3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: мәтінді достарының пікірімен салыстырады, сөз таптарын ажыратады.
Көптеген оқушылар: сурет бойынша әңгіме құрап, сұрақ қойып, сөйлемді сөз таптарына талдай алады.
Кейбір оқушылар: өлең авторы туралы әңгімелейді, ұқсас мәтіндерді еске түсіре алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
8 мин
Ынтымақтастық атмосферасынқалыптастыру «Ізгі тілек» әдісімен өтеді.
Топқа бөліну «Таңдау» әдісі арқылы фигуралар таңдап өтеді.
Оқу материалын жариялау «Мюссенберг» әдісі арқылы жүреді:
-Берілген әріптер арасынан мағыналы сөздерді тауып, тақырыпты шығарыңдар.
Раэлищнсөнерштбгвдпщтуралыпдпиужпдқнешстндпбілемінаэлищнсөзмэлищнаэлмтаптарыищнаэлищн
- Қандай сөйлем шықты?
-Өнер деген не?
- Олай болса, бүгінгі сабағымызда өнер туралы оқып біліп, сөз таптарын анықтауға арналған тапсырмалар орындаймыз.
Сабақ мақсаты жария етіледі.
Жаттығу жасайды.
Топқа бірігеді.
Тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
15 мин
(Ұ, Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.
А) 1-жаттығу. Тақырыбын оқып, мәтін мазмұнын болжа. Мәтінді тыңда.
-Мәтін не туралы?
1. Өнер түрлері туралы.
2. Өнер және оның мақсаты туралы.
• «Өнердің мақсатын сен қалай түсінесің?» сұрағы бойынша
бір-біріңмен ой бөліс.
Мәтінді достарыңның пікірімен салыстыр.
2-жаттығу. -Көп нүктенің орнына тиісті сөз табын қойып, мәтінді оқы.
-Сөздер сөз таптарына қалай топтастырылғанын ойлап көр.
- Қарамен жазылған сөздер арқылы мәтіннің мәнін түсінуге бола ма? Олар осы мәтіннің тірек сөздері болып тұрғанын дәлелде.