Сабақтың тақырыбы: Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулеленудің табиғаты Білім беру ұйымының атауы



Дата23.05.2022
өлшемі65,01 Kb.
#35405
түріСабақ
Байланысты:
Қысқа мерзімді жоспар 14,04,22


Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулеленудің табиғаты

Білім беру ұйымының атауы

№2 Қарғалы ДБАГ

Пәні:

Физика

Бөлім:

9.4А Атом құрылысы. Атомдық құбылыстар



Педагогтің аты-жөні:

Әбдіхалық Мағжан

Күні:

14.04.2022ж.

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Радиоактивтілік. Радиоактивті сәулеленудің табиғаты

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.6.2.1 – α, β және γ – сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Радиоактивтілікті біледі.
Көптеген оқушылар істей алады:Радиоактивті сәлелердің құрамын зерттеп,олардың кейбір қасиеттерімен танысады.
Кейбір оқушылар істей алады: α, β және γ – сәулеленудің табиғаты мен қасиеттерін түсіндіреді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы


10 минут

Өткен білімді еске түсіру

Сабақ барысы
10 минут

10 минут


Кері байланыс

Сабақтың соңы


10 минут

Бағалау




Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылардың ыетасын ояту.


Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

«Құзыреттілік картасы» технологиясы бойынша тақтаға, оқушылардың отырған орындарына қатысты, таблица түрінде сызылады.





















Серпілген сауал әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтау. Жауап беруге 3 сек.
1.Ренген сәулелері қалай ашылды?
2.Ренген сәулелерінің табиғаты қандай?
3.Ренген сәулелері түтікшенің қай жерінде орналасқан?
4.Ренген сәулелерінің негізгі қасиеттерін атаңдар
5.Ренген түтігі деген не?
6.Ренгендік астрономия немен айналысады?
7.Ренген сәулелерінің медецинада қолданылуы жайлы айтып бер.
8.Фотоэффектінің қызыл шекарасы деп нені айтамыз?
9.Электрондардың металдан шығу жұмысы дегеніміз не?
10.Фотоэффектінің қызыл шекарасын қалай анықтаймыз?
11.Фотоэффект үшін Энштейннің теңдеуін жазып .оған кіретін әрбір шаманың нені білдіретінін айтып беріңдер.
12.Формулалар.
«Тірек сөздер диктанты» Тақтаға жаңа тақырыпқа қатысты 7-8 сөз жазылады.
20 сек.
Жаңа сабақ
«Төңкерілген әдіс» бойынша жаңа тақырыптқа қатысты сұрақтармен таныстырады.
Жаңа тақырыпты оқып, жаңадан танысқан сұрақтарының жауабын іздеуге 5 мин уақыт береді.

Мәтінді оқып бітіп, сұрақтардың жауабын алған соң, дәптерлеріне, түсінген ақпараттарын жазуға 3 мин беріледі. Минимум 40-50 сөз.


Уақыт аяталысымен тексереді.




Бекіту
«Екінші болма»
«-» таңбасын алып қалған оқушыларға жаңа тақырыпқа қатысты қосынша балл алуға арналған сұрақтар

1.Радиоактивті сәулелер қалай аталады?


2.Алғашында оларды неге ренген сәулелерімен шатастырды?
3.Ренген сәулелерінің радиоактивті сәулелерден айырмашылығы қандай?
4.Қандай химиялық элементтер Радиоактивті деп аталады?
5.Радиоактивті сәулелердің құрамы қандай?

«Білдім,
Білгім келеді» - сауалдарына жауап беру



Есептер шығару
Тақтаға есеп шығару мысалдары көрсетіледі. Оқушыларға толық еркіндік беріледі. Шектелген уақыттың ішінде жұптасып, топтасып есептерді шешу керек.


Оқушылар есеп шешіп жатқан уақытта тақтаға


α-
β-
γ-
бағаны құрылып оқушылар жұмысн бағалауға кіріседі.

α,β,γ- бағанына барлығы «+» таңбасы бар оқушыға 9-10 балл,


бір «-» бар оқушыға 7-8 балл, екі «-» таңбасы бар оқушыға 5-6 баллмен бағаланады. Барлығы «-» таңба алған оқушыны сынып жетеккісіне есткертіп айтылады.
Үйге тапсырма §35. 35-жаттығу. Үй тапсырмасына берілген есептер.211 бет.



Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

Тақтадағы сөздермен танысып, диктант жазады

Оқушылар жаңа тақырыптың соңындағы сұрақтары оқып, естерінде сақтауға тырысады. Мәтіннен сұрақ жауаптарын іздейді.


Дәптерлерін ашып, эссе-әңгіме мазмұнында түсінген материалдарын жазады.Жазып болған соң жұптарымен дәптер алмасып, сөздерді санап тексереді.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. 3 сек ішінде жауап береді.

Оқушы орнынан тұрып ой қорытып, жауап береді


Оқушылар тақтадағы есептерге қарап, оқулықтағы есептерді топтасып, жұптасып шығарады.

Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді


Дұрыс жауапберген оқушы «+» алады.

Мадақтау

50 сөз жазғандарға «+» беріледі

Дұрыс жауапберген оқушы «+» алады.


Есепті шығарған оқушылар «+» бағаланады.



ФИЗИКА 9 сынып оқулық


Арман ПВ -2019
Закирова Н.А.

оқулық

оқулық

Проектор



тақта


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет