Бөлім:
|
Табиғат құбылыстары
|
Педагогтің аты-жөні
|
Халикова Х Х
|
Күні:
|
17.04.23
|
Сынып: 4 «а»
|
Қатысушылар саны:28
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
ШАМАЛАР АРАСЫНДАҒЫ ТӘУЕЛДІЛІККЕ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ. ДӨҢГЕЛЕК ДИАГРАММА
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс; өнімділік/ егіннің түсімділігі; ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады: Есептерді шығарады. Есеп шығаруға пайдаланған формулаларды жазады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Диаграммамен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
Кейбір оқушылар орындай алады: Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызады;
Есепті шығарады
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
критерий
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Психологиялық ахуал
2мин
|
Математика керек әр күнге,
Математика кажет өмірде.
Математиканы оқимыз,
Миымызға тоқимыз.
|
Амандасу
4 жолды өлеңді айту
|
Мұғаліммен амандасады
4 жолды өлеңді айтады
|
сөздік әдіс
|
өлең
|
Сабақтың ортасы
22-23мин
|
Сабақтың тақырыбы: ШАМАЛАР АРАСЫНДАҒЫ ТӘУЕЛДІЛІККЕ ЕСЕПТЕР ШЫҒАРУ. ДӨҢГЕЛЕК ДИАГРАММА
Оқу мақсаты:
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу
4.5.1.2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс; өнімділік/ егіннің түсімділігі; ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану
Критерий:_Барлық_оқушылар_орындай_алады'>Критерий:
Барлық оқушылар орындай алады: Есептерді шығарады. Есеп шығаруға пайдаланған формулаларды жазады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Диаграммамен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
Кейбір оқушылар орындай алады: Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызады;
Есепті шығарады
Жаңа тақырыпқа мақсат қою:
Білгім келеді...
Қолданғым келеді...
Өздігімнен орындағым келеді...
ЕРЕЖЕ
|
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерін айту.
|
Сабақтың тақырыбын, мақсатын, критерийлерін айтады.
|
Сөздік әдіс
|
Слайд 2
Слайд3
|
|
Барлық оқушылар орындай алады: Есептерді шығарады. Есеп шығаруға пайдаланған формулаларды жазады.
1-есеп: Есептерді шығар. Есеп шығаруға пайдаланған формулаларды жаз.
V=60км/сағ
S=600км
T=?сағ
Ш:T=S:v=600:60=10сағ
Ж:10 сағатта 600 км жол жүрді
2.
V=50 км/сағ
T=6 сағ
S=?км
Ш: S=v*t=50*6=300км
Ж:300 км арақашықтықты жүріп өтті.
3.
S=840 км
T=12 сағ
V=?км/сағ
Ш:V= S:t=840:12=70км/сағ
Ж:жылдамдығы-70км/сағ
|
Критерий: Есептерді шығар. Есеп шығаруға пайдаланған формулаларды жаз.
|
Дескриптор: Есептерді шығарады. Есеп шығаруға пайдаланған формулаларды жазады.
|
Сөздік әдіс
|
Оқулық
Ә.Б.Ақпаева
Л.А.Лебедева
М.Ж.Мыңжасарова
Т.В.Лихобабенко
Слайд4
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Диаграммамен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
Жұптық жұмыс
2-есеп: Диаграммаға қара. Сұрақтарға жауап бер.
а. Бір жыл ішінде қндай күндер бәрінен көбірек? Ашық күндер.
ә.Бір жылдағы жалпы күн санының қандай бөлігі-ашық күндер?Бұлтты. күндер ше? Қарлы күндер ше?
Ашық күндер: 1
2 бөлігі
Бұлтты күндер: 1
4 бөлігі
Қарлы күндер: 1
8 бөлігі
б. Жылына шамамен қанша күн бұлтты? 365:4= 91 (1қалд) 91 күн бұлтты
в. Бір жылдағы жауын-шашынды және жауын-шашынсыз бұлтты күндерді салыстыр. Екеуі тең
|
Критерий: Диаграммаға қара. Сұрақтарға жауап бер.
|
Дескрипторы: Диаграммамен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
|
мадақтау
|
Оқулық
Ә.Б.Ақпаева
Л.А.Лебедева
М.Ж.Мыңжасарова
Т.В.Лихобабенко
Слайд5
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызады;
Есепті шығарады
Топтық жұмыс
3-есеп: Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызып, оны шығар.
а-240м
в-?м,4 есе кіші
S-?м2
Қызанақ-?м2, 1
4б
Қияр-?м2,1
4б
Картоп-? м2,1
2б
Ш:
1.в=240:4=60м (бақшаның ені)
2.S=a*в=240*60=14400
3.14400:4=3600м2 (қызанақ)
4.14400:4=3600м2 (қияр)
5.14400:2=7200м2(картоп)
Ж: Қызанақ 3600м2, қияр 3600м2, картоп 7200м2, ауданды алып жатыр.
|
Критерий: Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызып, оны шығар.
|
Дескриптор: Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызады;
Есепті шығарады.
|
Сөздік әдіс
|
Оқулық
Ә.Б.Ақпаева
Л.А.Лебедева
М.Ж.Мыңжасарова
Т.В.Лихобабенко
Слайд6
|
Жеке білімді тексеру
7мин
|
ҚБ:
1. Өрнекте 6 балл)
Секундпен
3 мин 10 с=
20 мин 15 с=
Минутпен
2 сағ 40 мин=
3 сағ 25 мин=
Килограммен
4 т 9кг=
9ц 3 кг=
2. Формуланы жаз(3 балл)
1.Жылдамдықтың формуласы:
2.Құнның формуласы:
3.Өнімділіктің формуласы:
3. Есепті шығар. (1 балл)
V=20км/сағ
S=880км
t=?сағ
|
|
Дескриптор:
Есептейді
Формуланы жазады;
Есепті шығарады;
|
Өзін-өзі бағалау
|
Қима-қағаз
Жауаптары
Секундпен
3 мин 10 с=3*60+10=180+10=190с
20 мин 15 с=20*60+15=1200+15=1215с
Минутпен
2 сағ 40 мин=2*60+40=120+40=160мин
3 сағ 25 мин=3*60+25=180+25=205мин
Килограммен
4 т 9кг= 4*1000+9=4000+9=400*кг
9ц 3 кг= 9*100+3=900 +3 = 903кг
2. (3 балл)
1.v=s:t
2.қ=б*с
3.v=A:t
3 тапсырма:
V=20км/сағ
S=880км
t=?сағ
Ш: t=S:v=880:20=44 сағ
Ж:4 сағатта 880км жол жүрді
|
Кері байланыс
2мин
|
Критерий:
Барлық оқушылар орындай алады: Есептерді шығарады. Есеп шығаруға пайдаланған формулаларды жазады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Диаграммамен жұмыс жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
Кейбір оқушылар орындай алады: Есеп бойынша дөңгелек диаграмма сызады;
Есепті шығарады
Білдім...
Қолдандым....
Өздігімнен критерий бойынша орындадым
|
Критерий: сабақ бойынша кері байланыс жаса.
|
Кері байланыс жасайды
|
Сөздік әдіс
|
слайд
|
Үй тапсырмасы
1мин
|
8 бет, 9 есеп
|
|
Үй тапсырмасын жазады
|
|
|