Сабақтың тақырыбы Туындының физикалық және геометриялық мағынасы Осы сабақта күтілетін нәтижелер



Дата06.01.2022
өлшемі46,78 Kb.
#16059
түріСабақ
Байланысты:
сабақ жоспары (2)






Алматы қаласындағы физика-математика бағытындағы

Назарбаев Зияткерлік мектебі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:


Сабақтың тақырыбы

Туындының физикалық және геометриялық мағынасы

Осы сабақта күтілетін нәтижелер

туындының физикалық мағынасын білу

Оқу бағдарламасына сілтеме

10.4.2.2 - туындының физикалық мағынасын білу;


Сабақтың мақсаты

туындының физикалық мағынасын біледі.

Бағалау критерийлері

  1. Туындының физикалық мағынасын біледі.

  2. Туынды арқылы жылдамдық, үдеуді табады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: математикалық терминдерді дұрыс пайдаланып,

Аргумент өсімшесі, функцияның өсімшесі, функция шегі, туынды, дифференциял, жылдымдық, үдеу ұғымдарын дұрыс қолдана алады.



Алдыңғы білім

функциялардың туындылары

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған іс-шаралар



Оқыту ресурстары

Басы

(5 мин)



  1. Сәлемдесу;

  2. Үй жұмысын тексеру;

  3. Мұғалім оқушыларға жаңа сабақ тақырыбын хабарлайды. Сабақтың мақсатын айтады.

Үй жұмысындағы есептің жауабы беріліп, оқушылар бірін бірі тексереді.

Компьютер, интерактивті тақта



Сабақтың ортасы

(35 мин)



Жаңа сабақты түсіндіру

(теориялық бөлім)



1-қосымша

Таратпа материалдар



Оқушылар жеке орындайтын тапсырмалар (қалыптастырушы бағалау ).

2-қосымша

Таратпа материалдар



Сабақтың соңы

3 мин

2 мин

Рефлексия

1) Бүгінгі сабақта мен нені түсіндім?

2) Бүгінгі сабақта есепте шешудің қандай тәсілдерді меңгердім?

3) Бүгінгі сабақта алған білімімді

қалай қолданамын?


үсті қағаздар таратылады


Оқушылар тапсырмаларды уақыттан бұрын орындап болған жағдайда қосымша жұмыстар беріледі.

3-қосымша

Таратпа материалдар




Үй жұмысы

4-қосымша

Таратпа материалдар



Қосымша ақпарат

Дифференциалдау

Бағалау

Қабілеті жоғары оқушыларға қиындығы жоғары есептер мен зерттеуге арналған есептер (қосымша №3) беріледі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға тапсырмаларды орындауына көмектеседі

Оқушылар өздерінің берілген материалды меңгеру деңгейлерін талдау есептерді шешу іскерліктері арқылы көрсетеді

Қорытындылау

Ең жақсы өткен екі тапсыпманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйретуге қатысты)?

1:
2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер

Еді (оқытуға және үйретуге қатысты)?

1:
2:

Осы сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағым қажет болуы ьмүмкін қандай ақпаратты білдім


1-қосымша (теориялық бөлім)

Түзу сызық бойымен қозғалған физикалық дененің t уақыт ішіндегі жүріп өткен s(t) функциясымен берілген.Қозғалыстағы дененің t + ∆t уақыт өткеннен кейінгі жолы s(t + ∆t) функциясымен анықталады. Уақыт t – дан



(t + ∆t) өзгергенде жолдың шамасы s(t + ∆t) - s(t) тең.



Бұл қозғалыстағы дененің орташа жылдамдығы


=

s(қозғалыстығы дененің жүрген жолы,

қозғалыстағы дененің мезетіндегі лездік жылдамдығы.
у = f(x) функциясының х нүктесіндегі f´(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылдамдығын анықтайды. Бұл туындының физикалық (механикалық) мағынасы.

Егер материалдық нүктенiң қозғалыс заңы  у = f(x) функциясы арқылы берiлсе, онда оның уақыт бойынша алынған туындысы жылдамдықты, ал екiншi реттi туындысы үдеудi анықтайды.

Мысал:

Қозғалыстағы дененің жүрген жолы 2+2 формуласымен берілген Дененің 5 мезетіндегі лездік жылдамдығы мен үдеуін табыңдар.

Шешуі:



2-қосымша: Бағалау критерийлер парағы

Бағалау критерийлері

Тапсырмалар

Дескриптор

Иә

жоқ

Туындының физикалық мағынасын біледі.


1-тапсырма:

уақыт мезгіліндегі заңы бойынша түзу сызықты қозғалатын материалдық нүктенің жылдамдығын табыңыз.



1)

Функцияның туындысын дұрыс табады.







2)


-ның мәнін дұрыс табыды.

(v(t)= екенін біледі)









Туынды арқылы жылдамдық, үдеуді табады.

2-тапсырма:

уақыт мезетіндегі заңы бойынша қозғалатын материалдық нүктенің үдеуін табыңыз.

1)

Функцияның туындысын дұрыс табады.







2)

--ның мәнін дұрыс табыды.

(v(t)= екенін біледі)









3)

Функцияның туындысын дұрыс табады.









ның мәнін дұрыс табыды.

(a(t)= екенін біледі)









Иә, жоқ сандары







3-қосымша(қосымша жұмыстар)

  1. Спидометрдің көрсетуі бойынша 1 мин ішінде автомобильдің жылдамдығы 9 км/сағ-тан 54 км/сағ-қа дейін өзгереді? Автомобиль қандай жылдамдықпен қозғалған?

  2. Массасы 0,05 кг кішкене пластмасса шар 1 м биіктіктен еденге түседі. Шар еденге соқтығысқаннан кейін, модулі бойынша сондай жылдамдықпен одан кері серпілді. Соқтығысу кезінде еденге әрекет етуші күшті табыңдар және оны тұрақты деп есептеңдер. Соқтығысу уақыты 0,01 с.

4-қосымша (үй жұмысы)

  1. Нүкте түзу бойымен s=t3+2t2-4 заңы бойынша қозғалады. t=2 с кезіндегі нүктенің жылдамдығын тап.

  2. уақыт мезетіндегі заңы бойынша түзу сызықты қозғалатын жылдамдығын табыңыз.

  3. Егер материалдық нүктенің түзу бойымен қозғалыс жылдамдығы заңы бойынша өзгеріп тұрса, онда уақыт мезетіндегі үдеуін табыңыз.


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет