сабақ
10 мин
Деңгейлік тапсырма
10 мин
Сергіту сәті
1 мин
Аукцион – есептер.
5 мин
|
Өткен сабақты пысықтау
1-тапсырма
«Сенемін-сенбеймін» әдісі
Сен ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру мүмкін емес дегенге сенесің бе?
Кез келген жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады дегенге сенесің бе?
Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазу үшін бүтін бөлігінен кейін үтір қойып, алымын жазу керек дегенге сенесің бе?
2-тапсырма
«Кім шапшаң»
Мына ондық бөлшектерді өсу ретімен орналастырғанда есептеулерде ең алғаш ондық бөлшектерді пайдаланған орта азиялық ғалымның аты шығады:
6,33
|
4,77
|
1,4
|
1,25
|
34,56
|
0,3
|
19,7
|
А
|
к
|
-
|
л
|
и
|
ә
|
ш
|
Әл – Каши
Тарихи мағлұмат
О ндық бөлшектің бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен үтірмен ажыратуды Шотландия математигі Дж. Непер (1550- 1617) және неміс аспан әлемін зерттеушісі
И. Кеплер (1571 -1670) енгізген. Ресейде Леонтий Филиппович Магниицкий 1703 жылы басылып шыққан өзінің “Арифметика” оқулығында ондық бөлшектер туралы баяндауды жалғастырды.
Критерий
|
Дискриптор
|
Балл
|
1) Сенемін-сенбеймін
|
Ондық бөлшек алгоритмін біледі
|
1
|
Сұрақтарға жауап бере алады
|
1
|
2) «Кім шапшаң»
|
Ондық бөлшекті дұрыс орналастыра алады
|
1
|
Ондық бөлшекті көбейту кезінде белгілі заңдылыққа сүйенеді
|
1
|
|
Жалпы ұпай
|
4
|
Сабақ тақырыбы жазылып, мақсаты айтылады.
Сабақ түсіндіріледі.
А
Амалдарды орында
І топ ІІ топ ІІІ топ
7,22•0,08=0,5776 0,91•0,2=0,182 3,52•0,1=0,352 0,61•0,023=0,01403 0,14•0,25=0,035 16,03•0,6=9,618
0,25•1,32=0,33 0,6•0,08=0,048 36,11•0,5=18,055
В
1) Амалдарды орында: (0,98+ -0,27)*6 Ж: 8,46
2) Ауданы ұзындығы 7,5 м, ені 3,2 м бөлменің ауданымен бірдей, ұзындығы 6,4 бөлменің енін тап. Ж: 3,75 м
3) Автомобильдің бензин бағына жол жүрерден бұрын 54 л бензин құйылды. Ол 240 км жүргенде бақтағы бензиннің -ін шығындады. Автомобиль 1 км жолға қанша бензин шығындады? Ж: 0,1
С
Тізбектей көбейтуді орында
Критерий
|
Дискриптор
|
Балл
|
1)Ондық бөлшекті натурал санға көбейту
|
Ондық бөлшек ұғымын біледі
|
1
|
Есептер шығара алады
|
1
|
Тиімді тәсілдерді қарастыра отырып, есептер шығарады
|
1
|
2)Ондық бөлшеті ондық бөлшекке көбейту
|
Үтірді дұрыс қоя алады
|
1
|
Ондық бөлшекті көбейту кезінде белгілі заңдылыққа сүйенеді
|
1
|
Көбейтуді қолдана отырып есептейді
|
1
|
|
Жалпы ұпай
|
6
|
Бүтін менен бөлшекті,
Үтірменен айырған.
Әп-әдемі жазулар,
Айтыңдаршы, қандай сан? Ондық бөлшек.
Барлық топқа ортақ есептер беріледі.
Аукционға дәптер, қалам, өшіргіш, сызғыш сияқты ұсақ – түйек оқу құралдары салынады.
Әр затқа арналған есептерді карташалар бойынша орындаған, дұрыс шығарған оқушы аукционға қойылған оқу құралының иесі атанып, тиісті ұпай алады:
1) Дәптер үшін: Есепте: 2, 0563+3, 72 = 5, 7763
2) Қалам үшін: Есепте: (5, 673 – 5, 49)*10 = 1, 83
3) Өшіргіш үшін: Есепте: 3, 6*0, 07 = 0, 252
4) Сызғыш үшін: Есепте: (23*10, 3)*100 = 2 3690
5) Қарындаш үшін: Есепте: 8, 746 – 5, 3+1, 254 = 4, 7
Критерий
|
Балл
|
Дескриптор
|
Аукцион есептер
|
0
2-3
4-5
6
|
Тапсырманы орындай алмады
Тапсырманы орындады,шығару барысында қателіктер жіберді
Тапсырманы толық орындады. 1-2 қате бар.
Есепті толық,нақты шығарды
|
|
Кесте
плакат
|
САБАҚТЫҢ СОҢЫ
Сабақты бекіту 3 мин
Үй тапсырмасы:
1 мин
Бағалау:
3 мин
Кері байланыс
2мин
|
Бос орынға қажетті сөзді жаз:
Ондық бөлшекті —— көбейткенде , үтірді оңға қарай бір орын жылжытады.
Ондық бөлшекті —— көбейткенде, үтірді оңға қарай екі орын жылжытады.
—— үтірді , оңға қарай үш орын жылжытады.
Көбейткенде ,
үтірді , оңға қарай төрт орын жылжытады.
Критерий
|
Дискриптор
|
Балл
|
Бос орынға қажетті сөзді жаз
|
Үтірді дұрыс орналастыра алады
|
1
|
Ондық бөлшектің анықтамасын біледі
|
1
|
Сұрақтарға толық жауап береді
|
2
|
|
Жалпы ұпай
|
4
|
Үй жұмысы беріледі
Бағалау парағы арқылы бағаланады
«Жеміс ағашы» әдісі
|
Бағалау парағы
|
Қосымша ақпарат
|
Сабақтың барысы
|
Саралау –
Сіз қандай
тəсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
Бағалау критериалы арқылы
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Барлық оқушылар (А,В,С):
Ондық бөлшекті қандай екекнін біледі
Оқушылардың басым бөлігі (А,В):
Ондық бөдшектің көбейту ережелерін біледі
Кейбір оқушылар (А):
Есептерді нақты дәлелмен шығара алады.
|
Оқушылардың үй тапсырмасын сұрауда сигналдық карталарды пайдаландым, өткен сабақты пысықтауда «Сенемін-сенбеймін», «Кім шапшаң» әдістері
арқылы оқушылардың бүгінгі сабақты меңгерген меңгермегенін анықтаймын. Және деңгейлік тапсырмалар беріледі, әр тапсырмалардың арасында тарихи мағлұмат беріледі.
Сабақ соңында
«Бос орынға қажетті сөзді жаз»әдісін қолданып,есептер
орындайды. Осы тест арқылы оқушыларды критериалды бағалаудың дискрептор арқылы бағалаймын.
|
Интерактивті тақтаны 15 мин-тан кейін сөндіріп қою.
Сергіту сәтінде оқушылар бірін-бірі тыңдауы, сыйлауы және ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп
ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынанауытқулар болды ма жəне неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаты жүзеге асты. Бүгін оқушылар ондық бөлшекті көбейтуді үйренді. Оқыту ортасында оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындап, алынған саралап оқыту өз мәнінде жүзеге асты. Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым. Жоспарыма тарихи мәлімет арқылы өзгерістер енгіздім, себебі «Мәңгілік Ел» құндылығын пайдалану арқылы.
|
Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты).
1.«Сенемін-сенбеймін» әдісі,
2.Бос орынға қажетті сөзді жаз
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? Деңгейлік тапсырма
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
Оқушылардың деңгейіне байланысты үлестірмелі қағаздар дайындау.
|
Қосымша:
Бағалау парағы
Оқушылар
|
Үй тапсырмасы
(5 балл)
|
Өткен сабақты пысықтау
(4 балл)
|
Деңгейлік тапсырма
(6 балл)
|
Аукцион – есептер
(6 балл)
|
Сабақты бекіту
(4 балл)
|
Жалпы ұпай
(25балл)
|
|
|
|
|
|
|
|
20-25 балл – «5»
16-20 балл–«4»
6-15 балл-«3»
1-5 балл – «2»
Достарыңызбен бөлісу: |